۱۳ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۵:۳۷
کد خبر: 82450653
۰ نفر
سد دره امیری شهرستان دیلم درسال 96 اجرا می شود

گناوه-ایرنا- معاون آبخیزداری سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری كشور گفت: عملیات اجرایی سد بر روی دره امیری در شهرستان دیلم استان بوشهر با تامین اعتبارات ملی و نفت در سال 96 آغاز می شود.

به گزارش ایرنا، پرویز گرشاسبی روز جمعه در بازدید از دره امیری دیلم افزود: با تكمیل این طرح از هدر رفت آب های ناشی از بارندگی جلوگیری و از آن در بخش كشاورزی این منطقه استفاده بهینه ای خواهد شد.
وی هدف از آبخیزداری را كنترل سیل و حفاظت از خاك دانست و گفت: فقدان برنامه‎ریزی جامع در حوزه‎های آبخیز در ارتباط با سیل و خشكسالی، عدم برنامه‎ریزی دینامیك در مدیریت آب كشور باتوجه به تغییرات اقلیمی، تغییر كاربری اراضی ، فقدان نقشه و برنامه اصلاح كاربری اراضی از جمله دلایل وقوع سیلاب در كشور است.
گرشاسبی تصریح كرد: برای اینكه بتوانیم طرح دره امیری را با موفقیت به سرانجام برسانیم باید در بالادست و سد را بصورت یك پكیج مناسب تهیه كرد و موافقت آب منطقه ای را جهت اجرایی كردن آن گرفت.
نماینده مردم بوشهر،گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی هم بهره برداری از سد دره امیری را باعث رونق كشاورزی در دشت لیراوی دانست و گفت: یكی از آرزوهای دیرینه مردم این منطقه جاری شدن آب این سد در زمین های كشاورزی بوده است.
حجت الاسلام عبدالحمید خدری افزود: اگر بتوانیم از ظرفیت این سد در مهار آبها و سیلاب كه به دریا سرازیر می شود، استفاده كنیم جوانان بجای دنبال كردن شغل های كاذب ، كشاورزی را در اولویت خود خواهند داد.
امام جمعه دیلم نیز گفت: باتوجه به بحران آب و كمبود منابع آبی زیرزمینی باید از ظرفیت آبی كه از بالادست به این منطقه سرازیر می شود نهایت استفاده كرد.
حجت الاسلام سیدابوالحسن حسینی بوشهری افزود: باید سعی كنیم اتكا مردم را به سمت دریا كمتر و كشاورزی را بعنوان محور توسعه اقتصادی جایگزین كنیم .
سهیل مهاجری مدیركل منابع طبیعی وآبخیزداری استان بوشهر هم با اشاره به ظرفیت خوب زمین های كشاورزی در شهرستان دیلم گفت: سد دره امیری از بزرگ ترین سدهای خاكی استان بوشهر است كه با ارتفاع 22 متر و طول سرریز 120 متر ظرفیت ذخیره شش میلیون مترمكعب آب را دارد.
وی اظهاركرد: اعتبار این طرح بیش از 60 میلیارد ریال برآورد شده است.
فرماندار دیلم هم گفت: نهایی شدن اجرای این سد در بهبود وضعیت معیشت كشاورزان و دامداران تاثیر مستقیمی خواهد گذاشت و موجب آبیاری 8 هزار هكتار زمین‌های كشاورزی این منطقه می‌شود.
حسن اسماعیلی افزود: مردم این شهرستان انتظار دارند اجرای این سد كه در واقع یكی از بزرگ‌ترین سدهای خاكی استان بوشهر قلمداد می‌شود عملیاتی شود.
شهرستان دیلم در منتهی الیه شمالی استان بوشهر و در مسیر رودخانه های فصلی استان های بالادست همجوار قرار دارد.
6164/7215/ 6045** خبرنگار: محسن صادقی آزاد** انتشار دهنده: اكبر اقبال مجرد

سرخط اخبار استان‌ها