۸ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۸:۵۲
کد خبر: 82445392
۰ نفر
ملاقات يك هيات تجاري آمريكا با عمر البشير

تهران - ايرنا - حسن عمر البشير، رييس جمهوري سودان به رغم قرار گرفتن نامش در ليست سياه دولت آمريكا، يك هيات تجاري و سرمايه گذاران آمريكايي را به حضور پذيرفت.

خبرگزاري قطر روز يكشنبه از خارطوم با گزارش اين مطلب افزود: رييس جمهور سودان يك هيات آمريكايي متشكل از تجار و سرمايه گذاران آمريكايي را در دفتر خود به حضور پذيرفت.
براساس اين گزارش، آمريكايي ها در اين ديدار كه در آستانه تصميم جديد دولت آمريكا براي لغو تحريم هاي اقتصادي عليه سودان برگزار شد، در باره فرصت هاي سرمايه گذاري آمريكا در سودان گفت وگو كردند.
البشير در اين ديدار ضمن خوش آمد گويي به هيات آمريكايي، تاكيد كرد كه خارطوم همواره خواستار گسترش مناسبات دوجانبه و مشاركت آمريكايي هاي در بخش هاي مختلف اقتصادي سودان هستند.
به گزارش ايرنا، 17 بهمن ماه بود رييس جمهور آمريكا فرماني را امضا و صادر كرد كه به موجب آن مرزهاي اين كشور به مدت 90 روز به روي پناهجويان و شهروندان هفت كشور اسلامي همچون عراق، ايران، ليبي، سومالي، سوريه و يمن و از جمله سودان بسته شد.
فرداي همان روز 'غريب الله خضير' سخنگوي وزارت امورخارجه سودان با صدور بيانيه اي، اين تصميم ترامپ را غيرعادلانه خواند و محكوم كرد و در عين حال سفير آمريكا در سودان را نيز به وزارت خارجه فراخوانده بود.
بيانيه وزارت امور خارجه سودان ضمن درخواست لغو هرچه سريعتر اين فرمان عليه سوداني ها، آن را بدان سبب ناعادلانه خواند كه نام اتباع هيچ يك از كشورهايي كه شهروندان آن در واقعه 11 سپتامبر 2001 دخيل بوده اند را لحاظ نكرده است.
اين درحالي بود كه وزير خارجه سودان روز قبل از آن (16 بهمن) قول داده بود كه خارطوم به رغم فرمان اجرايي رئيس جمهوري آمريكا براي ممنوعيت ورود اتباع سوداني به آن كشور، روابط خود را با واشنگتن بيشتر و مستحكم تر مي كند.
ابراهيم غندور وزير خارجه سودان با ارسال پيامي به ركس تيلرسون، همتاي آمريكايي خود نوشت: سودان و آمريكا با برخورداري از اهداف مشترك از جمله مبارزه با تروريسم منطقه اي و بين المللي، بايد در راه توسعه هرچه بيشتر روابط دوجانبه گام برداند.
وي افزود: همين اهداف مشترك بود كه چندي پيش مقامات واشنگتن را واداشت تحريم ها عليه خارطوم را لغو كند، لذا دولت سودان خود را متعهد مي داند اين مناسبات دوجانبه را هرچه بيشتر تقويت كند.
البته باراك اوباما رئيس جمهور سابق آمريكا يك هفته قبل از ترك كاخ سفيد، تحريم هاي چند ساله واشنگتن عليه خارطوم را لغو كرده بود.
براساس اين گزارش، خضير در آن بيانيه متذكر شده بود كه تصميم دولت آمريكا براي لغو صدور رواديد سفر سوداني ها به آمريكا، در شرايطي اتخاذ مي شود كه تاجران، سرمايه گذاران و شركت هاي بزرگ دو كشور براي بهره برداري بهينه از فرصت به دست آمده بعد از تحريم، مهياي كار شدند تا از منابع و فرصت موجود به نفع دو ملت استفاده شود.
البته در 4 بهمن هم البشير تاكيد كرده بود كه دولت سودان در پي همكاري با دونالد ترامپ رئيس جمهور جديد آمريكا براي توسعه روابط دو كشور است.
به گزارش پايگاه خبري النشره وي در اين خصوص گفته بود: 'ما از تصميم باراك اوباما رئيس جمهور سابق آمريكا در لغو تحريم هاي سودان استقبال كرديم و اميدواريم روابط دو كشور در دوران زمامداري دونالد ترامپ تقويت شود'.
خاورم 1378**1144
مترجم علي نصيري*انتشار دهنده: عليرضا جباري

سرخط اخبار جهان