۸ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۹:۳۳
کد خبر: 82444482
۰ نفر
موهاي‌تان حمله قلبي را هشدار مي‌دهند

تهران-ايرنا- تارنماي الف در يادداشتي آورده است:از آن‌جا كه حمله قلبي يكي از دلايل اصلي مرگ و مير در جهان است علايم متعددي وجود دارد كه افراد مي‌توانند از چند روز قبل از حمله قلبي متوجه وخامت اوضاع فيزيكي و مخصوصا قلب خود شوند.

در يادداشت الف آمده است:مطالعات اخير دانشمندان نشان داده است كه حتي موهاي افراد نيز مي‌تواند يكي از اين علايم هشدار دهنده باشند. با ما همراه باشيد و از اين علامت مهم باخبر شويد.

شايد برايتان جالب باشد كه بيشتر تحولاتي كه در بدن اتفاق مي‌افتد در موها ردپايي از خود به جاي مي‌گذارد. علاوه بر اين، سطح هورمون كورتيزول مي‌تواند خطر حمله قلبي را قبل از وقوع آن پيش‌بيني كند.

تحقيقات حاكي از آن است كه مشكلات كار و ازدواج و همچنين مشكلات مالي مي‌تواند خطر حمله قلبي و ساير مشكلات قلبي عروقي را افزايش دهد. محققان كانادايي در مطالعات خود به اين نتيجه رسيدند كه برخي تغييرات در بدن به‌ خصوص در موها مي‌تواند حمله‌ي قلبي را پيش‌بيني كند.

كورتيزول يكي از هورمون‌هاي بدن است كه توسط غده‌ي آدرنال يا فوق كليه ترشح مي‌شود. كورتيزول در جريان واكنش بدن به استرس، در سطح بالايي ترشح مي‌شود، به دليل آنكه كورتيزول مسئول چند تغيير مربوط به استرس در بدن است به آن «هورمون استرس» گفته مي‌شود. ميزان بالاي كورتيزول بر اثر بروز عوارض قلبي به خصوص سكته قلبي مي‌تواند به‌ راحتي منجر به مرگ افراد شود.

موها مي‌توانند سكته قلبي را به زودي قبل از آن كه دير شود نشان دهند. در واقع موها در هر ماه حدود يك سانتي‌متر رشد مي‌كنند و چند سانتي‌متر از يك تار مو مي‌تواند سطح هورمون كورتيزول را نشان دهد. سطح بالاي اين هورمون نشان‌دهنده خطر حمله قلبي است. با اندازه‌گيري سطح اين هورمون از طريق تارهاي مو مي‌توان از حمله قلبي پيشگيري كرد.

*منبع:الف/7 اسفند95
*اول*انتشاردهنده:عليرضا فرجي