بازار سرمايه انعكاسي از شرايط واقعي اقتصاد كشور است/انتخابات عامل اثرگذار بر بازار سرمايه

تهران - ايرنا - نخستين مديرعامل شركت بورس تهران، بازار سرمايه را انعكاسي از شرايط واقعي اقتصاد كشور دانست و گفت: انتخابات به عنوان يك رخداد سياسي اقتصاد كشور بازار سرمايه را تحت تاثير قرار مي دهد.

به گزارش روز جمعه ايرنا از بازار سرمايه (سنا)، «علي رحماني» با اشاره به فضايي كه پس از انتخابات، به ويژه در شش ماهه دوم ايجاد خواهد شد، گفت: انتظار مي رود در شش ماهه دوم سال، فضاي سرمايه گذاري به ويژه در صنعت نفت و گاز و پتروشيمي مثبت شود و سرمايه گذاران از بازار سرمايه حمايت كنند.
وي با مثبت خواندن تاثير قيمت نفت بر صنايع مرتبط با آن از جمله صنايع پتروشيمي و پالايشگاهي يادآور شد: احتمالا قيمت نفت در سال 1396 روند مثبتي را طي كند و انتظار مي رود اين افزايش قيمت، صنعت پتروشيمي و پالايشگاهي را متاثر كند.
وي ادامه داد: براي بهبود عملكرد صنعت خودرو با توجه به قراردادهايي كه صحبت آن با شركت هاي همتاي خارجي شده است، انتظارات مثبتي وجود دارد.
رييس هيات مديره انجمن حسابرسي داخلي ايران، با اشاره به چشم انداز بازار سرمايه در سال آينده گفت: همه منتظر هستيم تا پيش‌بيني سال 1396 شركت‌ها در اسفندماه وارد بازار شود و ببينيم شركت‌ها اقتصاد سال آينده را چطور ديدند.
رحماني درباره وضعيت صورت هاي مالي شركت ها نيز گفت: بهتر است منتظر پيش بيني شركت ها از عملكرد سال آينده باشيم؛ به ويژه شركت هايي كه سال مالي آنها پايان سال جاري است، گزارش هاي خود را ارسال كنند تا اين گزارش ها چشم اندازي از برنامه هاي شركت ها باشد.
رييس هيات مديره انجمن حسابرسي داخلي ايران با اشاره به گزارش هاي منتشر شده ، تصريح كرد: بر اساس اين گزارش ها، مي توان گفت صورت ها و اطلاعات مالي در صنعت بانكداري، پاسخگوي انتظارات سهامداران نبوده است.
وي با اشاره به بازگشايي نماد 2 بانك بزرگ ملت و تجارت در بورس گفت: انتظار مي‌رود باقي بانك‌ها با ارايه اطلاعات به تسريع بازگشايي نمادها كمك كنند. نكته مهم اين است كه بايد پيش‌بيني حسابرسي نشده بانك‌ها از عملكرد سال 1396 نيز منتشر شود. اين‌يك روند معمول در شبكه بانكي است كه امسال به دليل تغيير شكل صورت‌هاي مالي، حسابرسي‌ها زمان برده است و اميدواريم اين پيش‌بيني‌ها هرچه زودتر آماده شود تا شاهد باز شدن نمادهاي بانكي در بورس باشيم.

**رونق فلزات اساسي در پي رونق بازار مسكن
رحماني با اشاره به حجم بالاي سرمايه گذاري در املاك و مستغلات در دولت نهم و دهم گفت: در طول هشت سال دولت گذشته، حجم بالايي سرمايه گذاري در املاك و مستغلات صورت گرفته است و لذا دارايي ها در حالت ركود به سر مي برد.
وي افزود: دولت بايد با ايجاد مشوق و تدابيري، بازار مسكن را از حالت ركود خارج كند و با فعال كردن اين بازار، نه تنها اقتصاد كشور تحت تاثير قرار گيرد بلكه صنعت فلزات اساسي و صنايع وابسته به آن نيز متحول و نقدينگي وارد اين بازارشود.
اقتصام **1070**1561** تنظيم: فريبا بابائي **انتشار: مژگان توانا
آگاهي از آخرين اخبار اقتصادي ايران و جهان در كانال اقتصادي ايرنا در تلگرام:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco