رسانه های انگلیسی: فیلم فروشنده نماد اعتراض به سیاست های ضد مهاجرتی ترامپ شد

لندن - ایرنا - رسانه های گروهی انگلیس روز دوشنبه ضمن انتشار گزارش هایی در مورد نمایش فیلم فروشنده اثر اصغر فرهادی در میدان ترافالگار لندن و اعطای جایزه اسكار به این اثر، عنوان كردند فیلم فروشنده بهانه ای برای اعلام مخالفت با سیاست های ضدمهاجرتی دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریكا شد.

به گزارش ایرنا، روزنامه گاردین روز دوشنبه در گزارشی به قلم «كاترین شورد» نوشت: اصغر فرهادی، كارگردان ایرانی جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اسكار 2017 را برای دومین بار كسب كرد.
این روزنامه افزود: فرهادی 44 ساله در مراسم اسكار شركت نكرد چون شرایط اخذ ویزا برای ورود به آمریكا را «غیرقابل قبول» خوانده بود.
گاردین ادامه داد: او پیشتر درصدد بود تا در این مراسم شركت كند و در رابطه با شرایط ناعادلانه ای كه برای مهاجران و شهروندان هفت كشور مسلمان از جمله ایران برای سفر به آمریكا، ایجاد شده است، صحبت كند.
این روزنامه افزود: به نظر می رسد كه حمایت حاضران در مراسم اسكار از فیلم آقای فرهادی، در انتقاد به فرمان های ضدمهاجرتی آقای ترامپ بوده است.
گاردین اضافه كرد: فروشنده در جشنواره فیلم «كن» كه در ماه «می» گذشته برگزار شد، جایزه بهترین فیلمنامه (اصغر فرهادی) و بهترین بازیگر مرد (شهاب حسینی) را دریافت كرد.
روزنامه گاردین نوشت: فرهادی پیشتر اولین جایزه اسكار را برای ایران به خاطر فیلم «جدایی نادر از سیمین» در سال 2012 دریافت كرد. اكنون دریافت دومین جایزه اسكار او را در ردیف شخصیت های مشهوری همچون فدریكو فلنی و اینگمار برگمن قرار می دهد.
این روزنامه انگلیسی افزود: انوشه انصاری اولین بانوی ایرانی كه به فضا سفر كرده است، پیام اصغر فرهادی را در مراسم اسكار قرائت كرد.
گاردین همچنین اشاره كرد كه در جریان مراسم اسكار سال جاری، یاد عباس كیارستمی، كارگردان برجسته ایرانی كه بالغ بر 70 جایزه در جشنواره های بین المللی دریافت كرده بود، گرامی داشته شد. كیارستمی در جولای 2016 در پاریس بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت.
این روزنامه افزود: پس از درگذشت كیارستمی، اصغر فرهادی دوست نزدیكش در گفت وگو با گاردین بیان داشت: او عارفی بزرگ هم در سینما و هم در زندگی شخصی اش بود. فقط سینما نیست كه مردم بزرگی را از دست داده بلكه دنیا از داشتن او محروم شده است.
گاردین نوشت: شامگاه یكشنبه در میدان ترافالگار لندن نیز فیلم «فروشنده» اصغر فرهادی به پیشنهاد صادق خان شهردار لندن، به صورت رایگان به نمایش گذاشته شد.
این روزنامه افزود: كارگردان فیلم فروشنده و نامزد دریافت جایزه اسكار در پیامی ویدئویی به ده‌ها هزار تن از معترضینی كه در لندن تجمع كرده بودند گفت كه اتحاد در برابر فرمان ضد مهاجرتی ترامپ «قدرت ایستادگی در برابر فاشیسم و پیروزی در برابر افراط‌گرایی» را می‌دهد.
گاردین اضافه كرد: نمایش فیلم فروشنده در لندن، باهدف نشان دادن وحدت و مقاومت علیه فرمان ضد مهاجرتی ترامپ كه بر اساس آن شهروندان هفت ‌كشور برجسته اسلامی از جمله ایران، عراق، لیبی، سودان، سومالی، سوریه و یمن قادر به ورود به آمریكا نیستند، صورت گرفت.
این روزنامه نوشت: صادق خان شهردار لندن، این برنامه را با حضور شماری از هنرمندان از جمله «لیلی كول» بازیگر، «كیت ویلسون» تهیه‌كننده و «مارك دون» فیلم ساز برگزار كرد تا ضمن هم ‌زمانی با مراسم اسكار، موفقیت لندن به ‌عنوان قطب خلاقیت و سكوی تنوع و گوناگونی و شهری كه درهایش به روی همه باز است را جشن بگیرد.
گاردین افزود: صادق خان طی سخنانی در پیش از شروع فیلم فروشنده، بیان داشت: 'رئیس‌جمهور ترامپ نمی‌تواند من را ساكت كند. همان ‌طور كه به میدان ترافالگار نگاه می‌كنم، افتخار می‌كنم و شما هم بایستی افتخار كنید، چون امروز شمار زیادی از مردان وزنان، پیر و جوان، قوی و فقیر، مسلمان، مسیحی، هندو، بودا و ... در كنار هم جمع شده‌اند و پیام ما به دنیا این است كه درهای لندن به روی همه باز است.'
این روزنامه نوشت: صادق خان افزود: ما در كنار اصغر فرهادی ایستاده‌ایم. ما در كنار آن‌هایی كه به دلیل ملیت شان، دین و نژادشان مورد تبعیض قرار گرفته اند ایستاده ایم. ما نه تنها تنوع نژادی را تحمل می كنیم بلكه به آن احترام می گذاریم و آن را جشن می گیریم.
گاردین افزود: صادق خان پس از آن تصمیم به نمایش فروشنده در میدان ترافلگار لندن گرفت كه شماری از بازیگران و تهیه كنندگان برجسته سینما پیشتر درصدد اخذ مجوز برای نمایش این فیلم در برابر سفارت آمریكا بودند.
شبكه بی.بی.سی نیز روز دوشنبه در گزارش گفت: اصغر فرهادی، كارگردان برجسته ایرانی كه فیلم فروشنده اش جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اسكار 2017 را دریافت كرد، فرمان ضدمهاجرتی ترامپ را محكوم و غیر انسانی توصیف كرده بود.
این شبكه خبری افزود: وی با انتخاب دو تبعه ایرانی - آمریكایی به عنوان نمایندگانش، در این مراسم شركت نكرد تا مراتب اعتراض خود را نشان دهد.
بی.بی.سی گفت: در بخشی از بیانیه فرهادی كه در مراسم اسكار قرائت شد آمده است: تقسیم كردن جهان به دسته ما در برابر دسته دشمنان ما باعث ایجاد هراس می شود.
این شبكه خبری در همین حال عنوان كرد: تمام 6 نامزد دریافت بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان، پیش از آغاز برنامه بیانیه ای را امضاء كردند كه در آن «جو فاشیسم» موجود در آمریكا را محكوم كردند.
روزنامه دیلی تلگراف نیز با انتشار مقاله ای به قلم «بارنی هندرسون» عنوان كرد: «فیلم فرشنده فرهادی، برنده بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اسكار 2017 شد و به او اجازه داد تا علیه فرمان ضدمهاجرتی ترامپ اعتراض كند».
این روزنامه انگلیسی افزود: فیلم فروشنده اصغر فرهادی بهانه ای برای اعلام مخالفت با فرمان ضدمهاجرتی دونالد ترامپ مبنی بر منع ورود شهروندان هفت كشور اسلامی به خاك آمریكا شد.
دیلی تلگراف نوشت: علاوه بر فرهادی كه اعلام كرد به نشان اعتراض در مراسم شركت نخواهد كرد، 6 كارگردان نامزد دریافت بهترین فیلم غیرانگلیسی نیز به طور بی سابقه ای با وی اعلام همبستگی كردند.
این روزنامه انگلیسی افزود: آنها ضمن انتشار بیانیه ای مشترك در محكومت جو فاشیستی موجود در آمریكا اعلام كردند كه فارغ از اینكه چه كسی جایزه اسكار امسال را كسب خواهد كرد، این جایزه متعلق به آنهایی است كه برای ایجاد وحدت و یكدلی تلاش می كنند.
نشریه خبری ایندیپندنت نیز در گزارشی روز دوشنبه نوشت: اصغر فرهادی با كسب جایزه اسكار برای فیلم فروشنده اش به عنوان بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان، به فرمان ضدمهاجرتی ترامپ تودهنی زد.
این نشریه خبری افزود: فیلم یاد شده پس از آنكه مشخص شد فرمان ضدمهاجرتی ترامپ مانع از ورود فرهادی به آمریكا خواهد شد، طی چند وقت اخیر در صدر رسانه ها بوده است. هر چند دادگاه آمریكا بعدا این فرمان را تعلیق كرد اما فرهادی تصمیم گرفت كه به طور كلی در مراسم شركت نكرده و آن را بایكوت كند.
شمار دیگری از رسانه ها و جراید انگلیسی نیز به انعكاس مراسم اكران فیلم فروشنده در میدان ترافلگار لندن كه عصر گذشته صورت گرفت پرداختند.
ایونینگ استاندارد نوشت: هزاران معترض به احكام ضدمهاجرتی ترامپ به تماشای فیلم سینمایی فروشنده، نامزد دریافت بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان اسكار 2017 در میدان ترافالگار نشستند.
روزنامه مترو نیز در گزارشی روز دوشنبه عنوان كرد: پس از آنكه اصغر فرهادی اعلام كرد كه در اعتراض به فرمان ضد مهاجرتی ترامپ در مراسم اسكار شركت نمی كند، «صادق خان» شهردار لندن نیز اعلام كرد كه فیلم فروشنده را اكران خواهد كرد.
اروپام**4*1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی