گزارش آژانس درباره عملكرد ایران در اجرای برجام مثبت است/افزایش بازرسی از مراكز هسته ای طبق پروتكل الحاقی است

تهران- ایرنا- سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در سال دوم اجرای برجام، گزارشی مثبت است و در این گزارش بار دیگر بر پایبندی جمهوری اسلامی به اجرای تعهداتش در راستای توافق هسته ای تأكید شده است.

به گزارش ایرنا، سیدحسین نقوی حسینی امروز- شنبه- با اشاره به گزارش فصلی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره عملكرد ایران در اجرای برجام، این مطلب را بیان كرد.
سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: براساس قوانین بین المللی، گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی اسناد رسمی راستی آزمایی برنامه هسته ای ایران است وهمه كشورها باید بر اساس این راستی آزمایی اعلام موضع كنند.
نقوی حسینی با اشاره طرح مسئله افزایش بازرسی بازرسان آژانس از تأسیسات هسته ای ایران در گزارش فصلی آمانو، گفت: پذیرش افزایش بازرسی های آژانس از مراكز هسته ای طبق پروتكل الحاقی صورت می گیرد، زیرا عملا ایران اجرای این پروتكل را پذیرفته است و اگر ملاك اجرای NPTبود، بازرسی به صورت تعریف شده، صورت می گرفت.
نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی تصریح كرد: اسناد و گزارش آژانس بار دیگر ادعاهای بی اساس و بی پایه برخی كشورهای غربی از جمله آمریكا درباره عملكرد هسته ای ایران را رد می كند و اظهارات مقامات جدید كاخ سفید مغایر با قوانین بین المللی است.
سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره كاهش میزان ذخیره شده اورانیوم غنی شده از سوی ایران در گزارش آژانس، ادامه داد: با توجه به فرآیند و تعاملات و تبادلات هسته ای میان ایران و كشورهایی مانند روسیه، متغیر بودن و نوسان سطح ذخیره سازی موادی مانند اورانیوم صورت می گیرد.
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی اعلام كرد: ایران به برجام پایبند بوده است و تنها یك‌سوم از میزان اورانیوم غنی‌شده‌ای را كه بر اساس برجام مجاز به داشتن آن است، در اختیار دارد.
سیام**3061**1449**تنظیم كننده: میترا بلندقامتی *انتشاردهنده: امیر كاردان راد