۱۲ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۵:۴۷
کد خبر: 82450022
۰ نفر
الهام ازجوجه ‌تیغی‌ دریایی درحذف دی اكسیدكربن

تهران- ایرنا- محققان انگلیسی با الهام از جوجه تیغی دریایی، روشی برای زدایش دی‌اكسیدكربن از اتمسفر ارائه كردند.

به گزارش روز پنجشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، این جوجه تیغی دارای نانوذرات نیكل است كه درفرآیند رشد استخوان‌ها با استفاده از آن، دی‌اكسید كربن را به كربنات كلسیم تبدیل می‌كند.
دی‌اكسیدكربن در حال تغییر آب و هوای زمین است و سوخت‌های فسیلی هم منشاء اصلی انتشار گاز گلخانه‌ای است و توجه بسیاری از دانشمندان به سوی روش‌های جذب و حذف دی‌اكسیدكربن از اتمسفر است.
در زمان حاضر پروژه‌های مختلفی در كشورهای جهان برای حل این مشكل در حال انجام است. هزینه این پروژه‌‌ها بسیار بالاست و در صورت عدم حمایت دولت‌ها، این پروژه‌ها به سرانجام نخواهد رسید.
محققان دانشگاه روسل در انگلستان به بررسی جوجه تیغی دریایی پرداختند تا از آن برای مقابله با تغییرات آب و هوایی استفاده كنند.
این گروه تحقیقاتی دریافتند كه در بدن این جوجه تیغی، نانوذرات نیكل وجود دارد كه با استفاده از آن، واكنش هیدراته كردن دی‌اكسیدكربن انجام می‌شود. این جاندار در فرآیند رشد استخوان از این واكنش استفاده می‌كند.
بر اساس این گزارش ، نانوذرات نیكل موجب می‌شود تا فرآیند معدنی شدن در این جوجه تیغی افزایش یابد، به طوری كه نرخ معدنی شدن دی‌اكسیدكربن و تبدیل آن به كربنات كلسیم، سه برابر می‌شود.
كربنات كلسیم ماده‌ای مفید است كه از آن در محصولات مختلف از آنتی‌اسیدها گرفته تا افزودنی‌های خاك استفاده می‌شود.
از سوی دیگر، نانوذرات نیكل ماده‌ای قابل بازیافت است. هزینه زدایش هر تن دی‌اكسیدكربن از هوا تقریباً 7.9 دلار است كه این نانوذرات می‌توانند این كار را انجام دهند. در این فرآیند، نور می‌تواند تسریع كننده باشد؛ منبع انرژی كه در زمین به وفور یافت می‌شود.
محققان این پروژه درحال حاضر روی توسعه این فناوری با دو راهبرد مختلف كار می‌كنند. راهبرد اول، بهینه كردن راكتور معدنی كردن مولكول‌های دی‌اكسید كربن است؛ راكتوری كه در مجرای خروجی فضایی كه احتراق صورت می‌گیرد، نصب می‌شود. دومین راهبرد، استفاده از خواص كاتالیستی نانوذرات نیكل در بخش‌های محیط زیست است.
این گروه تحقیقاتی در حال یافتن شریك صنعتی برای توسعه این فناوری و نزدیك كردن آن به استفاده در مقیاس‌های بزرگ هستند.
علمی ** 9340**1776
دریافت كننده : منیرابراهیمی زاده ** انتشاردهنده: لیلا خطیب زاده