دستگاه عیب یاب مقره خط انتقال برق در آستارا ساخته شد

آستارا - ایرنا - دستگاه عیب یاب مقره تیرهای برق و اتصالات سست خط انتقال با قابلیت شمارش تعداد الكترون های پرتاب شده از نقطه اتصال با هدف تامین جریان پایدار و كاهش خاموشی، در آستارا ساخته شد.

پیمان میرزایی دانشجوی مقطع كارشناسی رشته انتقال و توزیع برق، كارمند اداره برق آستارا و سازنده این دستگاه عیب یاب روز چهارشنبه با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) دفتر آستارا گفت: دستگاه های عیب یاب موجود، به اندازه یك خودرو بزرگ هستند اما دستگاه عیب یاب من با سه و نیم كیلوگرم وزن و امكان حمل انفرادی، نقطه اتصال یا سست خط انتقال برق را با شمارش الكترون های پرتاب شده و صدای آلتراسونیك (بالاتر از محدوده شنوایی انسان) محل اتصال تشخیص می دهد.
وی افزود: این دستگاه عیب یاب از داخل خودرو در حال حركت، اتصالات ضعیف خط انتقال برق حاشیه جاده و نشتی های ریز ترك های مویی مقره ها را كه به ظاهر سالم هستند اما در آینده قطع خواهند شد، تشخیص می دهد و از این نظر نمونه داخلی و خارجی ندارد.
وی اظهار كرد: این دستگاه، آزمایش كارایی را با موفقیت سپری كرده است و برای طی مرحله نهایی ثبت اختراع، در حال ساخت نمونه ای كوچك تر آن هستم.
میرزایی بیان كرد: دو سنسور از قطعات جانبی این عیب یاب است و برای ساخت سه نمونه از این دستگاه در مدت بیش از سه سال، 50 میلیون ریال از خودم و بیش از 70 میلیون ریال از تسهیلات كم بهره مركز رشد واحدهای فناور آستارا هزینه كرده ام.
او ادامه داد: در ماموریت های اداری برای رفع خاموشی ها و اتصلات برق در آستارا به وجود این دستگاه عیب یاب و سایر تجهیزات دیگر احساس نیاز می كردم و به تدریج ایده های خود را به مرحله تولید و تجاری سازی رساندم.
این مخترع 37 ساله گفت: فاز متر كابل های فشار قوی برق با كاربرد از روی عایق، دومین اختراع یا ابتكار من است و این وسیله جریان برق كابل را حتی در داخل لوله های آهنی و پلاستیكی تشخیص می دهد و با وجود این فاز متر، به بریدن كابل یا پاره كردن جداره آن برای لمس فازمترهای معمولی نیاز وجود ندارد.
میرزایی افزود: در حال حاضر برای تشخیص برق دار بودن كابل، بدون ایجاد پارگی در جداره آن از یك دستگاه خودروی مجهز ساخت آلمان استفاده می شود اما فازمتر من بسیار كوچك، قابل حمل، بی خطر و دقیق است.
وی اظهار كرد: برای طراحی و ساخت این فازمتر در مدت یك ماه، 2 میلیون ریال هزینه كرده ام و قطعات داخلی آن را یك سنسور، برد الكترونیكی و باطری تشكیل می دهد.
وی سومین اختراع خود را فازمتر جیبی از راه دور معرفی كرد و گفت: این وسیله قادر است وجود برق از 100 تا 24 هزار ولت را از راه دور تشخیص و با علامت صوت و نور اطلاع دهد و برق 220 ولت و پایین تر را از فاصله 10 سانتی متری و ولتاژ های بالاتر را از فاصله یك و نیم متری تشخیص می دهد.
این مبتكر افزود: فازمتر جیبی من نیاز به حمل فازمترهای یك و دو متری را برطرف كرده است و این دستگاه می تواند در جیب برقكار روشن بماند و به محض قرار گرفتن وی در میدان مغناطیسی، وضعیت را با صدای آژیر یا انتشار نور اعلام و از برق گرفتگی برقكار جلوگیری كند.
میرزایی اظهار كرد: باطری كم مصرف این فازمتر پنج سال كارایی دارد و برای ساخت نمونه اولیه این وسیله در عرض یك ماه، سه میلیون ریال هزینه كرده ام و پیش بینی می كنم نمونه های بعدی با هزینه های كم تر ساخته شود.
وی فاز متر دیجیتال كنترل از راه دور صوتی و تصویری را چهارمین اختراع خود اعلام كرد و گفت: این وسیله، وجود برق فشار قوی 63 تا 400 كیلوولت را از فاصله 40 متری، 20 كیلوولت را از 15 متری و 220 ولت را از 10 سانتی متری تشخیص می دهد و حساسیت آن قابل كاهش و افزایش است.
وی بیان كرد: فركانس های ناخواسته و مزاحم برای این فازمتر فیلتر شده است و فقط به فركانس 50 هرتز جریان برق حساسیت دارد و آن را در صفحه نمایشگر نشان می دهد و از این نظر، از دقت عمل بالایی برخوردار است و برای ساخت آن، یك ماه زمان و یك میلیون ریال هزینه صرف شده است.
این مخترع آستارایی ادامه داد: در صورت ایجاد خط تولید برای دستگاه ها و اختراعات من، برای 10 نفر شغل ثابت ایجاد خواهد شد و امیدوارم مسئولان آستارا به لحاظ نقش مثبت مركز رشد واحدهای فناور این شهرستان در ایده پروری و توسعه مشاغل دانش بنیان، به تجهیز آزمایشگاه و امكانات آن مركز اهتمام لازم را داشته باشند.
میرزایی گفت: در مركز رشد واحدهای فناور به ازای فضایی كه برای فعالیت عملی صاحبان ایده و مبتكران داده می شود، وجهی بابت اجاره یا هر عنوان دیگر دریافت می شود و شاید پرداخت آن از توان برخی جوانان صاحب ایده و مبتكر خارج باشد و اراده و مانعی برای فعالیت علمی و ابتكاری آنها باشد.
وی ساخت عینك الكترونیك برای تماشای آهسته صحنه های زودگذر و حساس فوتبال و تولید ژنراتور برق بدون نیاز به سوخت با كارایی همیشگی را از ایده ها و برنامه های آینده خود اعلام كرد.
او به جوانان بیكار و دارای ایده های فناور توصیه كرد با تشكیل تیم های دوستانه و مشاركت مالی اندك اعضا، ایده های خود را به مرحله تولید و تجاری سازی برسانند و تسلیم بیكاری و بی انگیزگی نشوند.
مركز رشد واحدهای فناور آستارا در سال 88 تاسیس و تاكنون هفت شركت فناور در آن مستقر و فعال شده است.
شهرستان آستارا با 86 هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.
مصاحبه از عیسی پاشاپور ** انتشار : نصراله ابراهیمی
7124/6070