تعداد زیاد آثار، اعتبار و جذابیت به جشنواره فیلم فجر نمی بخشد

تهران- ایرنا- كارگردان فیلم سینمایی «شب های روشن» با تاكید بر ضرورت تغییرات در برگزاری جشنواره فیلم فجر گفت: حضور تعداد زیاد فیلم، به این رویداد اعتبار و جذابیت نمی بخشد.

«فرزاد موتمن» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار سینمایی ایرنا افزود: جشنواره فجر ابتدای دهه 1360 بوجود آمد كه كاركرد آن نه شبیه جشنواره بود و نه مراسم و در واقع فقط شبیه خودش بود.
وی ادامه داد: در سال های اولیه برگزاری جشنواره فیلم فجر این رویداد در واقع یك بیلان كاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه سینما بود و تقریبا تمام تولیدهای سال سینمای ایران در آن به نمایش در می‌آمد.
كارگردان فیلم «آخرین بار كی سحر را دیدی؟» گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واقع با برگزاری جشنواره فیلم فجر می توانست علاوه بر ارزیابی كلی سینمای ایران، شرایط تولید و آثار ژانرهای مختلف فیلم ها را به خوبی و كامل بررسی كند.
موتمن گفت: اما در شرایط كنونی با در نظر گرفتن عواملی نظیر تغییر نسل فیلمسازان، پیشرفت سخت افزار سینما، افزایش تولید و حتی تغییر در شكل سینما رفتن مردم، باید در نحوه برگزاری جشنواره فیلم فجر نیز تغییراتی ایجاد كنیم.
كارگردان فیلم «خداحافظی طولانی» با بیان اینكه دو راه برای اصلاح نحوه برگزاری جشنواره فیلم فجر داریم، توضیح داد: یا باید جشنواره به صورت مراسم مثل اسكار برگزار شود، یعنی فیلم ها نمایش داده شوند و در یك روز آثار شاخص بررسی و جایزه بگیرند و یا همین فرم جشنواره ای را حفظ كنیم اما تعداد فیلم هایی ایرانی حاضر در جشنواره در حد 7 یا 8 فیلم باشد.
موتمن گفت: در این شرایط می‌توانیم جشنواره فیلم فجر را مانند گذشته به صورت بین‌المللی برگزار كنیم و رقابت جذاب و دیدنی بین هشت فیلم ایرانی و هشت فیلم خارجی كه در مجموع 16 فیلم است، داشته باشیم.
این فعال حوزه سینمای ایران تاكید كرد: برای معتبر شدن جشنواره فیلم فجر به این تغییرات نیاز داریم اما با این شكل حضور 30 و اندی فیلم نه اعتبار جشنواره زیاد می شود و نه رقابت جذابی شكل می گیرد.
این كارگردان سینما گفت: البته برگزاری جشنواره بطور قطع هیجان بیشتری دارد و تب و تاب علاقه مندان سینما را بیشتر می كند، اما نه به شكلی كه اكنون برگزار می‌ شود.
كارگردان فیلم سینمایی «باج ‌خور» یكی دیگر از ایرادهای مهم جشنواره فیلم فجر را اكران زیاد فیلم ها در زمان برگزاری دانست و افزود: در زمان برگزاری جشنواره، برخی فیلم ها بیش از 50 نمایش در 10 روز جشنواره دارند كه این یك ضربه بزرگ به اكران عمومی فیلم است و در واقع بخش زیادی از مردم فیلم را می بینند كه به اكران عمومی فیلم و میزان فروش آن آسیب می زند.
وی با بیان اینكه ارزش هنری و ارزش تجاری فیلم ها متفاوت است، گفت: یعنی لزوما فیلمی كه مورد انتقاد منتقدان است نباید در اكران هم نادیده گرفته شود، اما در جشنواره فیلم فجر این اتفاق نمی افتد و فیلمی كه در جشنواره نقد می شود در اكران هم به طور عموم توفیقی پیدا نمی‌كند.
به گزارش ایرنا، سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر با حضور 44 فیلم در بخش چشم انداز سینمای ایران، از یازدهم بهمن ماه كار‌ خود را آغاز كرد و در 21 بهمن ماه پایان یافت.
فراهنگ ** 9246 **1561** خبرنگار: علیرضا مرادی *انتشار: مژگان توانا

سرخط اخبار فرهنگ