افشای ابعاد تكان دهنده سوءاستفاده جنسی از كودكان مهاجر انگلیسی در استرالیا

لندن -ایرنا - اولین نشست كمیته تحقیق در مورد سوءاستفاده جنسی از هزاران كودك انگلیسی اعزام ‌شده به استرالیا و سایر كشورهای مشترك‌المنافع بعد از جنگ جهانی دوم كه روز دوشنبه در لندن برگزار شد، شاهد افشای جزییات تكان دهنده ای از اقدامات غیرانسانی صورت گرفته علیه این كودكان بود.

به گزارش ایرنا، پروفسور 'الكسیس جی'، رییس این كمیته مستقل تحقیق ( IICSA ) در اولین نشست این كمیته اعلام كرد كه بر اساس شواهد به‌ دست ‌آمده كودكانی كه از سال 1935 تا اوایل دهه 1970 میلادی به كشورهای مشترك‌المنافع از جمله استرالیا فرستاده ‌شده بودند، در معرض سوءاستفاده‌های فیزیك و جنسی وحشتناكی قرار داشته‌اند.
در جریان این نشست، یكی از شاهدان این فجایع عنوان كرد، كودكان انگلیسی كه به یكی از مدارس در 'مولونگ ' استرالیا فرستاده بودند، با مشكل سوءاستفاده جنسی كه بسیار در آنجا شایع بود، مواجه بودند.
وی كه نامش فاش نشده است، بیان داشت بسیاری از قربانیان هرگز نتوانستند به دلیل مسائلی كه برایشان رخ داد، خودشان را احساس گناه و شرمی كه دچارش بودند، رهایی بخشند.
در همین حال یكی از وكلای حاضر در نشست این كمیته گفت كه به نمایندگی از دولت انگلیس، عمیقاً از اتفاقاتی كه برای این كودكان رخ‌داده است، متاثر است.
براساس طرح مهاجرت كودكان دولت های انگلیس، در حدود یك ‌صد هزار كودك انگلیسی به استرالیا و كانادا و سایر كشورهای مشترك‌المنافع فرستاده‌ شده‌اند.
در حدود 90 هزار تن از كودكان یادشده بین 1869 تا 1924 میلادی به كانادا فرستاده‌شده بودند.
اما تحقیقات كمیته یاد شده، بر روی سرنوشت هزاران كودكی كه از زمان جنگ جهانی دوم به بعد به كشورهای مشترك‌المنافع از جمله استرالیا فرستاده ‌شده‌اند، متمركز شده است.
گفته می شود كه بین 7 تا 10 هزار كودك انگلیسی بعد از جنگ جهانی دوم به استرالیا فرستاده شده اند.
بر اساس گزارش‌های منتشر شده، اكثر این كودكان اعزام ‌شده، از سوی شوراهای مسئول، مراكز مذهبی و نیروهای نظامی به ‌اضافه موسسات خصوصی و دولتی مورد اذیت و آزار فیزیكی و تعرضات جنسی قرار داشته اند.
گزارش‌های یاد شده مؤید آن است كه این كودكان كه عمدتاً از خانواده‌های بی‌بضاعت بودند از سوی دولت‌های وقت انگلیس با اهداف سیاسی و اقتصادی به دیگر كشورهای مشترك‌المنافع اعزام می‌شده‌اند.
پیش ‌از این پارلمان انگلیس در گزارشی در سال 1998 میلادی درباره سوءاستفاده جنسی از این كودكان گزارشی منتشر كرده بود اما آغاز تحقیقات مستقل در این رابطه تاكنون به تعویق افتاده بود.
دولت‌های استرالیا و انگلیس ( دولت گوردون براون) به ترتیب در سال‌های 2009 و 2010میلادی به دلیل ارتكاب این اقدامات غیر انسانی از قربانیان عذرخواهی كرده و مبلغی برای تامین هزینه سفر افراد بازمانده از این قربانیان مهاجر برای بازگشت به انگلیس اختصاص دادند.
گفته می‌شود كه در حدود 2 هزار تن از كودكان مهاجر یادشده هنوز زنده هستند و برخی از آنها قرار است در كمیته تحقیق یادشده به‌عنوان شاهد حضور یابند.
اروپام**4**1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی

سرخط اخبار جهان