۱۳ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۶:۲۳
کد خبر: 82450705
۰ نفر
گزيده اخبار علم، فناوري و محيط زيست در هفته دوم اسفند

تهران- ايرنا- امضاي قرارداد و تفاهم نامه هاي همكاري در سفر معاون علمي و فناوري رييس جمهوري به اتريش،انعقاد قرارداد راه اندازي اولين شهر سلول كشور در دانشگاه خوارزمي،عرضه دستاوردهاي شركتهاي دانش بنيان ايران در مسكو از مهم ترين رويدادهاي دومين هفته اسفند در خروجي اخبارعلمي ايرناست.

به گزارش ايرنا، در هفته منتهي به نيمه اسفندماه چندين كنفرانس و همايش تخصصي پزشكي در كشور برگزار شد كه از جمله آنها مي توان به اولين كنگره بين المللي پزشكي شخصي ايران، دومين كنگره بين المللي جمعيت آسيايي و آفريقايي مايكوباكتريولوژي (بيماري هاي ريوي)، هفتمين همايش سالانه سلامت روان و رسانه، هشتمين همايش بين المللي روز جهاني بيماري هاي نادر، نهمين كنگره بين المللي استروك (سكته مغزي)، بيستمين كنگره طب فيزيكي، توانبخشي و الكترودياگنوز ايران اشاره كرد.
در حوزه زيست محيطي نيز اخبار مربوط به شانزدهمين نمايشگاه بين المللي محيط زيست، بازديد معاون دبيركل و رئيس برنامه محيط زيست سازمان ملل متحد از درياچه اروميه و روستاهاي تالاب بين المللي كاني برازان واقع در مهاباد آذربايجان غربي، تصويب لايحه حمايت از محيطبانان و جنگلبانان در جلسه هيات دولت و رونمايي ازنخستين سامانه تخصصي اطلاع رساني مناطق تحت مديريت سازمان محيط زيست در ايرنا انعكاس يافت.

اخبار برگزيده علمي - فناوري :
***گسترش همكاري هاي علمي فناوري ايران و اتريش
معاون علمي و فناوري رييس جمهوري روز سه شنبه براي امضاي چند قرارداد همكاري در حوزه هاي مختلف از جمله حوزه انرژي هاي نو و نفت به همراه هياتي بلندپايه راهي اتريش شد.
در جريان اين سفر، دكتر سورنا ستاري و ميتر لهنر معاون صدراعظم و وزير علوم، تحقيقات و اقتصاد اتريش ، 5 قرارداد و تفاهم نامه همكاري در حوزه هاي مختلف علمي و فناوري امضا كردند.
انعقاد دو قرارداد و تفاهم نامه در خصوص طراحي و توليد پلتفرم خودرو و همكاري‌هاي فناورانه در حوزه مديريت و توسعه پارك هاي فناوري ميان معاونت علمي و فناوري رييس جمهوري و وزارت علوم، تحقيقات و اقتصاد اتريش از ديگر برنامه هاي اين سفر بود.
همچنين در اين سفر قرارداد و تفاهم نامه همكاري در حوزه انرژي هاي نو و نفت ميان وزارت نفت كشورمان و وزارت علوم، تحقيقات و اقتصاد اتريش به نيابت از وزير نفت كشور و قرارداد همكاري در حوزه گردشگري به نيابت از رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري توسط معاون علمي و فناوري به امضا رسيد.
با حضور ستاري و ميترلهنر، قرارداد انتقال فناوري پيل سوختي اكسيد جامد توسط كارگروه ايراني متشكل از شركت‌هاي پارس رايزن، پژوهشگاه نيرو و ستاد توسعه فناوري انرژي‌هاي نو معاونت علمي نيز منعقد شد.
معاون علمي و فناوري رييس جمهوري در اين سفر، بعد از بازديد از موسسه فناوري اتريش (AIT) در نشست با فعالان حوزه فناوري و اقتصادي دانش بنيان اين كشور و همچنين نخبگان و ايرانيان مقيم اتريش ديدارهاي جداگانه اي داشت.
در اين ماموريت، سند همكاري سه جانبه اي براي ايجاد مركز طراحي و مهندسي در زمينه تبديل پسماند به انرژي، در نشست فناوري و اقتصادي شركت‌هاي دانش بنيان ايراني و اتريشي و با حمايت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري امضا شد.

***تفاهم نامه راه اندازي شهر سلول امضا شد
وزير علوم، تحقيقات و فناوري و معاون علمي و فناوري رياست جمهوري در هفته گذشته به منظور ايجاد شهر سلول، ويژه تحقيقات علوم مهندسي بافت و بيوتكنولوژي در دانشگاه خوارزمي، تفاهم نامه همكاري امضا كردند.
طبق اين تفاهم‌نامه شهر سلول (cell city) با هدف متمركز شدن شتاب‌دهنده‎ها، مراكز رشد، شركت‌هاي دانش‌بنيان و واحدهاي فناور در حوزه سلول‌هاي بنيادي، مهندسي بافت و پزشكي بازساختي تأسيس خواهد شد و تمام اجزاي اين شهر در سطوح مديريتي، علمي و فناوري در راستاي تحقق اهداف و چشم‌اندازهاي تعيين شده، اقدام خواهند كرد.
شهر سلول شامل بخش هاي مختلف از جمله پارك علم و فناوري تخصصي در حوزه علوم و فناوري‌هاي سلول‌هاي بنيادي و مهندسي بافت، مركز خدمات باليني تخصصي سلول درماني، موزه سلولي براي ارائه خدمات علمي و ترويجي عمومي، مزرعه حيوانات آزمايشگاهي، بخش مديريت شهر سلول و مراكز حمايت مالي و حقوقي از شركت‌هاي دانش بنيان و خدمات حمايتي - آموزشي و توانمندسازي خواهد بود.

***عرضه توليدات دانش بنيان ايران در نمايشگاه بين المللي مسكو
شركت هاي دانش بنيان ايراني در پاويون اختصاصي جمهوري اسلامي ويژه نمايشگاه بين المللي مسكو در اين صنعت، دستاوردهاي خود را عرضه كردند.
يازدهمين نمايشگاه بين المللي مواد كامپوزيتي، تجهيزات و محصولات وابسته در مسكو از روز سه شنبه با حضور 207 شركت از بيش از 70 كشور آغاز به كار كرد و به مدت يك هفته ادامه خواهد يافت.
شركت هاي دانش بنيان ايراني در اين نمايشگاه، جديدترين محصولات خود از جمله سيلندرها و مخازن تحت فشار اما فوق سبك و بسيار مقاوم، انواع اتصالات پايدار ساختماني و همچنين تجهيزات حساس و پركاربرد صنايع نفتي و گازي و همچنين سكوهاي دريايي را در اين نمايشگاه عرضه كرده اند.
حضور شركت هاي ايراني در نمايشگاه مسكو كه يكي بزرگترين گردهمايي هاي بازرگاني شركت هاي دانش بنيان جهان است با حمايت ستاد توسعه فناوري هاي مواد و ساخت پيشرفته و معاونت امور بين الملل معاونت علمي فناوري رياست جمهوري و همكاري رايزني علمي فناوري ايران در فدراسيون روسيه انجام گرفته است.

***برگزاري چهارمين نمايشگاه جهادگران علمي و فناوري
چهارمين جشنواره و نمايشگاه جهادگران علم و فناوري از يكشنبه تا سه شنبه گذشته (٩ تا 11اسفندماه) با همكاري دانشگاه آزاد اسلامي و سازمان بسيج علمي، پژوهشي و فناوري در محل نمايشگاه هاي دانش بنيان اين دانشگاه برگزار شد.
در اين رويداد علمي فناوري، بيش از 230 طرح ابداعي، اختراعي و پژوهشي در 40 غرفه به نمايش درآمد و چندين محصول جديد توسط محققان سازمان بسيج علمي و دانشگاه آزاد اسلامي رونمايي شد.
انعقاد دو تفاهم نامه همكاري سازمان بسيج علمي، پژوهشي و فناوري با معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و دانشگاه آزاد اسلامي در حاشيه اين جشنواره صورت گرفت و به امضاي حسين قدياني، سورنا ستاري و حميد ميرزاده رسيد.

***انعقاد تفاهم نامه نفوذ فناوري در بنگاه هاي حوزه زيستي
تفاهم نامه نفوذ فناوري در بنگاه هاي حوزه زيستي دراولين روز هفته گذشته بين سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتي ايران و ستاد توسعه زيست فناوري معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري منعقد شد.
اين تفاهم نامه كه به امضاي علي يزداني رييس سازمان صنايع كوچك و شهرك هاي صنعتي ايران و مصطفي قانعي دبير ستاد توسعه زيست فناوري معاونت علمي و فناوري رييس جمهوري رسيد، به مدت 5 سال اعتبار خواهد داشت. تقويت سياستگذاري براي ايجاد و توسعه صنايع كوچك و متوسط زيست فناوري، انتشار و نفوذ دهي فناوري هاي زيستي در خوشه هاي صنعتي مرتبط از جمله غذايي، محصولات باغي و دامي، كمك به استقرار شركت هاي زيست فناوري در شهرك ها و نواحي صنعتي، كمك به فعال سازي شركت هاي توسعه كسب و كار در حوزه زيست فناوري از جمله اقدامات مشترك در نظر گرفته شده در اين تفاهم نامه است.

منتخب اخبار علمي پزشكي :

***برگزاري دومين كنگره بين المللي جمعيت آسيايي و آفريقايي
دومين كنگره بين المللي جمعيت آسيايي و آفريقايي مايكوباكتريولوژي (بيماري هاي ريوي) روز شنبه در اصفهان گشايش يافت و به مدت چهار روز، ميزبان 120 شخصيت علمي بين المللي از 42 كشور آسيايي، اروپايي و افريقايي و 130 ميهمان داخلي بود.
رئيس كنگره بين المللي جمعيت آسيايي و آفريقايي مايكوباكتريولوژي هدف از برگزاري اين كنگره را توجه بيش از پيش به امر پژوهش در زمينه زيست شناسي، آسيب شناسي و روند توسعه عفونت هاي مختلف ناشي از مايكوباكتريا از جمله بيماري هاي سل در انسان و دام و عفونت هاي فرصت طلب غير سلي در زمينه نقص ايمني اعلام كرد.
دكتر علي اكبر ولايتي افزود: جامعه علمي و پزشكي ايران نقش اساسي در زمينه پيشگيري و درمان بيماري سل در دنيا دارد و از مراجع مركزي و قابل قبول براي سازمان جهاني بهداشت است.
وي به تجربه موفق مركز پزشكي، آموزشي و درماني مسيح دانشوري و جمعيت آسيايي افريقايي مايكوباكتريولوژي مستقر در تهران در زمينه پيشگيري و درمان بيماري سل اشاره كرد.
ولايتي با بيان اينكه بيشترين موارد ابتلا به سل در قاره هاي آسيا و افريقا شناسايي مي شود، بر ضرورت تمركز پژوهش هاي اين حوزه در سطح دو قاره مذكور تاكيد كرد.
اولين شبكه آسيايي و آفريقايي مايكوباكتريولوژي با مشاركت 80 كشور از سراسر جهان و عضويت حدود 200 نفر به نام جمهوري اسلامي ايران در سال 1391 از سوي مركز آموزشي و پژوهشي درماني سل و بيماري هاي بيمارستان به ثبت رسيد.
مايكو باكتريولوژي يك گروه از باكتري هايي است كه مي تواند باعث ايجاد بيماري هاي سل، ريوي، جذام و سل خارج ريوي شود كه با توجه به ابتلاي جمعيت زيادي در دنيا به اين بيماري ها، بررسي اين گروه از باكتري ها از اهميت خاصي برخوردار است.

*** برگزاري اولين كنگره بين المللي پزشكي شخصي ايران
اولين كنگره بين المللي پزشكي شخصي ايران از هفتم تا نهم اسفندماه در سالن همايش بيمارستان امام خميني (ره) تهران برگزار شد.
دبيرعلمي اولين كنگره بين المللي پزشكي شخصي ايران در مراسم افتتاحيه اين برنامه، يكي از دلايل ناكارآمدي شيمي درماني براي بيماران سرطاني را استفاده از پروتكل هاي يكسان ذكر كرد و گفت: از آنجاكه افراد داراي ژن هاي متفاوت هستند، نبايد از پروتكل واحد در اين زمينه استفاده كرد.
دكتر رضا نكوييان تصريح كرد: بدون شناخت پزشكي شخصي نمي توان بيماران را به صورت كارآمد درمان كرد و با بكارگيري اين روش مي توان با صرف هزينه هاي كمتر و كارآمدي بيشتر به مداواي بيماران پرداخت.
وي توضيح داد: در پزشكي شخصي، تشخيص و درمان بيماران براساس شناخت دقيق از ژن معيوب به صورت خاص صورت مي گيرد.
دبير اجرايي اولين كنگره بين المللي پزشكي شخصي ايران نيز گفت: با بهره گيري از پزشكي شخصي، احتمال پيش بيني ابتلاي افراد به بيماري در آينده و همچنين تعيين داروهاي مناسب براي درمان اين بيمار افزايش مي يابد.
سيد مسعود هوشمند يادآور شد: در اين روش براي هر شخص داروي خاص تجويز مي شود و به همين دليل از مصرف بي مورد داروها كاسته شده و هزينه هاي درماني كاهش مي يابد.

***اجراي برنامه هاي روز جهاني بيماري هاي نادر
هشتمين همايش بين المللي روز جهاني بيماري هاي نادر، هشتم اسفندماه با حضور متخصصان و صاحبنظراني از ۲۵ كشور از جمله آلمان، فرانسه، ايرلند، هلند، اتريش، سوئد و مالزي در مركز همايش هاي صداوسيما برگزار شد.
متخصص ژنتيك جمعيت و اپيدميولوژي به مناسبت برگزاري اين همايش گفت: سالانه 100 هزار مبتلا به بيماري هاي نادر به جمعيت ايران افزوده مي شود كه بيشتر اين تولدها در مناطق روستايي و به دليل ازدواج هاي خويشاوندي رخ مي دهد.
دكتر سعيد دستگيري افزود: پيش بيني مي شود بيماري هاي نادر در 7 درصد از تولدها رخ دهد، اين درحاليست كه اين ميزان در مناطق روستايي به 14 درصد مي رسد.
وي با بيان اين كه 60 درصد از اين بيماري ها ناشناخته هستند، افزود: از 40 درصد ديگر بيماري هاي نادر، گروهي به واسطه زمينه ژنتيكي، گروهي در اثر عوامل محيطي مانند آلودگي هوا و گروهي نيز از تركيب عوامل ژنتيكي و محيطي بروز مي يابند.
به گفته مديرعامل بنياد بيماري هاي نادر، تاكنون ۱۸ انجمن مرتبط با بيماري هاي نادر در كشور ثبت شده كه در مجموع، حدود ۱۵۰ هزار عضو دارند و در سال جاري، ۱۲ ميليارد و ۵۲۴ ميليون تومان هزينه بيماران صعب العلاج شده است.
براساس آمار موجود، فنيل كتونوري (PKU)، نقص ايمني، رتينيت پيگمانتر RP (از بيماري هاي غيرشايع چشمي) و سلياك از شايعترين بيماري هاي نادر در كشور است كه به ترتيب ۱۲ هزار و ۸۰۰ ، حدود ۶ هزار، ۱۲ هزار و پنج هزار نفر به آن مبتلا هستند.
بيماري نادر به آن دسته از بيماري هايي گفته مي شود كه دو تا پنج نفر در هر 10 هزار نفر به آن مبتلا باشند.
27 فوريه مصادف با نهم اسفندماه به عنوان روز جهاني بيماري هاي نادر نامگذاري شده است.

***برگزاري بيستمين كنگره طب فيزيكي، توانبخشي و الكترودياگنوز ايران
بيستمين كنگره طب فيزيكي، توانبخشي و الكترودياگنوز ايران، 11 تا 13 اسفندماه در مركز همايش‌هاي رازي تهران برگزار ‌شد.
رئيس انجمن طب فيزيكي، توانبخشي و الكترودياگنوز ايران، محوريت بيستمين دوره كنگره اين انجمن را آتروز عنوان كرد و گفت: با ورزش‌ هاي مناسب و تغذيه صحيح و اصولي، كاهش وزن و كمتر كار كشيدن از مفاصل مي‌توان از شدت آرتروز جلوگيري كرد.
دكتر سيد منصور رايگاني عواملي همچون بلند كردن اجسام سنگين يا خم و راست شدن زياد را در ابتلاي افراد به تنگي كانال ستون فقرات و آرتروز گردن و كمر دخيل دانست.
وي انجام عمل جراحي، روش‌هاي مختلف فيزيوتراپي و طب فيزيكي، روش هاي تزريقي داخل مفصل، پي آر پي و اوزن‌تراپي را از جمله راههاي درمان آرتروز عنوان كرد.

***روند كاهشي اختلال هاي رواني در كشور از سال 90 تا 93
دبيرعلمي هفتمين همايش سالانه سلامت روان و رسانه گفت: اختلال رواني در تهران از سال 78 تا سال 90 افزايش يافته و از 21.5درصد به 39.69 درصد رسيد اما از سال 90 تا سال 93 روند كاهش داشته و در سال 93 به 20.3 درصد رسيده است.
دكتر احمد علي نوربالا روز يكشنبه درمراسم افتتاحيه اين همايش با اشاره به افزايش اضطراب در ايران طي 15 سال گذشته، اظهار داشت: تعداد ايراني هاي داراي علائم اضطراب طي اين مدت از 20.1 درصد به 25.61 درصد رسيده است.
به گفته وي، اختلال افسردگي نيز در كشور از 3.4 درصد در سال 80 به 12.7 درصد در سال 90 رسيده است.
نوربالا به استان هايي كه شاخص سلامت روان در 15 سال گذشته در آنها كاهش يافته است، اشاره كرد و گفت: استان هاي مركزي، اصفهان، يزد، لرستان، تهران، ايلام، خراسان رضوي، زنجان، كردستان و كرمانشاه شاهد كاهش شاخص سلامت روان در آنها هستيم.
وي خاطرنشان كرد: شاخص سلامت روان در استان هاي گلستان،چهارمحال بختياري و قم افزايش داشته و اين استان ها وضعيت بهتري داشته اند.
نوربالا ادامه داد: در سال 78 استان يزد به عنوان بهترين استان و چهار محال بختياري به عنوان بدترين استان از لحاظ سلامت روان بودند كه سال 93 گلستان به عنوان بهترين و همدان به عنوان بدترين استان معرفي شده است.
وي به افزايش آمارهاي جهاني اضطراب و افسردگي اشاره كرد و گفت: در سال 1990ميلادي تعداد مبتلايان به اضطراب و افسردگي 416 ميليون نفر بودند كه اين تعداد در سال 2013 به 615 ميلون نفر رسيده و اين روند كماكان در حال افزايش است.
همايش دوره روزه سلامت روان و رسانه با حضور جمعي از روانپزشكان در موزه ملي تاريخ علوم پزشكي ايران با ارائه مباحثي در زمينه هاي تظاهرات روان شناختي بيماري ها قلب و عروق، اهميت اختلالات روان تني در طب داخلي، تظاهرات روان شناختي در بيماري هاي كودكان، اهميت اختلالات روان تني در كودكان و زنان و نقش رسانه ها در آگاهي بخشي در مورد اختلالات روان تني برگزار شد.

*** برگزاري نهمين كنگره بين المللي استروك ( سكته مغزي )
نهمين كنگره بين المللي استروك ( سكته مغزي ) از 11 تا 13 اسفند ماه با حضور جمعي از پزشكان برجسته داخلي و خارجي در سالن همايش كتابخانه ملي ايران برگزار شد.
دبيرعلمي اين كنگره در مراسم افتتاحيه گفت: در هر شش ثانيه يك سكته مغزي در دنيا رخ مي دهد و براساس آمارهاي موجود در ايران در كمتر از سه دقيقه يك سكته مغزي اتفاق مي افتد.
دكتر سيد امير حجازي يادآور شد: در ايران و برخي از كشورها سكته مغزي به دومين عامل مرگ و مير تبديل شده است اما در كشورهاي پيشرفته با اقدامات مناسب تواستند اين عامل را به چهارمين دليل مرگ و مير تبديل كنند.
وي با اشاره به اينكه سكته مغزي اولين عامل ناتوان كننده افراد در تمام دنيا است، افزود:‌ در دولت تدبير و اميد به اين مورد توجه بيشتر شده و تجهيز 55 بيمارستان براي درمان سكته مغزي يكي از اين اقدامات است.
معاون درمان وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي نيز در اين مراسم به تحميل هزينه هاي هنگفت سكته مغزي به نظام سلامت و خانواده ها و همچنين از كارافتادگي مبتلايان اشاره كرد.
محمد آغاجاني با اعلام اينكه مراكز درمان سكته مغزي در 55 بيمارستان و 25 شهر راه اندازي شده است، كاهش مرگ و مير بيماران، افزايش درصد موفقيت خدمات درماني ارائه شده، كاهش شدت بيماري و همچنين كاهش ناتواني حاصل از سكته مغزي را از مهمترين دلايل راه اندازي اين مراكز اعلام كرد.
وي راه اندازي واحد مراقبت هاي سكته هاي حاد مغزي را يكي از راه هاي كاهش عوارض و ناتواني مبتلايان در كشورهاي پيشرفته دانست.

***اخبار برگزيده هفته در حوزه محيط زيست :

***تصويب لايحه حمايت از محيطبانان و جنگلبانان در هيات دولت
لايحه حمايت از محيطبانان و جنگلبانان پس از چندين ماه كار كارشناسي و بين دستگاهي در جلسه يكشنبه گذشته هيات دولت به تصويب رسيد.
تصويب اين لايحه با توجه به آسيب ها و تهديداتي كه متوجه اين مدافعان طبيعت است و ضرورت تقويت قوانين و مقررات موجود در اين زمينه، صورت گرفت.
در اين ماده واحده آمده است كه محيطبانان و جنگلبانان از حيث مسئوليت جزايي و مدني، ديه و جبران خسارت در قبال صدمات و ضرر و زياني كه در جهت انجام وظيفه متحمل مي شوند و كمك مالي به آنان و خانواده شان، مشمول مواد 12 تا 15 قانون به كارگيري سلاح هستند.
در مورد بيمه عمر، حوادث و ساير بيمه ها، انها مشمول اصلاحيه قانون بيمه عمر مجمع تشخيص مصلحت نظام خواهند بود.
دادگاه ها مكلفند در مورد پرونده هاي مربوطه در اسرع وقت رسيدگي كنند و سازمان برنامه و بودجه هم موظف است اعتبارات مورد نياز را در بودجه سالانه پيش بيني كند.

***رونمايي ازنخستين سامانه تخصصي اطلاع رساني مناطق تحت مديريت سازمان محيط زيست
نخستين سامانه تخصصي اطلاع رساني مناطق تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست روز شنبه همزمان با دومين روز فعاليت شانزدهمين نمايشگاه بين المللي محيط زيست و با حضور رييس سازمان حفاظت محيط زيست رونمايي شد.
اين سامانه در مرحله پايلوت براي پارك ملي لار راه اندازي شده و به مرور براي تمام مناطق تحت مديريت سازمان محيط زيست در سراسر كشور تهيه خواهد شد.
اين سامانه كاملا بومي سازي شده و با بهره گيري از اطلاعات جامعي از طبيعت لار مانند تعداد جمعيت حيات وحش منطقه، تعداد ورود گردشگران و خودروها به منطقه قابل دسترسي است و اطلاعات آن در قالب عكس، فيلم، موارد قانوني، بافت گياهي و جانوري و مقوله فرهنگ گردشگري مسوولانه در منطقه قرار داده مي شود.
همزمان با راه اندازي سامانه تخصصي مناطق حفاظت شده، سامانه پساب يك شركت دارويي و يك شركت خودروسازي نيز رونمايي شد.

***بازديد رئيس برنامه محيط زيست سازمان ملل متحد از درياچه اروميه و تالاب كاني برازان
'اريك سولهايم /Eric sulham/' معاون دبير كل و رئيس برنامه محيط زيست سازمان ملل متحد در سفر هفته گذشته خود به ايران بعد از حضور در افتتاحيه شانزدهمين نمايشگاه بين المللي محيط زيست به منظور بازديد از سايت درياچه اروميه و تالاب كاني برازان، راهي استان آذربايجان غربي شد.
وي در سفر سه روزه خود به ايران، با مقامات ارشد كشورمان درباره گسترش همكاري هاي منطقه اي در زمينه محيط زيست و تقويت مشاركت بين جمهوري اسلامي ايران و كشورهاي همسايه به منظور حل مشكلات زيست محيطي منطقه گفت و گو كرد.
سولهام در جريان بازديد از درياچه اروميه گفت: ايران هر چند در زمينه رفع چالش هاي زيست محيطي به ويژه موضوع گرد و غبار و بحران درياچه اروميه نيازمند تلاش بوده اما عملكرد موفقي در مديريت اين چالش ها داشته است.
وي افزود: حل موضوع ريزگردها از مهمترين برنامه هاي در حال پيگيري است كه مسئولان ايراني با همكاري سازمان ملل متحد در حال بررسي و رفع اين مشكل هستند و در همين راستا درصدد هستيم با كشورهاي عراق و تركيه نيز گفت و گو و طرح هاي مشترك اجرا كنيم.
معاون دبيركل سازمان ملل متحد يادآور شد: همكاري ها و حمايت هاي مالي بين المللي براي احياي درياچه اروميه همچنان ادامه مي يابد زيرا مشكل مشابه براي درياچه ' آرال' در آسياي ميانه/ و ' چاد' در قاره آفريقا نيز رخ داده است و مي توان از اين تجربه براي رفع مشكلات آينده بهره برد.
وي همچنين در بازديد خود از طرح 'الگوسازي جوامع محلي در احياي درياچه اروميه' و طرح آزمايشي 'صندوق خرد زنان روستايي و مزارع كشاورزي' در روستاهاي تالاب بين المللي كاني برازان شهرستان مهاباد نيز گفت: مشاركت جوامع محلي در حفاظت از تالاب بين المللي كاني برازان نقش موثري در اقتصاد مردم منطقه دارد.
رئيس برنامه محيط زيست سازمان ملل متحد افزود: حفاظت از تالاب ها و حفظ طبيعت اهميت دارد اما اين حفاظت رونق گردشگري، اقتصاد و رونق بخشي به زندگي و معيشت مردم است و در واقع برنامه حفاظت و احيا بيشتر به اين خاطر براي سازمان ملل مهم است.

***امضاي تفاهم نامه مقابله با آلودگي نفتي در دريا
نيروي دريايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و سازمان بنادر و دريانوردي، تفاهم‌نامه همكاري جست‌وجو و نجات و مقابله با آلودگي نفتي در دريا امضا كردند.
اين تفاهم نامه روز دوشنبه در حاشيه بهره برداري از 15 پروژه فني و دريايي در بندرعباس، با حضور سردار علي فدوي فرماندهي نيروي دريايي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و سعيد نژاد معاون وزير راه و شهرسازي و مدير عامل سازمان بنادر و دريانوردي منعقد شد.
مدير عامل سازمان بنادر و دريانوردي در مراسم امضاي اين تفاهم‌نامه اظهار داشت: ما به نمايندگي از دولت جمهوري اسلامي اعمال حاكميت در عرصه آب‌هاي تحت حاكميت را انجام مي‌دهيم، بنابراين بايد از تمام امكانات موجود براي اين اعمال حاكميت استفاده كنيم.
محمد سعيد‌نژاد افزود: سازمان بنادر به عنوان نماينده حاكميت وظيفه ملي و جهاني دارد كه از آب‌هاي سرزميني در راستاي حفاظت از محيط زيست حمايت كند و اين جزو تكاليف ما به عنوان يكي از اعضاي سازمان جهاني دريانوردي است.
فرمانده نيروي درياي سپاه پاسداران نيز با بيان اينكه فعاليت هاي مشتركي از قبل ميان سازمان بنادر و دريانوردي و نيروي دريايي سپاه وجود داشت، گفت: اين تفاهمنامه براي استحكام و نظامند شدن فعاليتهاي بين اين دو نهاد امضا شد.
سردار علي فدوي بر لزوم صيانت از آبهاي حاكميتي جمهوري اسلامي ايران تاكيد و اظهار كرد: تمامي ارگان هايي دريايي در راستاي مباحث محيط زيست دريايي اغماض و مماشاتي با متخلفين نخواهد داشت.


تازه هاي علم و فناوري جهان :
***ساخت اولين تلفن هوشمندنسل پنجم درچين
يكي از شركت هاي مخابراتي بزرگ چين هفته گذشته اعلام كرد كه براي اولين بار در جهان موفق به ساخت تلفن هوشمند نسل پنجم شده است.
اين تلفن كه «گيگابيت فون» نام دارد بر اساس اعلام شركت توليد كننده آن مي تواند برنامه ها، تصاوير و فيلم ها را با سرعتي معادل يك گيگابايت در هر ثانيه ذخيره كند كه اين سرعت 10 برابر فناوري هاي نسل چهارمي است كه هم اكنون در تلفن هاي هوشمند دنيا در اختيار كاربران است.
براساس اعلام شركت «زد تي يي»›، اين تلفن همراه كاركردهاي بسيار بالايي در دانلود تصاوير دارد و در زمينه عكاسي نيز به دليل داشتن زاويه عكسبرداري تا 360 درجه بسيار قوي تر از تلفن هاي موجود هوشمند است.
اين شركت چيني، محصول خود را يك انقلاب در دنياي اينترنت و تلفن هاي هوشمند ناميده است كه قادر به دگرگون كردن زندگي مردم خواهد بود.
شركت هاي سازنده تلفن هاي هوشمند جهان رقابت سرسختانه اي براي توسعه شبكه فناوري نسل پنجم اينترنت دارند كه مي تواند با سرعتي بسيار بالا به كاربران امكان تماشاي فيلم و سريال هاي تلويزيوني در تلفن هاي هوشمند بدهد.
پيش بيني مي شود كه شركت كره اي موسوم به گروه «كي تي» نيز در جريان بازي هاي المپيك زمستاني پيونگ چانگ در سال 2018 ميلادي به شركت كنندگان در مسابقات و تماشاگران خدمات نسل پنجم شبكه عرضه كند.
به گفته منابع خبري، استفاده از خدمات شبكه پر سرعت نسل پنجم به طور گسترده در سال 2020 ميلادي امكان پذير خواهد بود.

***ساخت روباتي كه تا ارتفاع 1.2 متر به هوا مي‌پرد
محققان يكي از شركت هاي وابسته به گوگل موفق به ساخت روباتي شده اند كه با استفاده از چرخ‌هاي خود قادر است به سرعت روي پله‌ها و در برف حركت كند و تا ارتفاع 1.2 متر به هوا بپرد.
اين روبات تحقيقاتي 'هندل' Handle نام دارد و توسط محققان شركت 'بوستون ديناميكس' Boston Dynamics وابسته به گوگل طراحي شده است.
اين روبات تحقيقاتي، ويژگي‌هاي روبات قبلي شركت موسوم به 'اطلس' Atlas را داراست اما كارآيي و قابليت جابه‌جايي آن بالاتر است و از يك سيستم مفصلي ساده تر بهره مي‌برد.
سرعت حركت اين روبات به 14.5 كيلومتر در ساعت مي‌رسد و با يك بار شارژ قادر است 24 كيلومتر را طي كند و بسته‌هايي به وزن 45 كيلوگرم را از زمين برداشته و جابه‌جا كند.

***معرفي سوپر باكتري هاي مقاوم به آنتي بيوتيك از سوي سازمان جهاني بهداشت
سازمان جهاني بهداشت، هفته گذشته در اولين فهرست 'عوامل بيماريزاي اولويت دار' مقاوم به آنتي بيوتيك، اسامي 12 خانواده باكتريايي را كه بيشترين تهديد براي سلامت انسان محسوب مي شوند را منتشر كرد.
اين فهرست به ويژه بر خطر باكتري هاي به اصطلاح گِرَم-منفي كه نسبت به آنتي بيوتيك هاي متعدد مقاوم هستند، تاكيد دارد.
اين باكتري ها قادرند راه هاي جديد براي مقاومت در برابر درمان بيابند و همراه ماده ژنتيكي عبور كنند كه همين امر به ساير باكتري ها نيز اجازه مي دهد كه نسبت به دارو مقاوم شوند.
فهرست سازمان جهاني بهداشت براساس ضرورت نياز به آنتي بيوتيك هاي جديد، به سه دسته داراي اولويت حياتي، بالا و متوسط تقسيم مي شود كه مهم ترين گروه، شامل باكتري هاي مقاوم به چند دارو مي شوند كه به ويژه تهديد خاص در بيمارستان ها، خانه هاي سالمندان و در ميان بيماراني محسوب مي شوند كه مراقبت از آنها به دستگاه هايي نظير دستگاه هاي تنفس مصنوعي و كاتترهاي وريدي (ميله هاي نازك و قابل انعطاف ) نياز دارد.
رديف دوم و سوم اين فهرست نيز حاوي باكتري هايي است كه به سرعت نسبت به دارو مقاومت پيدا مي كنند و موجب بروز بيماري هاي رايج تري مانند سوزاك و مسموميت مواد غذايي ناشي از سالمونلا مي شوند.
كارشناسان پيش از اين هشدار داده بودند كه مقاومت نسبت به داروهايي كه براي مبارزه با عفونت مورد استفاده قرار مي گيرند، در قياس با سرطان، تهديد بزرگتري براي بشريت محسوب مي شوند.
درصورتي كه آنتي بيوتيك ها تاثير خود را از دست بدهند، انجام فرآيندهاي مهم پزشكي مانند پيوند اعضا، سزارين، تعويض مفصل و شيمي درماني نيز بسيار خطرناك خواهد شد.
حدود 700 هزار نفر در سراسر جهان هر سال به دليل ابتلا به عفونت هاي مقاوم به دارو جان خود را از دست مي دهند و اگر اقدامي صورت نگيرد تخمين زده مي شود كه چنين عفونت هايي سالانه 10 ميليون نفر را تا سال 2050 به كام مرگ بكشاند.
علمي**1055**
خبرنگار : زينب كارگر **انتشار: زهره محتشمي پور
براي اطلاع از اخبار متنوع علمي و فناوري، با كانال علمي ايرنا در تلگرام همراه شويد:irnaelm@https://telegram.me