امضای تفاهم نامه همكاری بین پایگاه استنادی جهان اسلام و دانشگاه های مالزی

كوالالامپور -ایرنا - پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) با هماهنگی رایزنی علمی ایران در شرق آسیا سه تفاهم نامه با دانشگاه های فناوری مالزی (UTM) در ایالت 'جوهور'، دانشگاه فناوری 'مارا' (UiTM) در شهر 'شاه عالم' و دانشگاه علوم مالزی (USM) در شهر پینانگ امضا مالزی كرد.

به گزارش ایرنا، این تفاهم نامه ها طی در حاشیه سلسله كارگاه های آموزشی پایگاه استنادی جهان اسلام كه طی چند روز گذشته در مالزی برگزار شد و در حضور رایزن علمی ایران در شرق آسیا به امضای دكتر'محمد جواد دهقانی' رئیس پایگاه استنادی و روسای این دانشگاه های مالزی رسید.
براساس این تفاهم نامه ها، هر 3 دانشگاه مالزی از این پس به عضویت پایگاه استنادی جهان اسلام درآمدند كه مقر ان در شهر شیراز است و از این پس تمامی سمینارها و كنفرانس ها، مقالات منتشرشده مرتبط به اساتید این دانشگاه ها و همچنین سایر تولیدات و پژوهش های علمی در این پایگاه ثبت و نمایه سازی خواهد شد.
براساس این تفاهم نامه ها، این دانشگاه های مالزی در تمامی گزارش های دوره ای و فصلی پایگاه استنادی جهان اسلام در خصوص وضعیت رشد و تولید كمی و كیفی علمی اشان لحاظ شده و قادر خواهند بود از رتبه و رده بندی خود در بین دانشگاه های سایر كشورهای اسلامی مطلع شوند.
دكتر 'عباس قنبری باغستان' رایزن علمی ایران در شرق آسیا روز جمعه در این زمینه به خبرنگار ایرنا گفت: با امضای این تفاهم نامه ها، تقریبا عمده دانشگاه های برجسته و مطرح مالزی در پایگاه استنادی عضو شده و می توانند از خدمات و سرویس های علمی این پایگاه علمی بهره مند شوند.
وی گفت: دانشگاه 'یو. پی.ام' مالزی نوامبر سال گذشته با امضای یادداشت تفاهم همكاری به عضویت این پایگاه درآمده بود و مذاكراتی برای پیوستن سه دانشگاه مطرح دیگر مالزی به این پایگاه نیز در جریان است.
قنبری باغستان افزود: مالزی در بین كشور های اسلامی سومین كشور تولیدكننده علم پس از تركیه و ایران است و مایه خوشحالی است كه دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی این كشور از این پس حضور فعالی در پایگاه استنادی جهان اسلام خواهند داشت.
پایگاه استنادی جهان اسلام پس از پایگاه استنادی آی.اس.آی و اسكوپوس؛ سومین پایگاه استنادی علمی در جهان است. این پایگاه استنادی سال 2008 با تصویب وزرای علوم و آموزش عالی كشورهای جهان اسلام در شیراز تاسیس شد.
این پایگاه درصدد تكیمل فرایند جمع‌آوری تولیدات علمی از دانشگاه های جهان اسلام شامل 57 كشور اسلامی است، تا بتواند علاوه بر ثبت و نمایه سازی كلیه تولیدات علمی این كشورها؛ به ارائه وضعیت و جایگاه هر یك از كشورها و دانشگاه های جهان اسلام در تولید علم بپردازد.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

سرخط اخبار جهان