جهاد دانشگاهی در صدد راه اندازی بیمارستان سلول های بنیادی است

زنجان - ایرنا - رئیس جهاد دانشگاهی گفت: این دانشگاه در تلاش برای راه اندازی بیمارستان سلول های بنیادی است و بسیاری از تحقیقات در این زمینه به نتیجه رسیده و بالینی شده است.

سیدحمید رضا طیبی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران زنجان افزود: متناسب با اقتضائاتی كه در سلول های بنیادی وجود دارد، در تلاش برای راه اندازی بیمارستان اختصاصی هستیم كه باید منابع آن تامین شود.
وی یادآورشد: جهاد دانشگاهی در تولید و گسترش سلول های بنیادی خوب عمل كرده است و در برنامه ششم توسعه نیز به دنبال راه اندازی این بیمارستان هستیم.
جهاد دانشگاهی نخستین بنیاد علمی در ایران محسوب می شود كه اقدام به تولید سلول های بنیادی در خصوص ترمیم نخاع، لقاح مصنوعی و ترمیم بافت های آسیب دیده كرده است.
رئیس جهاد دانشگاهی كشور گفت: مشكل اصلی تامین منابع است كه باید تجهیزات لازم وجود داشته باشد تا پیشرفت لازم در زمینه سلول های بنیادی محقق شود.
طیبی ادامه داد: برای حمایت از شركت های دانش بنیان، جهاد دانشگاهی به طور مستقیم مسئولیتی بر عهده ندارد، چرا كه این دانشگاه همانند سایر سازمان های جامعه وظایف دارد كه وقتی فعالیتی به بلوغ رسید آن را در قالب شركت دانش بنیان جدا سازد و به فعالیت خود بپردازد.
وی رسالت اصلی جهاد دانشگاهی را انجام فعالیت های شاخص علمی فناورانه و پیگیری آنها تا تجاری سازی بیان كرد و افزود: جامعه و واحدهای جهاد دانشگاهی واجد این استعداد است و همه واحدهای این دانشگاه باید بر اساس مزیت ملی و استانی چند فعالیت شاخص داشته باشند.
رئیس جهاد دانشگاهی كشور گفت: همه برنامه ریزی برای مشخص كردن این زمینه هاست كه مشخص شده و با حمایت این دانشگاه و سایر سازمان ها اعم از معاونت علمی و وزارت صنایع معادن باید برنامه ها اجرایی شود.
طیبی با بیان اینكه اولویت های این دانشگاه در حوزه های مختلف برای حمایت از فعالیت های دانش بنیان مشخص شده است، اظهاركرد: در حوزه پزشكی اولویت، سلول درمانی است تا در آینده جایگزین دارو درمانی شود، از همین رو فعالیت های قابل توجهی در این باره انجام شده است.
وی داروهای نوتركیب را از دیگر اولویت های حوزه پزشكی در جهاد دانشگاهی برشمرد و یادآورشد: در خصوص تولید آنتی بادی های منوكرونال، سرطان پستان، داروهای گیاهی و درمان ناباروری فعالیت خوبی شده است.
رئیس جهاد دانشگاهی كشور گفت: حوزه مهندسی صنعت نفت، گاز و پتروشیمی یكی از اولویت ها به شمار می رود كه اگر به توسعه فناوری خوب پرداخته شود می تواند تحرك زیادی در همه صنایع كشور ایجاد كند.
طیبی خاطرنشان كرد: در صنعت بالادستی ساخت و طراحی دكل های حفاری، فرستنده های رادیویی، مته های حفاری را سه روز گذشته به طور موفقیت آمیز مورد آزمایش قرار دادیم كه با دانش ایرانی ساخته شده است.
جهاد دانشگاهی به عنوان یكی از نهادهای مولود انقلاب اسلامی است كه در حوزه‌های فرهنگ، پژوهش و فناوری، آموزش، تجاری سازی فناوری و توانمند سازی دانش آموختگان تاكنون به ارائه خدمت پرداخته است. در زمان حاضر علاوه بر دفتر مركزی، 35 واحد جهاددانشگاهی در سراسر كشور، 11سازمان، 7مركز، 8موسسه، 3 پژوهشگاه، 26پژوهشكده، 2دانشگاه، 6 موسسه آموزش عالی، 43واحد آموزشی علمی كاربردی، 2 پارك علم و فناوری و 11شركت دانش بنیان وابسته به این نهاد در حال فعالیت هستند.
طیبی برای حضور در برنامه های چهارمین گردهمایی سراسری مدیران حوزه تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان و آغاز به كار جشنواره اختراعات و ابتكارات رویش سبلان، فن بازار و نمایشگاه بازار كار به زنجان سفر كرده است.
7325/3001
خبرنگار: حدیث ابوالحسنی** انتشار دهنده: رویا رفیعی