رييس اتاق ايران: نيازمند نگاه عميق تر براي تحقق توسعه هستيم

تهران- ايرنا- رئيس اتاق صنايع، معادن، بازرگاني و كشاورزي ايران مي گويد، امروز براي تحقق توسعه نيازمند نگاه عميق تري به امر پيشبرد تحقق توسعه اقتصادي و مشكلات پيش روي آن هستيم.

به گزارش روز جمعه خبرنگار اقتصادي ايرنا، ' غلامحسين شافعي ' در نشست هم انديشي وزير صنعت، معدن و تجارت با كارآفرينان حوزه صنعت، ضمن اشاره به اينكه نگاه توسعه اقتصادي بايد مبتني بر اقتدار و امنيت كشور باشد، تاكيد كرد: تمام فعاليت هاي اقتصادي اثر يكساني بر توسعه ندارند و نبايد اشتباهات سال هاي گذشته دوباره در كشور تكرار شود.
به گفته شافعي، ارزش افزوده و اشتغال در بخش هاي مولد با غيرمولد متفاوت است و مسير گذشته نشان مي دهد اين موضوع مورد غفلت قرار گرفته است.
وي افزود: بخش مولد سودآورتر از بخش غير مولد است و در صورتي كه اين بخش تحريك شود، بخش توليد به توسعه مي رسد.
رئيس اتاق ايران نظير ديگر مسئولان معتقد است ،براي توسعه فقط منابع مالي كافي نيست و نمي توان توسعه نيافتگي را فقط به اين دليل مورد بررسي قرار داد.
وي با اشاره به درآمد 800 ميليارد دلاري دولت گذشته گفت: برخي ميزان درآمدهاي دولت را با وجود صادرات ديگر يك هزار و 200 ميليارد دلار تخمين مي زنند، اما آيا توسعه با چنين درآمدي حاصل شد يا نه؟
به گفته اين فعال بخش خصوصي ،بايد زمينه هاي فعاليت براي فعال شدن كارآفرينان در عرصه هاي اقتصادي فراهم شود.
وي نرخ تسهيلات بانكي، ماليات و عوارض را ابزارهايي براي توسعه عنوان كرد و گفت: موارد ياد شده هدف نيستند.
به گفته شافعي، اقتصاد ايران بيش از هر چيز به سرمايه گذاري خارجي، فناوري هاي نوين و تخصص نياز دارد و لازمه بخش توليد ارتباط با دنيا است.
رئيس اتاق ايران يادآور شد: براي جلب سرمايه گذاري خارجي مقدماتي لازم است كه از جمله آن شفافيت فعاليت هاي اقتصادي، حاكميت قانون،حاكميت شركتي، ثبات در قوانين،ثبات نرخ ارز و سياست هاي مالي پاسخگو است.
شافعي تاكيد كرد، براي جذب سرمايه گذار خارجي نياز به فراهم سازي و بهبود محيط كسب و كار داريم. «در شوره زار هيچ گياهي رشد نمي كند.»
وي با اشاره به حضور سه ميليون ايراني در خارج از كشور گفت: بخش مهمي از اين افراد فعالان اقتصادي هستند و تمايل به سرمايه گذاري در ايران دارند.
رئيس اتاق ايران دسترسي كشور به بازار 450 ميليون نفري در منطقه با ميانگين رشد جمعيت 5.5 درصدي در ميان كشورهاي همسايه را از ديگر اولويت هاي تحولات اقتصادي در كشور بر شمرد.
شافعي گفت: پيش بيني شده است تا سال 2025 مركز ثقل فعاليت هاي اقتصادي در مرزهاي كشورهاي چين و هند باشد و ما بايد از هم اكنون براي فعاليت اقتصادي بيشتر در اين مناطق آماده شويم.
به گفته رئيس اتاق ايران، وجود 67كشور در مسير راه ابريشم، مي تواند موقعيت استراتژيكي را براي ايران رقم بزند. ايران قابليت بالايي در بخش فني و مهندسي دارد كه بايد از آن بهره وافي و كافي بگيرد.
شافعي تاكيد كرد، بايد از شركت هاي توسعه اي حمايت شود. بخش خصوصي همواره آماده همكاري هاي توسعه اي در اقتصاد است و بايد زمينه حضور اين بخش در اقتصاد بيشتر فراهم شود تا بتوان به اهداف چشم انداز دست يافت.
اقتصام**9123 **1561** خبرنگار: زهره دريغ گفتار**انتشار دهنده: مژگان توانا
آگاهي از آخرين اخبار اقتصادي ايران و جهان در كانال اقتصادي ايرنا در تلگرام:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco

سرخط اخبار اقتصاد