وزیر كشور تركیه: اروپایی ها به تعهدات خود در قبال پناهجویان عمل نكردند

آنكارا- ایرنا- سلیمان سویلو وزیر كشور تركیه گفت: كشورهای اروپایی به تعهدات خود در قبال پناهجویان عمل نكردند و ما معامله ای را كه آنها در این زمینه انجام دادند، قول نداریم.

به گزارش ایرنا، سویلو روز جمعه در چهارمین سمپوزیوم جهانی آمبودزمانی(دادآوران) كه با موضوع 'مهاجرت و پناهجویان' در گراند هتل آنكارا برگزار شد، افزود: اقدامات و رفتار كشورهای اروپایی با مهاجران را امروز به شكل ملموس می بینیم و ادعای آنها را در زمینه پذیرش و ارائه خدمات به پناهجویان قبول نداریم.
وی اضافه كرد: تركیه به رغم عهد شكنی كشورهای غربی در خصوص كمك به پناهجویان سوری، بیش از 500 هزار تبعه سوریه را با مجوز اقامت در كشور خود اسكان داده و مجموع تعداد آنها بیش از 2 میلیون و 900 هزار نفر است.
وی با انتقاد از سیاست سخت گیرانه برخی كشورهای اروپایی در پذیرش پناهجویان بیان كرد: تعدادی از این كشورها با پناهجویان رفتارهایی دارند كه از بیان آن نیز خجالت می كشم.
وی با اشاره به پذیرش بیش از سه میلیون و 600 هزار پناهجوی عراقی، سوری و اتباع دیگر كشورها در تركیه اظهار كرد: پذیرش این پناهجویان فارغ از دین و زبان و عقیده آنها بر مبنای باورهای دینی ما انجام شده و ما درد آنها را درد خود می دانیم.
وی افزود: سیاست تركیه در زمینه پذیرش مهاجران و آوارگان، سیاست درهای باز، باز نگرداندن پناهجویان و نیز مدیریت وضعیت آنها است و بر این مبنا عمل می كند و همواره تلاش كرده كه حق حیات آنها به مخاطره نیفتد.
وی مدعی شد: تركیه كشور نخست در پذیرش پناهجویان است و بر عمل به وظیفه انسانی خود در این زمینه افتخار می كند.
به گزارش ایرنا، چهارمین سمپوزیوم بین المللی آمبودزمان ها (نهاد رسیدگی به شكایات مردمی) با شركت نمایندگان آمبودزمان و مدافعان حقوق بشر نزدیك به 40 كشور از جمله رئیس سازمان بازرسی كل جمهوری اسلامی ایران با موضوع بررسی وضعیت مهاجرت و پناهجویان در آنكارا برگزار شد.
در نشست های تخصصی این سمپوزیوم نیز نمایندگان كشورها و سازمانهای تخصصی در خصوص مهاجران و پناهجویان به بیان اقدامات، تجربیات و روشهای مطلوب ساماندهی مهاجران و آوارگان پرداختند.
بنا به اعلام دبیرخانه این سمپوزیوم، هم اكنون 244 میلیون نفر به علل مختلف در سطح جهان به عنوان مهاجر و پناهجو از موطن خود دور افتاده اند كه 65 میلیون نفر از این تعداد پناهجویان شرایط جنگی هستند.
از این تعداد پناهجوی جنگی 44 میلیون نفر در داخل كشور خود و 21 میلیون نفر نیز در خارج از كشور خود اسكان یافته اند.
تركیه، پاكستان، لبنان و ایران كشورهای نخست در پذیرش تعداد پناهجویان در سطح جهان هستند و كشورهای افغانستان، سوریه و سومالی نیز جزو كشورهای نخست مهاجر فرست جهانی محسوب می شوند.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

سرخط اخبار جهان