۱۲ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۶:۰۱
کد خبر: 82449654
۰ نفر
تهدیدعلیه مسلمانان وتخلیه دانشگاهی دركانادا

تهران - ایرنا - حدود چهارهزار تن از دانشجویان دانشگاه كونكوردیا در شهر مونترال در استان كبك كانادا،‌ به دلیل تهدید علیه دانشجویان مسلمان، تخلیه شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از مونترال، گروهی موسوم به «شورای شهروندان محافظه كار كانادا» در یك پیام اینترنتی خطاب به دانشگاه و رسانه های محلی تهدید كردند كه یك بسته انفجاری كوچك را در اعتراض به حضور دانشجویان مسلمان در دانشگاه، منفجر خواهند كرد.
در ادامه این نامه تهدید آمیز ضمن اعلام اینكه اكنون و پس از آن كه دونالد ترامپ زمام امور در آمریكا را به دست گرفته، اوضاع تغییر كرده است، خطاب به دانشجویان مسلمان این دانشگاه آمده است: از این به بعد، رفتارهایتان را تحمل نخواهیم كرد.
كریستین موتا سخنگوی دانشگاه كونكوردیا در این باره گفت كه سه گروه آموزشی دانشگاه از ساعت 11:30 به وقت محلی، تخلیه و دستكم همه كلاس های درس بعد از ظهر نیز تعطیل شده است.
از سوی دیگر، «بونوا بواسیل» سخنگوی پلیس مونترال در این باره گفت كه نیروهای امنیتی ساختمان دانشگاه را بدون یافتن هیچ گونه سند و مدركی بازرسی كرده اند.
«هلن دیوید» وزیر آموزش عالی كبك كانادا تاكید كرد: حملات این چنینی را به دانشگاهی محكوم می كنیم كه الگویی برای زندگی مسالمت آمیز بوده است.
دیوید در ادامه با بیان این كه چهار دانشگاه دیگر كانادایی از جمله دانشگاه «مك گیل» نیز پیام های اینترنتی تهدید آمیز دریافت داشته اند، ‌افزود: البته هیچ یك از ساختمان های این دانشگاه تخلیه نشد و هدف بمب گذاری نیز قرار نگرفت.
از سوی دیگر، «آلن شیبرد» رئیس دانشگاه كونكوردیا شهر مونترآل كانادا نیز این حادثه را در دانشگاهی محكوم كرد كه همه ساله پذیرای دانشجو از 150 كشور جهان است.
این اولین بار نیست كه مسلمانان در كانادا، هدف تهدید یا حمله قرار می گیرند، در ژانویه سال 2016 نیز در موردی مشابه، یك جوان كانادایی شش مسلمان را در هنگام ادای نماز در مسجدی در كبك به قتل رساند.
كانادا كه در یكسال گذشته، پذیرای حدود 40 هزار پناهجوی سوری است، در هفته های گذشته، مساجد این كشور آماج حملات و خسارت های زیادی قرار گرفته است.
شبس**9363** 1574 ** مترجم: محمد تدو ** انتشار دهنده: محسن تهوری

سرخط اخبار جهان