۸ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۸:۲۴
کد خبر: 82445366
۰ نفر
ثبت ١٦ اثر تاریخی بوشهر در فهرست ملی

بوشهر- ایرنا- سرپرست اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: شورای ثبت این سازمان در هفتم اسفند ماه جاری 16 اثر تاریخی این استان را در فهرست ملی ثبت كرد.

به گزارش ایرنا، به نقل از روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ناصر امیرزاده افزود: این آثار شامل ١٣تپه و محوطه و سه بنای تاریخی است.
وی اضافه كرد: تپه های تاریخی شامل تل شیشه گری، نقاره خونه، سر تل، تپه سنگ آسیاب، تل كناری در روستای دهقاید و تل خندق در روستای وحدتیه دشتستان، تپه چغابور در روستای چهار روستایی شهرستان گناوه، تل گبری و استودانهای ساسانی در روستای كشتو و درویشی دشتی، محوطه تاریخی شهر خواست جم، تل مقبره در شهر ریز جم، تپه لیان در شهر بوشهر، محوطه بتانه در روستای بی بی خاتون دیر است.
امیرزاده گفت : سه بنای تاریخی ثبت شده نیز شامل مسجد اهل سنت و خانه تاریخی پور جعفر در بافت تاریخی بوشهر و ساختمان قدیم گمرك این شهر است كه به همراه تپه ها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
تپه ها و محوطه های ثبت شده ملی بوشهر مربوط به دوره های مختلف تاریخی از اواخر هزاره پنجم قبل از میلاد تا قرون میانه اسلامی است و بناها نیز متعلق به دوره قاجاریه و پهلوی اول است.
در زمان حاضر 289 اثر ملموس شامل تپه ها، بناهای تاریخی و طبیعی و43 اثر معنوی و ناملموس شامل آئین های عاشورایی، بازیها و غذاهای بومی و محلی استان بوشهر در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
7212/6047** خبرنگار: عبدالصمد شهریاری* انتشاردهنده: خدانظر خواجه