۱۰ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۵:۰۸
کد خبر: 82447767
۰ نفر
رشد 221 درصدی آمار گردشگران خارجی فارس در پسابرجام

شیراز- ایرنا- مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: آمار گردشگران خارجی این استان در مدت یك سال پس از اجرایی شدن برجام نسبت به مدت مشابه قبل از آن 221 درصد رشد داشت.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، مصیب امیری افزود: از ابتدای فروردین امسال تا پایان دی ماه 348 هزار و 966 نفر گردشگر خارجی از استان فارس دیدن كردند.
وی با بیان این كه استان فارس دارای ظرفیت های تاریخی، طبیعی و مذهبی بسیاری برای جذب گردشگری داخلی و خارجی است، اظهار كرد: با توجه به فراهم بودن زیرساخت های گردشگری استاندارد، آثار ثبت شده جهانی و پروازهای بین المللی از فرودگاه شهید دستغیب شیراز، شاهد رشد چشمگیر ورود گردشگران خارجی به استان فارس بوده ایم.
مدیركل میراث فرهنگی استان فارس اظهار كرد: اتباع كشور فرانسه در 10 ماه امسال در صدر فهرست گردشگران خارجی ورودی به استان فارس قرار دارند و پس از آن گردشگران آلمان، ایتالیا، چین و اسپانیا، هلند،انگلیس، سوئیس، بلژیك و اتریش به ترتیب بیشترین آمار ورود گردشگران خارجی در سفربه این استان را به خود اختصاص داده اند.
امیری در بیان آمار بازدید از اماكن تاریخی و فرهنگی استان فارس در 10 ماه آغازین سال 95 گفت: مجموعه تاریخی حافظیه یك میلیون و 132 هزار و 26 نفر گردشگر شامل مسافران خارجی و داخلی داشته است.
وی ادامه داد: پس از حافظیه، مجموعه جهانی تخت جمشید با 846 هزار و 586 نفر، مجموعه تاریخی - فرهنگی سعدی با 726 هزار و 619 نفر، مجموعه تاریخی - فرهنگی ارگ كریم خان با 417 هزار و 791 نفر و مجموعه جهانی پاسارگاد با 343 هزار و 341 نفربازدید ، بیشترین آمار بازدیدهای بناهای تاریخی - فرهنگی استان فارس را دراین مدت به خود اختصاص داده اند.
برجام یا برنامه جامع اقدام مشترك (Join Comprehensive Plan of Action)، در 23 تیر 1394 پس از 20 ماه مذاكرات فشرده و سخت كه از آن به عنوان مذاكرات قرن نام برده می شود، بین ایران و كشورهای 1+5 (آمریكا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) به امضا رسید.
این توافق در 29 تیرماه 1394 با تصویبت قطعنامه 2231 در شورای امنیت سازمان ملل ماهیت حقوقی پیدا كرد و بدین ترتیب، 6 قطعنامه قبلی این شورا علیه ایران را لغو كرد. اتحادیه اروپا نیز در همان روز برجام را تایید كرد.
این توافق از 26 دی ماه 94 با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اجرای تعهد ایران در حوزه هسته ای، با برچیده شدن همه تحریم های ایران مرتبط با موضوع هسته ای به مرحله اجرا رسید.
6118/ 2027
دریافت كننده: پرویندخت پاردسویی شیرازی ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفی