۸ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۳:۵۶
کد خبر: 82444956
۰ نفر
اعطاي پناهندگي كانادا به سه تبعه فراري ترك مقيم كويت

تهران - ايرنا - دولت كانادا پس از ارائه درخواست هايي از سوي يكي از انجمن هاي حقوق بشري موافقت خود را با اعطاي پناهندگي به سه تبعه ترك مقيم كويت كه آنكارا خواستار تسليم آنها است، اعلام كرد.

به گزارش روز يكشنبه ايرنا وزارت كشور كويت اعلام كرده است كه نسبت به آزادي موقت اين سه تبعه ترك و مصادره گذرنامه هاي آنها اقدام كرده و اين افراد تا مشخص شدن وضعيت شان از حق اقامت موقت در كويت برخوردارخواهند بود.
اين سه تبعه ترك متهم هستند كه به فعاليت هايي بر ضد دولت تركيه پرداخته اند اما دولت كويت از ذكر نام گروه سياسي كه آنها در آن عضويت دارند، خودداري كرده است.
بنا براعلام وزارت كشور كويت دولت تركيه با ارسال يادداشتي به طرف كويتي خواستار تسليم اين سه تبعه شده بود و اين موضوع طي هفته هاي اخير مورد مناقشه وزارتخانه هاي خارجه كويت و تركيه قرار گرفته است.
به نظر مي رسد كه اين سه تبعه ترك از سوي آنكارا به عضويت در گروه طرفداران فتح الله گولن متهم شده اند.
همزمان اين سه تبعه ترك مقيم كويت از بازگشت به كشورشان خودداري كرده و خواستار پناهندگي به هر كشوري شده اند
و با تلاش يكي از سازمان هاي حقوق بشري دولت كانادا با پذيرفتن ميزباني و اعطاي پناهندگي سياسي به اين سه تن موافقت كرده است.
اين سه تبعه ترك دو مرد و يك زن هستند، پيش از اين تعدادي از نمايندگان پارلمان كويت ضمن اعتراض به بازداشت اين افراد از وزير كشور خواستند آنان را فورا و بدون قيد و شرط از زندان آزاد كند زيرا مرتكب جرمي در كويت نشده و توقيف آنان برخلاف مواد31 و 32 قانون اساسي است.
خاورم*320 ** 1064 انتشار دهنده : فرشاد محسن زاده