۱۲ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۹:۰۲
کد خبر: 82450145
۰ نفر
دستاورد نشست های تخصصی اكو برای ایران

تهران- ایرنا- سیزدهمین نشست سران سازمان همكاری های اقتصادی (اكو) ، یازدهم اسفندماه جاری در اسلام آباد پاكستان پایان یافت و «حسن روحانی» ، رئیس جمهوری كشورمان نیز در این نشست شركت كرد.

به گزارش ایرنا ، روحانی در این سفر افزون بر دیدار دوجانبه با همتای تركیه ای خود و نیز نخست وزیر پاكستان در سخنرانی نشست اصلی گفت: پایه گذاران اصلی اكو (ایران، تركیه و پاكستان) بر اساس برآوردها در كمتر از 15 سال آینده، جزو 20 اقتصاد برتر جهان خواهند بود و این نویدبخش آینده ای درخشان تر برای منطقه ماست.
این نشست در حالی به كار خود پایان داد كه نمایندگان بخش خصوصی در اتاق بازرگانی،‌ صنایع،‌ معادن و كشاورزی ایران در نشست های جانبی این رویداد، پیشنهادهای خود را برای توسعه همگرایی اعضا ارایه كردند.
توافق برای گشایش شعبه بانك ملی در پاكستان، بررسی طرح های ریلی استانبول-تهران-اسلام آباد و بندرعباس- آلماتی در نشست اكو،تشریح مزیت های گردشگری ایران و راهكارهای ایرانی برای تسهیل همكاری های گردشگری اكو از جمله دستاوردهای نشست سران سازمان همكاری های اقتصادی است .

** توافق برای گشایش شعبه بانك ملی در پاكستان
جلسه كمیته صنعت و سرمایه گذاری اتاق بازرگانی و صنعت اكو در اتاق بازرگانی پاكستان با حضور نمایندگان اتاق های بازرگانی ایران، پاكستان، تاجیكستان، تركیه، جمهوری آذربایجان، قرقیزستان، اتاق اكو و نماینده دبیرخانه اتاق اكو در اسلام آباد برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران، اتاق بازرگانی و صنعت اكو در این نشست اعلام كرد: با بانك های ایرانی به توافق رسیده ایم و قرار است بانك ملی ایران نخستین شعبه خود را در پاكستان دایر كند.
همچنین در نشست یاد شده، حمایت اتاق ایران از سرمایه گذاری مشترك با بخش های خصوصی كشورهای عضو اكو اعلام شد.
نماینده اتاق ایران در كمیته اتاق اكو، مزایای استفاده از سرمایه گذاری خارجی در كشورهای عضو و ایجاد مقررات و قوانین زمینه ساز حضور سرمایه گذاران خارجی را بویژه در جمهوری اسلامی ایران تشریح كرد.
كمیته ایرانی اتاق اكو از كشورهای عضو خواست با مشاركت یكدیگر، شركت های مشترك صنعتی تشكیل دهند و با استفاده از مواد خام موجود در منطقه، كالاهای صنعتی تولید و به داخل و خارج منطقه صادر كنند. البته می توان در طرح های سرمایه گذاری خارجی اولویت را به كشورهای عضو داد تا ارتقای تجارت درون منطقه ای و اشتغالزایی را در كنار سایر مزایای تولید محصولات در منطقه شاهد باشیم.

** پیشنهاد ارایه گزارش سه ماهه پیشرفت سرمایه گذاری های مشترك
در این نشست، رئیس اتاق اكو در تشریح مصوبات نشست وزیران اكو گفت: مواردی همچون افزایش سرمایه بانك توسعه تجارت اكو برای ارایه خدمات به طرح های سرمایه گذاری مشترك در منطقه، توافق بر سر اجرای موافقتنامه تجاری اكو (اكوتا) و ارایه فهرست كالاهای كشورهای عضو از جمله ایران برخی از این مصوبات بود.
«زبیر طفیل» پیشنهاد كرد: نقاط ضعف و قوت طرح های سرمایه گذاری در هر كشور عضو، بررسی و گزارش سه ماهه پیشرفت طرح های سرمایه گذاری مشترك چندجانبه به نشست های اتاق اكو ارایه شود.
«متین آنیل»، رئیس كمیته صنعت و سرمایه گذاری اتاق بازرگانی و صنعت اكو نیز توسعه همكاری های صنعتی و سرمایه گذاری بین كشورهای عضو و رفع موانع پیش رو را خواستار شد.
همچنین نماینده اتاق پاكستان اعلام كرد: پنج كشور موافقتنامه توسعه و حمایت از سرمایه گذاری اكو (آ.پی.پی.آی- APPI) را امضا و سه كشور تصویب كردند كه این موافقتنامه در صورت تصویب از سوی همه كشورها، می تواند اجرایی شود.

** برگزاری نشست آتی رهبران كسب و كار اكو در پاكستان
اتاق اكو درباره برگزاری نشست رهبران كسب و كار اكو اعلام كرد: این رویداد همزمان با مجمع رهبران تجاری جنوب آسیا (سارك) در سال 2017 در پاكستان برگزار می شود.
دبیركل اتاق اكو در این راستا اظهار كرد: دسامبر 2016 (آذر- دی امسال) نخستین كنفرانس آژانس های توسعه سرمایه گذاری اكو در اسلام آباد برگزار شد. نشست دوم نیز در سال آتی برگزار می شود كه البته هنوز هیچ كشوری برای میزبانی اعلام آمادگی نكرده است.

** بررسی طرح های ریلی استانبول-تهران-اسلام آباد و بندرعباس-آلماتی در نشست اكو
نمایندگان اتاق های بازرگانی ایران، پاكستان، تاجیكستان، تركیه، جمهوری آذربایجان، قرقیزستان و اتاق اكو در نشست كمیته حمل و نقل اتاق بازرگانی و صنعت اكو در اتاق پاكستان نیز حضور داشتند.
در این نشست اتاق های بازرگانی ایران، پاكستان و تركیه به عنوان اعضای «كمیته تهیه گزارش» تعیین شدند.
رئیس كمیته حمل و نقل از اتاق تركیه، طرح های مهم منطقه اكو در زمینه حمل و نقل بویژه راه اندازی قطار باری استانبول- تهران- اسلام آباد را تشریح كرد.
نماینده پاكستان هم بر لزوم تقویت همكاری ها در زمینه كشتیرانی و حمل و نقل ریلی تاكید كرد و افزود: راهگذرهای اسلام آباد- تهران- استانبول و همچنین قرقیزستان- تاجیكستان- افغانستان- ایران باید هر چه زودتر فعال شوند.
همچنین نماینده قرقیزستان به تشریح 2 طرح چین- قرقیزستان و بندرعباس- آلماتی و نقش این خطوط در اتصال بازارهای منطقه اكو به سایر مناطق بویژه روسیه پرداخت.
در این نشست، نماینده اتاق اكو از لزوم بهره برداری از توانمندی های حمل و نقل ریلی برای اتصال كشورهای محصور در خشكی مانند كشورهای آسیای میانه به آبهای آزاد سخن گفت و درباره راهگذر اقتصادی چین- پاكستان (سی.پی.یی.سی- CPEC) گزارشی ارایه كرد.
نماینده تركیه حمایت خود را از طرح كارت سفید بیمه رانندگان ترانزیت اعلام كرد. به گفته دبیركل اتاق اكو، این طرح به همراه طرح «ویزا استیكر اكو» از طریق دبیرخانه به همه اتاق های عضو اطلاع رسانی شده است.
نماینده تركیه همچنین از برنامه ریزی اتاق این كشور برای برگزاری چندین كارگاه آموزشی درباره كنوانسیون «تیر» در آینده نزدیك خبر داد.
به گزارش ایرنا، كنوانسیون تیر، كنوانسیون گمركی سازمان ملل متحد در زمینه حمل و نقل بین المللی كالاست كه زیر پوشش «كارنه» از مهمترین و جامع ترین مقررات گمركی در سیستم ترانزیتی جاده ای قرار دارد و ناظر بر روابط بین حمل كننده، گمرك و سازمان ضامن است.
در حاشیه این نشست یادداشت تفاهمی بین 2 شركت تركیه ای و پاكستانی برای برقراری پروازهای مستقیم بین پاكستان و كشورهای آسیای میانه امضا شد.

** تشریح مزیت های گردشگری ایران
نشست كمیته گردشگری اتاق اكو با حضور نمایندگانی از سازمان‌های گردشگری ایران، پاكستان، قرقیزستان، تاجیكستان، تركیه، جمهوری آذربایجان و هیات اكو به ریاست «احمد اصغری قاجاری»، رئیس كمیسیون گردشگری اتاق ایران و نایب‌ رئیس اتاق بازرگانی و صنعت اكو، برگزار شد.
اصغری قاجاری در این نشست اظهار كرد: پارسال بیش از پنج میلیون گردشگر وارد ایران شد كه 45 درصد آنان از كشورهای منطقه اكو بوده‌اند. این امر بر اساس آمار سازمان جهانی گردشگری، بیش از هشت میلیارد دلار درآمد ارزی به همراه داشت.
به گفته وی، افزایش 2 میلیارد دلاری درآمد گردشگری ایران در یك سال از توسعه مناسب زیرساخت‌های این صنعت در ایران نشان دارد.
مجمع جهانی اقتصاد در سال 2015 با مطالعه 141 كشور جهان گزارش «شاخص رقابت‌پذیری گردشگری و سفر» را منتشر كرد و ایران را به عنوان اقتصادی‌ترین و ارزان‌ترین مقصد گردشگری جهان شناخت.
وی تاكید كرد:ایران بر اساس اسناد یونسكو (سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد) از نظر وجود آثار تاریخی و فرهنگی بین 10 كشور نخست جهان و از نظر جاذبه‌های اكوتوریسمی و تنوع اقلیمی جزو پنج كشور برتر دنیا به شمار می رود؛ به همین دلیل ایران برای هرگونه همكاری در این زمینه بویژه با كشورهای منطقه و سازمان‌های منطقه‌ای مانند اكو آماده است.
اصغری قاجاری با یادآوری توان علمی و پزشكی كشور برای گردشگری سلامت از آمادگی اتاق ایران برای برگزاری دومین همایش بین‌المللی گردشگری سلامت كشورهای اكو در سال 1396 خبر داد.
وی گفت: مواردی چون «تسهیل در صدور روادید»، «همكاری با سازمان‌های بین‌المللی»، «ایجاد شبكه یكپارچه خدمات گردشگری و تأمین و آموزش نیروی انسانی متخصص» و «استفاده از تجربیات كشورهای عضو» می‌تواند به افزایش درآمدهای ایران از محل صنعت گردشگری بیانجامد.

** راهكارهای ایرانی برای تسهیل همكاری های گردشگری اكو
رئیس كمیسیون گردشگری اتاق ایران درباره راهكارهای گسترش همكاری‌های گردشگری كشورهای عضو اكو گفت: نخستین راهكار، ساده‌سازی مراحل صدور روادید است؛ بحث صدور روادید مشترك منطقه اكو یكی از بحث‌های قدیمی است كه خط مشی اصلی آن را سیاست خارجی دولت‌ها تعیین می‌كنند.
دومین راهكار، تقویت بخش خصوصی و جذب سرمایه‌گذاران خارجی در همه شاخه‌های صنعت گردشگری مانند سلامت، اكوتوریسم، ورزشی و فرهنگی- هنری است و دولت‌ها باید با ارایه تسهیلات لازم، راه را برای ورود سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی هموار سازند.
عضو هیات نمایندگان اتاق ایران، تعیین رایزن گردشگری در نمایندگی‌های خارجی جمهوری اسلامی ایران در كشورهای مختلف بویژه اعضای اكو را بسیار مهم برشمرد و ادامه داد: این افراد می توانند در زمینه سفر، دریافت روادید و سایر اطلاعات لازم درباره كشور مقصد راهنمایی و مشاوره ارایه كنند كه باید پس از اخذ موافقت‌های لازم در تعامل با وزارت امورخارجه و سایر نهادهای ذیربط اجرایی شود.
اصغری قاجاری چهارمین راهكار افزایش درآمد ایران از محل گردشگری را برگزاری نمایشگاه‌های گردشگری و صنایع دستی و رویدادهای مهم و تاثیرگذار اعلام كرد و افزود: با گسترش اینترنت و رسانه‌های ارتباط جمعی حتی می‌توان به برپایی نمایشگاه در فضای مجازی اندیشید.
هیات اعزامی اتاق ایران نیز در نشست كمیته گردشگری اتاق اكو، پیشنهادهای خود را برای گسترش همكاری های كشورهای عضو در زمینه صنعت گردشگری ارایه كرد.
بر این اساس، برگزاری همایش سالیانه منطقه‌ای با نام «نشست تخصصی نوروز در كشورهای اكو»، لغو روادید بویژه روادید درمانی، ورود فعالانه سازمان‌های حفاظت محیط زیست كشورهای عضو برای جلوگیری از تخریب جاذبه‌های طبیعی، دستیابی به برند مشترك گردشگری كشورهای اكو، كاهش حضور واسطه‌ها در گردشگری سلامت و افزایش تسهیلات مناسب زیرساختی و رفاهی گردشگری پیشنهاد شد.
مقررات‌زدایی و به حداقل رساندن دخالت دولت‌ها در مناسبات گردشگری منطقه اكو، ترویج كد جهانی اخلاق گردشگری، حمایت قانونی از سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی، آزادسازی اقتصاد گردشگری و تكمیل نهادهای این بازار و اصلاح مناسبات و حذف دیدگاه امنیتی در برخورد با گردشگران از دیگر پیشنهادهای ایران در نشست كمیته گردشگری اتاق اكو بود.
همچنین نمایندگان ایرانی عضو كمیته گردشگری اتاق اكو، پیشنهاد كردند به شرط حضور كارشناسان گردشگری كشورهای عضو اكو، نخستین مجمع تورگردانان و هتلداران اكو مردادماه سال آتی در ایران برگزار شود.
این نشست ، همزمان با دومین كنفرانس و نمایشگاه گردشگری سلامت اكو در آگوست 2017 در ایران برگزار می‌شود.
«محمدرضا كرباسی» دبیركل اتاق بازرگانی و صنعت اكو، گفت: قرار شد مدیران عامل شركت ‌های هوایی كشورهای عضو اكو در حاشیه دومین كنفرانس گردشگری سلامت ایران مذاكرات لازم را برای عقد یادداشت تفاهم ارایه تخفیف به مسافران داخلی اكو ادامه دهند.
اتاق اكو اعلام كرد در حال رایزنی با شركت‌های هواپیمایی تركیه، پاكستان و سایر كشورهای عضو اكو است تا به مسافرانی كه به مقصد این كشورها سفر می‌كنند، در قیمت نهایی بلیت هواپیما تخفیف داده شود.
یكی دیگر از مصوبات كمیته گردشگری اتاق بازرگانی و صنعت اكو، تدوین كتاب «راهنمای گردشگری اكو» بود.
هیات رئیسه اتاق اكو از اعضا خواست اطلاعات مورد نیاز برای نگارش این كتاب را به دبیرخانه اتاق اكو ارسال كنند.
اقتصام*1961**1776
گزارش: مریم مسعود** انتشار: لیلا خطیب زاده
آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco