هشدار پترائوس به مقامات آمریكایی: به یك دین بزرگ جهانی، انگ افراطی نزنید

تهران-ایرنا- «دیوید پترائوس» رئیس سابق سازمان اطلاعات مركزی آمریكا (سیا) نسبت به استفاده از عبارت «تروریسم اسلام افراطی» توسط مقامات آمریكایی به ویژه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا هشدار داد و گفت باید مراقب باشید به یك دین بزرگ جهانی، انگ افراطی یا رادیكال نزنید.

به گزارش ایرنا، پترائوس در مصاحبه با شبكه تلویزیونی سی ان ان كه امروز شنبه بخش دیگری از آن پخش شد، گفت كه این عبارت كه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا مبتكر آن بوده است، باید با دقت و احتیاط به كار برده شود .
رئیس سابق سیا افزود: به نظرم باید در به كاربردن چنین عبارتی مراقب باشید، چراكه معنی آن در برگیرنده گروه های بسیاری است.
رئیس سابق سیا كه روز گذشته (جمعه) در حاشیه نشست «بنیاد جرمن مارشال» در برلین با سی ان ان مصاحبه كرده است، دراین باره افزود: «اسلام افراط گرا» در برگیرنده گروه هایی همچون داعش، القاعده و دیگر گروه های وابسته به آن است.
سی ان ان گزارش داد: این عبارت از سوی بسیاری از محافظه كاران در توصیف دشمنی كه علیه آن در تروریسم می جنگند، به كار برده می شود و منتقدان می گویند به كار گرفتن این عبارت منجر به انزوا كشاندن مسلمانان و تخریب افكار دراین زمینه است.
پترائوس به سی ان ان گفت باید بسیار مراقب باشید كه به تمامی یك دین بزرگ جهانی با عبارت «افراطی» یا «رادیكال» انگ نزنیم.
این ژنرال بازنشسته ارتش پیشتر و در بخشی ازاین مصاحبه گفته بود: آمریكا و روسیه می توانند در خصوص منافع مشترك همكاری كنند.
به گزارش ایرنا، پترائوس پیش تر نه تنها بعنوان گزینه ترامپ برای تصدی پست وزارت خارجه آمریكا در نظر گرفته شده بود بلكه پس از استعفای «مایكل فلین» نام وی بعنوان تصدی پست مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریكا نیز مدنظر بود اما در نهایت ژنرال «هربرت مك مستر» عهده دار این سمت شد.
«دیوید پترائوس» 64 ساله یكی از نومحافظه كاران تیم «جورج بوش» بود كه از سال 2006 تا 2008 فرماندهی عملیات تهاجم نظامی آمریكا را به عراق بر عهده داشت. وی در سال 2010 از مقام «سرفرماندهی نیروهای مركزی آمریكا» موسوم به «سنتكام» به فرماندهی نیروهای «سازمان پیمان آتلانتیك شمالی» (ناتو) در افغانستان منصوب شد. پترائوس پس از بازنشستگی از ارتش آمریكا، در اواسط سال 2011 رئیس «آژانس اطلاعات مركزی» آمریكا (سیا) شد و در اواخر سال 2012 پس از آغاز تحقیقات درباره دسترسی «پائولا برودول»، منشی وی به اطلاعات محرمانه از مقام خود كناره گیری كرد و در سال 2015 برای این جرم یكصد هزار دلار جریمه شد.
اروپام **1302** مترجم: بهروز وفاداری ** انتشار دهنده: زهرا هژبری

سرخط اخبار جهان