آشنایی با ژئوپولیتیك و اهمیت راهبردی خلیج فارس در دافوس ارتش

تهران-ایرنا- ژئوپولیتیك و اهمیت راهبردی خلیج فارس با حضور دانشجویان دوره های 11 و 27 دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش(دافوس آجا) از سوی مركز مطالعات خلیج فارس درسالن امیرسرلشكرشهید ولی الله فلاحی این دانشگاه بررسی شد.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار دفاعی ایرنا، در این همایش تخصصی كه با حضور امیر سرتیپ دوم خلبان حمید محمد حسین جانشین دانشگاه دافوس و امیر سرتیپ دوم حمید كریمی معاون پژوهش این دانشگاه برگزار شد، دانشجویان حاضر با علل تلاش برای تغییر نام خلیج فارس، بررسی اسناد و مدارك بین المللی و خلیج فارس از آغاز تا امروز آشنا شدند.
آشنایی با مسایل سرزمینی در خلیج فارس(جغرافیایی سیاسی دریایی)، نام خلیج فارس بر پایه اسناد تاریخی و نقشه های جغرافیایی، اسناد نام خلیج فارس میراثی كهن و جاودان از دیگر موضوعاتی بود كه دانشجویان دافوس از آن بهره مند شدند.
همچنین در حاشیه اجرا و برگزاری این همایش یكروزه، نمایشگاه كتابی با موضوعات خلیج فارس و امنیت، دریای پارسی در سفر نامه سیاحان، سیاست امنیتی آمریكا در خلیج فارس، خلیج فارس در نگاه ایرانیان، جزایر سه گانه ایرانی در خلیج فارس، دیدگاه های شورای همكاری خلیج فارس، ژئوپولیتیك منطقه خلیج فارس و نام خلیج فارس در منابع بین النهرینی، منشور كوروش بزرگ، كتیبه داریوش و نوشته های نویسندگان یونان و روم باستان بر پا شد.
خلیج فارس منطقه استراتژیكی با وسعتی در حدود 237473 كیلومتر مربع است كه در دوران باستان مهم ترین تمدنهای جهان یعنی تمدن جیرفت، پارس و بین النهرین بوده و نخستین امپراتوری تاریخ یعنی امپراتوری هخامنشیان در قرن پنجم پیش از میلاد از كرانه های همین دریا برخاسته است.
امروزه نیز خلیج فارس با تامین 40 درصد نفت دنیا به مركز صدور انرژی به كشورهای توسعه یافته و در حال توسعه تبدیل شده كه همین ذخایر عظیم هیدروكربنی، این منطقه را به محل تقابل قدرتهای منطقه ای و فرا منطقه ای تبدیل كرده است.
تنگه استرتژیك هرمز با پهنای حدود 40 كیلومتر گلوگاه این منطقه حساس می باشد و ایران با دارا بودن بیشترین سواحل در خلیج فارس، پیشینه تاریخی عظیم و موقعیت ژئوپولیتیكی مناسب، قدرت برتر در این منطقه بشمار می رود.
اجتمام(3)**7029**1569**خبرنگار: فرهاد شرف پور **انتشار: علی حبیبی

*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej

سرخط اخبار سیاست