وظیفه بانك مركزی مراقبت از نرخ تورم هم سو با كمك به تولید است

تهران- ایرنا- دبیركل بانك مركزی وظیفه این نهاد پولی را چندوجهی و با دامنه ای گسترده از رصد نرخ تورم تا كمك به تولید عنوان كرد و گفت: با توجه به منابع محدود، به طور حتم نمی توان نظر موافق همه بخش ها را جلب كرد.

«سیدمحمود احمدی» امروز (شنبه) در گفت و گو با ایرنا درباره گلایه وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره پرداخت تسهیلات از سوی بانك ها به بخش تولید و نیز انتقاد دبیر شورای عالی مناطق آزاد از سخت گیری بانك مركزی در تاسیس بانك های خارجی افزود: باید یادآور شد كه بانك مركزی نقش چندوجهی دارد و وظایف آن با وزارت صنعت یا مناطق آزاد متفاوت است.
احمدی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره اصرار وزارت صنعت، معدن و تجارت برای استفاده بیشتر از خطوط اعتباری بانك مركزی با هدف رونق بخشی به واحدهای تولیدی گفت: نهادی چون وزارت صنعت نقش حمایت از تولید و صنعت دارد، اما وظیفه بانك مركزی مباحث مختلفی از تورم، پرداخت تسهیلات تا مسائل ارزی را دربرمی گیرد و باید در همه این زمینه ها موفق باشد. از این رو، ممكن است نتواند نظر یك بخش خاص را تامین كند.
این مقام مسئول در نظام بانكی تاكید كرد باید بپذیریم اقتصاد كشور، اقتصاد مبتنی بر بانك است. بانك ها در تامین اعتبار و راه اندازی بخش های تولیدی صنعت و معدن و... و حتی زمینه های شخصی مانند پرداخت تسهیلات ازدواج بیشترین سهم را دارند و نقش ایفا می كنند.
دبیركل بانك مركزی تصریح كرد: وقتی بانك در این حجم بزرگ نقش ایفا می كند اما منابع بسیار محدودی دارد، طبیعی است نتواند نظر برخی ها را كه توقع دارند نظام بانكی به داد آنها برسد، جلب كند.
به گزارش ایرنا، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت چند روز پیش نظام بانكی را فلج توصیف كرده و در انتقاد به نرخ سود تسهیلات در شبكه بانكی گفته بود: در همه جای دنیا بانك‌ها بر اساس خدمات ارائه شده سود می‌گیرند اما ما می‌خواهیم از طریق نزول‌خوری و دریافت بهره كار را پیش ببریم و به همین دلیل نیز كارمان بركت ندارد.
البته ولی الله سیف رئیس كل بانك مركزی در پاسخ به این نقد نعمت زاده تاكید كرده است: تحمیل تسهیلات تكلیفی و رفتارهای غیر اصولی و همچنین مشكلات و ناكارآمدی‌های تولید در سال‌های گذشته چنین مسائلی را برای نظام بانكی به‌وجود آورده است.
همچنین اكبر تركان دبیر شورای عالی مناطق آزاد چندی پیش از سخت گیری های بانك مركزی و افزایش سقف سرمایه مورد نیاز برای تاسیس شعب بانك های خارجی در این مناطق انتقاد كرد؛ محمود احمدی دبیر كل بانك مركزی در پاسخ به این انتقاد در یادداشتی تاكید كرد كه ناظر بانكی باید اطمینان حاصل كند بانك‌های تحت نظارت آنها همواره از سرمایه كافی برای جذب زیان‌ها و در عین حال، تداوم اعتباردهی به مشتریان ـ حتی در شرایط بحران ـ برخوردار باشند.
همچنین رییس كل بانك مركزی در مجمع عمومی سالیانه این بانك اعلام كرد: در سال 1394 حجم تسهیلات پرداختی شبكه بانكی به 4173.2 هزار میلیارد ریال رسید كه در مقایسه با رقم دوره مشابه سال قبل معادل 22.2 درصد رشد داشته است.
از این میزان، سهم سرمایه در گردش از تسهیلات پرداختی شبكه بانكی نیز از 60.7 درصد در سال 1393 به 63.1 درصد در سال 1394 افزایش یافت. این رویكرد در بخش صنعت و معدن با جدیّت بیشتری پیگیری شد؛ به طوری كه 82.2 درصد از تسهیلات پرداختی به این بخش در سال مورد بررسی به موضوع سرمایه در گردش مربوط بود.
همچنین طبق آمار بانك مركزی تسهیلات پرداختی بانك ها به بخش های اقتصادی در 10 ماهه امسال چهار هزار و 278 میلیارد و 900 میلیون ریال شد كه در همسنجی با دوره مشابه پارسال 43.4 درصد رشد دارد.
سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در همه بخش‌های اقتصادی در 10 ماهه امسال 2 هزار و 724 میلیارد و 800 میلیون ریال معادل 63.7 درصد كل تسهیلات پرداختی ثبت شد كه در مقایسه با دوره مشابه پارسال 857 میلیارد و 600 میلیون ریال معادل 45.9 درصد افزایش یافت.
سهم تسهیلات پرداختی برای تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در 10 ماهه امسال یك هزار و 10 میلیارد و 800 میلیون ریال بود كه حاكی از تخصیص 37.1 درصد از منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش همه بخش‌های اقتصادی (به میزان 2 هزار و 724 میلیارد و 800 میلیون ریال) است.
اقتصام*2025*1961* مصاحبه: لیلا جودی* انتشار: مریم مسعود
آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco