سرمایه‌گذاری ۳۷۶ میلیارد دلاری چین در بخش ترابری مدرن

پكن - ایرنا - ‌چین اعلام كرد كه به منظور داشتن سامانه ترابری مدرن، سرمایه گذاری ۳۷۶ میلیارد و ۸۱۰ میلیون دلاری را در دستور كار قرار داده است تا علاوه بر استفاده آسان از آن برای مردم نیز ایمن باشد.

به گزارش ایرنا، وزارت حمل و نقل چین روز جمعه در تارنمای خود اعلام كرد كه این سرمایه گذاری كلان از سال جاری میلادی (2017) آغاز می شود و تا سال ۲۰۲۰ میلادی سامانه حمل و نقل بسیار پیشرفته در كشور ایجاد خواهد شد.
این رقم معادل 2 هزار و ۶۰۰ میلیارد یوان ( پول ملی چین) است كه ۸۰۰ میلیارد یوان آن برای ساخت خطوط ریلی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
همچنین این وزارتخانه خاطر نشان كرده است كه از این بودجه یك هزار و ۶۵۰ میلیارد یوان برای جاده سازی و ۱۵۰ میلیارد یوان برای ساخت گذرگاه های آبی صرف خواهد شد.
دولت چین در برنامه سیزدهم توسعه اقتصادی و اجتماعی كه از سال ۲۰۱۶ میلادی شروع شده است و تا سال ۲۰۲۰ میلادی ادامه می یابد در مجموع ۱۵ هزار میلیارد یوان (‌هر دلار معادل ۶ ممیز ۸۸ یوان) برای طرح های حمل و نقل در نظر گرفته است.
از این مبلغ سه هزار و ۵۰۰ میلیارد یوان برای ساخت خطوط ریلی و هفت هزار و ۸۰۰ میلیارد یوان برای جاده سازی استفاده خواهد شد.
پس از اجرای این طرح ها طول خطوط آهن این كشور تا ۳۰ هزار كیلومتر افزایش خواهد یافت كه بیش از یك سوم آن مخصوص قطارهای تندرو است.
دولت چین همچنین تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۳۲۰ هزار كیلومتر جاده های جدید احداث می كند و ۵۰ فرودگاه در نقاط مختلف كشور می سازد.
در حال حاضر در كشور چین ۱۶۰ هزار دستگاه اتوبوس با منابع انرژی جدید كار می كنند كه بر اساس اعلام وزارت ترابری چین شمار آنها در جاده های كشور به ۲۰۰ هزار دستگاه تا سال ۲۰۲۰ میلادی خواهد رسید.
آساق**۲۳۱**1597*انتشاردهنده:فرهاد راستی

سرخط اخبار جهان