خودكفايي يكهزار و 200 تن از مددجويان كميته قم در سالجاري

قم- ايرنا - مديركل كميته امداد امام (ره) قم با اشاره به اينكه توانمند سازي مددجويان تحت پوشش رويكرد اصلي اين نهاد است، گفت: از ابتداي سال 95 تاكنون بيش از يكهزار و 200 تن از خانواده هاي تحت پوشش از چتر حمايتي كميته امداد استان خارج شدند.

به گزارش ايرنا، اكبر ميرشكار در سخنراني پيش از خطبه هاي نماز جمعه قم در مصلاي قدس اين شهر اظهار داشت: اين افراد به دليل داشتن توانمندي جسمي و سواد، وام اشتغال دريافت كرده و خودكفا شدند.
وي با اشاره به چهاردهم اسفند سالروز تشكيل كميته امداد به فرمان امام (ره) در سال 57 با هدف رسيدگي به امور فقيران و نيازمندان، افزود: در اين 38 سال كميته امداد به اعتبار پشتوانه محكم مردمي و اعتماد بسيار خوبي كه مردم به اين نهاد داشتند، كارنامه درخشاني از خود بر جاي گذاشته است.
اين مسئول با بيان اينكه در مجموعه كميته امداد قم نيز خدمات بسيار ارزنده اي صورت گرفته و در حال حاضر چيزي حدود 20 هزار خانواده از خدمات بهره مند مي شوند، افزود: كميته امداد هر سال بخشي از بودجه خود را از محل اعتبارهاي دولتي و بخشي ديگر را نيز از اعتبارهاي مردمي كه همان صدقه ها است، جذب مي كند.
ميرشكار خاطر نشانن كرد: در يازده ماه پشت سر گذاشته شده از سال جاري حدود 300 ميليارد ريال از محل كمك هاي مردمي و نزديك به 700 ميليارد ريال نيز از محل اعتبارهاي دولتي به كميته امداد استان اختصاص يافته است.
وي افزود: از مجموع 300 ميليارد ريال كمك هاي مردمي 80 ميليارد ريال آن در حوزه اكرام ايتام به صورت مستقيم از طرف حاميان به حساب ايتام واريز شده و نزديك به 120 ميليارد ريال نيز از محل صدقه ها در مناسبت هاي مختلف از جمله جشن هاي عاطفه ها و نيكوكاري جمع آوري شده، كه بر اساس ضوابط موجود در سرفصل هاي مختلف مسكن، فرهنگي و معيشت هزينه شده و حدود 100 ميليارد ريال نيز بابت هزينه هاي درماني خانواده هاي تحت پوشش هزينه شده است.
وي با بيان اينكه امسال 850 مورد كمك هزينه ازدواج به مبلغ 30 ميليون ريال براي هر زوج تحت حمايت به صورت بلاعوض پرداخت شده است، افزود: در اين سال حدود پنج هزار تن از افراد نيازمند از 10 تا 50 ميليون ريال وام قرض الحسنه دريافت كردند، و همچنين از ابتداي سال تاكنون نيز نزديك به 45 ميليارد ريال به صورت موردي براي رفع مسائل و مشكلات خانواده ها هزينه شده است.
ميرشكار همچنين اعزام 2 هزار تن از مددجويان سالمند كميته امداد استان به مشهد مقدس با يك تكريم ويژه را از ديگر كارهاي صورت گرفته خواند، و افزود: براي 500 تن از خانوارهايي كه مسكن آنها نيازمند بازسازي و مرمت بوده مبلغ قابل توجهي هزينه شده، و هر ماهه نيز يك مبلغي به عنوان معيشت به خانواده ها پرداخت مي شود، و اگر چه رقم آن كم است ولي خدمات جانبي قابل توجهي دارد.
مديركميته امداد امام خميني قم همچنين با بيان اينكه نهاد متبوعش همواره درصدد بوده و همچنان نيز اهتمام دارد، تا كليه امانت هايي كه از مردم مي گيرد، را به درستي هزينه كند، افزود: حتي يك ريال از اين مبالغ صرف هزينه هاي تشكيلاتي، پرداخت حقوق پرسنل و يا تبليغات نمي شود، و تلاش داريم تكريم افراد نيازمند را حفظ، و اگر نيازمندي مراجعه كرد، نيز با سعه صدر مشكل او را حل كنيم.
7403/ 6133/ خبرنگار محسن آقاگلي ** انتشار دهنده: جعفرمسلمي

سرخط اخبار استان‌ها