معاون ترامپ استفاده خود از ايميل شخصي اش را «غيرقابل قياس» با اقدام كلينتون خواند

تهران- ايرنا- «مايك پنس» معاون رئيس جمهوري آمريكا در دفاع از عملكرد خود درباره استفاده از ايميل شخصي اش هنگام تصدي استانداري اينديانا گفت: اين اقدام «قابل قياس» با استفاده «هيلاري كلينتون» نامزد دمكرات ها در انتخابات 2016 آمريكا از ايميل شخصي اش نيست.

به گزارش روز شنبه ايرنا از شبكه خبري «اي بي سي نيوز»، اين نخستين واكنش علني پنس درباره انتشار ايميل هايش در روزنامه «اينديا پليس استار» در روز پنجشنبه است. گزارشي كه نشان داد وي در دوران فرمانداري ايالت اينديانا از طريق حساب كاربري اش در شركت رسانه اي «آي او ال/AOL» آمريكا برخي امور دولتي را انجام داده است.
روزنامه اينديانا پليس استار در اين گزارش فاش كرد، پنس از ايميل شخصي اش براي گفت وگو درباره مسائل مهم و حساس از جمله حملات تروريستي و امنيت داخلي و نيز واكنش دولت استفاده كرده است.
پنس در واكنش به اين اتهام گفت: نمي توان آن را با اقدام كلينتون در استفاده از سِرور شخصي اش، سوء مديريت اطلاعات محرمانه و حذف ايميل ها به دنبال درخواست كنگره و مقامات، مقايسه كرد.
وي افزود: ما به طور كامل از همه قوانين ايالت اينديانا تبعيت كرديم و كنسولي از خارج همه ايميل هاي شخصي ام را چك مي كرد تا هر ايميلي كه مرتبط با فعاليت هاي دولتي است شناسايي شوند. همان طور كه در قوانين اينديانا قيد شده است، ما همه اين ايميل ها را به ايالت اينديانا بازگردانيم.
يكي از سخنگويان پنس (كه نامش فاش نشده است) گفت كه ايميل ها بر اساس قانون «دسترسي عمومي به اسناد عمومي» اينديانا بايگاني شده است.
روزنامه اينديانا پليس همچنين در گزارش خود عنوان كرد كه ايميل هاي پنس در سال 2016«با ارسال پيامي از سوي يك هكر به فهرست تماس هايش و ادعاي اين كه وي و همسرش در فيليپين سرگردان هستند و بشدت به پول نياز دارند» هك شدند.
پنس در جريان كمپين انتخاباتي ترامپ در سال 2016 مكرر از كلينتون به دليل استفاده از سرور ايميل هاي شخصي اش براي انجام امور دولتي در زمان تصدي اش به عنوان وزير امور خارجه انتقاد كرد.
وي در جريان يك مناظره انتخاباتي گفت: مهم است كه فراموش نكنيم هيلاري كلينتون سرور شخصي در منزلش داشت كه اطلاعات محرمانه بر روي آن ذخيره شده بود و سرور شخصي اش در معرض هك شدن بوده است.
پس از آن كه محققان پرونده كلينتون به اين نتيجه رسيدند كه بيش از صدها ايميل وي در سرور شخصي اش حاوي اطلاعات محرمانه بوده است، پليس فدرال آمريكا اين اقدام را ناشي از «بي دقتي جدي» نامزد پيشين دمكرات ها عنوان كرد اما با اين ادعا كه اين اقدام وي ناشي از مقاصد جنايي نبوده است، اتهامي عليه وي مطرح نشد.
اروپام**9158
مترجم: بهجت عباسي **انتشار دهنده: فريبا مدني

براي اطلاع از آخرين اخبار جهان در كانال ايرنا بين الملل، به لينك زير مراجعه كنيد:
IRNAInternational@
https://telegram.me/joinchat/DSEp_0AtzWwBxLcJd5MPjg

سرخط اخبار جهان