۸ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۸:۱۶
کد خبر: 82444391
۰ نفر
تاكسی قایق در انزلی،برای كسب درآمد ازتالاب

انزلی - ایرنا - حجت همتی جوان 30 ساله اهل انزلی با استفاده از یك قایق پارویی، علاوه بر كوتاه كردن مسیر شهروندان برای رسیدن به مقصد از راه تالاب، عزم خود را برای كسب درآمد از تالاب و همتش را بر توان خویش برای غلبه بر مشكلات استوار كرده است.

در گذر از پل قدیم انزلی ، رهگذران همواره قایقی همرنگ تاكسی را می بینند كه با انتقال افراد از مسیر تالاب به آن سوی پل و تنها با دریافت 300 تومان كرایه ، علاوه بر جابه جایی مسافران و شهروندان ، جلوه ای دیگر از خدمت رسانی را تنها با زور بازو و پارو زدن در تالاب به نمایش گذاشته است.
این جوان اهل انزلی علاوه بر همه این موارد ، گردشگری در تالاب حتی به اندازه چند دقیقه را نیز به مردم ارزانی داشته و از این كار خود لذت می برد به نوعی كه همواره خدا را شاكر است.
همتی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اظهار رضایت از شغلی كه در پیش گرفته، می گوید : مدت چهار سال است كه به این كار مشغولم و درآمدم بد نیست .
وی اضافه می كند: بیشترین مواقع كسب درآمدم در این مسیر به دلیل برپایی شنبه بازار در آن سوی رودخانه ، در روزهای شنبه است .
همتی ادامه می دهد : شرایط مختلف جوی هیچ تاثیری در كارم ندارد و در برف و باران و سرما و گرما از هشت صبح تا غروب آفتاب با قایقم آماده خدمت رسانی به شهروندان هستم.
وقتی از او درباره میزان درآمد و رضایتش از كار پرسیده می شود، می گوید: از هر نفر 300 تومان پول دریافت می كنم ولی برخی شهروندان محبت دارند و 500 تومان به من پرداخت می كنند اما در هر صورت خدا را شكر، راضی ام.
وی یادآور می شود: در ایام سفر نیز مسافران و گردشگران و حتی خود شهروندان تقاضا می كنند كه با همین قایق پارویی تا مقابل لنج های صیادی گشت و گذاری كوتاه داشته باشند و اگر برخی از محدودیت ها برطرف شود، تا حدودی در افزایش درآمدم تاثیر دارد كه امیدوارم با رایزنی هایی كه صورت گرفته، این مشكل نیز مرتفع شود.
با همه این اوصاف، باید گفت در دورانی كه بسیاری ، اشتغال و كسب درآمد را تنها وظیفه دولت و مسئولان می دانند؛ در گوشه ای از یك شهر ساحلی، فردی با همتی بلند و با این تفكر، خیر و بركت زندگی خویش را با پارو از تالاب انزلی بیرون می كشد و با وجود همه سختی ها و درآمد ناچیزش، همواره خدا را شاكر است.
تاكسی قایق در انزلی، مسافران و شهروندان را در شمال و جنوب شنبه بازار روگا جابه جا می كند.
شهر ساحلی انزلی در 40 كیلومتری غرب مركز گیلان با داشتن تالاب ، ساحل زیبای خزر و جاذبه های گردشگری و تاریخی بسیار ، از شهرهای مهم و گردشگر پذیر استان در ایام سفر نوروزی و تابستانی است.
خبرنگار : رضا اكبری ** انتشاردهنده: امیرحسین كبیری
7471 / 2007