فرمانده مرزبانی كشور: مرزبانان حامی كوله بران و مرزنشینان هستند

قصرشیرین- ایرنا- فرمانده مرزبانی كشور با بیان اینكه مرزبانان همیشه بیدار جمهوری اسلامی ایران حامی كوله بران و مرزنشینان هستند، گفت: كوله بران جزئی از توان رزمی و مرزنشینان نیز بازوی مرزبانان در حراست از مرزهای كشورمان محسوب می شوند.

سردار سرتیپ قاسم رضایی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در محل هنگ مرزی قصرشیرین افزود: برای مقابله با قاچاق كالا و همچنین حمایت از مرزنشینان و ارتقای سطح معیشت آن ها در سطح ملی تدابیری اتخاذ شده و در برخی از مرزها، مكان هایی برای فعالیت كوله بری و همچنین ورود كالا به شكل هدفمند و قانونی ایجاد شده است.
وی اظهار كرد: برخی از قانون شكنان و سودجویان كه به دنبال منافع مافیایی خود هستند با ورود و خروج كالاهای غیرمجاز از فهرست مجاز كوله بری و یا از دیگر مبادی غیرمجاز اقدام به قاچاق می كنند كه مرزبانان با این افراد مدارا نخواهند كرد و با آنها برخورد می شود.
وی ادامه داد: مرزبانان وظیفه دارند اقلامی را كه غیرمجاز و به شكل قاچاق از مبادی غیر از كوله بری از كشور وارد و یا خارج می شود كنترل كنند و با افرادی كه با این اقدام قانون شكنی می كنند برابر قانون به شدت برخورد می شود.
وی با بیان این كه مرزبانی اسیر برخی جوسازی ها نخواهد شد و برخورد با قاچاق كالا را در راستای حمایت از اقتصاد ملی دنبال می كند، اظهار داشت: مرزنشینان باید با قوانین مرزی آشنا شوند و آن را رعایت كنند.
فرمانده مرزبانی كشور با اشاره به اینكه مرزبانی حامی كوله بر و به دنبال ایجاد رفاه برای مرزنشینان است، از ارائه آموزش های لازم برای افزایش آگاهی مرزنشینان در خصوص قوانین مرزی خبر داد.
سردار رضایی افزود: بخشی از كالای قاچاق از مرزهای آبی و با لنج های بزرگ وارد كشور می شود و در 11 ماه سپری شده از سال جاری در بخش كالاهای هدفمند مانند برنج، شكر، البسه، منسوجات و دارو بین 2 تا پنج برابر پارسال افزایش كشفیات داشته ایم.
وی اضافه كرد: با تمهیدات صورت گرفته قاچاق سوخت نیز در مرزهای كشور كاهش یافته و در مرزهای غربی هم عمده قاچاق كالاها مربوط به لوازم خانگی است.
وی همچنین در ادامه با اشاره به تردد زائران حسینی، خاطرنشان كرد: هر سال بر جمعیت میلیونی زائران اربعین افزوده خواهد شد و زائران دیگر كشورهای همسایه نیز از طریق مرزهای زمینی ما به عتبات عالیات عزیمت می كنند.
فرمانده مرزبانی كشور افزود: با توجه به حجم زیاد تردد زائران اربعین حسینی سه مرز فعال شلمچه، چذابه و مهران جوابگوی نیازها نیست.
سردار رضایی گفت: به لحاظ پایین بودن زیرساخت ها در سه مرز فعال كنونی، مطالبه ما افزایش مرزهای فعال به پنج تا 6 مرز است كه با توجه به وجود زیرساخت ها در مرز خسروی و منظریه عراق در صورت تامین امنیت در آن سوی مرز، شاهد تردد بخشی از زائران در اربعین سال آینده از این مرز خواهیم بود.
وی همپنین در خصوص سفر به قصرشیرین و برگزاری دوره تخصصی معاهدات و پروتكل های مرزی نیز گفت: به جهت وظایف ذاتی در حوزه مرزها باید برنامه ریزی های جامعی داشته باشیم كه یكی از آن ها بازدیدهای مرزی است.
وی افزود: در نشست امروز، مرزبانان 11 كلانتر مرزی با عراق و یك حوزه مرز دریایی در یك دوره كارگاه آموزشی فشرده با بهره گیری از استادان مجرب، مفاد اصلی معاهدات و مهارت های فنی حقوقی را آموزش می بینند.
قصرشیرین با بیش از 27 هزار تن جمعیت در غرب كرمانشاه دارای 186 كیلومتر مرز با عراق است كه در امتداد این نوار مرزی 2 پایانه صادراتی پرویزخان و خسروی فعال است.
بیش از 54 درصد حجم كالاهای صادراتی غیرنفتی كشورمان به عراق از این 2 مرز انجام می شود.
7079/3012/8066/1772 خبرنگار:نازنین باباخانی ** انتشاردهنده:علی مولوی

سرخط اخبار استان‌ها