سرمایه گذاری بیش از 105 میلیون دلاری در منطقه آزاد اروند در پسابرجام

آبادان - ایرنا - معاون سرمایه گذاری و اقتصادی سازمان منطقه آزاد اروند گفت:پس از اجرای توافق نامه ایران با گروه 5+1، 105 میلیون و 31 هزار دلار سرمایه خارجی در این منطقه جذب شده است.

محمدرضا معتمدی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این سرمایه گذاری در بخش های مختلف از جمله صنعت، احداث نیروگاه بادی، شیمیایی، بازرگانی، پلیمری، صنایع غذایی و تولید تراكتور بین شركت هایی از آلمان، عراق، كویت، چین، انگلستان، اتریش، امارات متحده عربی، فرانسه هند، تركیه و پاكستان در منطقه آزاد اروند جذب شده است.
وی اظهار داشت:برخی از شركت های سرمایه گذار در منطقه آزاد اروند در حال تامین و اجرای زیرساخت های لازم برای تولید و برخی نیز در حال فعالیت و تولید هستند كه برای تعداد قابل توجهی از جوانان بومی منطقه به صورت مستقیم و غیر مستقیم در این شركت ها شغل ایجاد شده است.
معاون سرمایه گذاری و اقتصادی سازمان منطقه آزاد اروند همچنین از جذب 35 هزار و 585 میلیارد ریال سرمایه داخلی از فروردین ماه سال 1393 تا دیماه سال جاری در این منطقه خبر داد و گفت:این میزان سرمایه گذاری در بخش های صنایع شیمیایی، برق و الكترونیك، صنایع غذایی، بازرگانی، سلوزی و چوب، خدمات لجستیكی، خدماتی و مونتاژ آمبولانس محقق شده است.
معتمدی تصریح كرد: این شركت ها در شهرك های صنعتی آبادان و خرمشهر در حال فعالیت و تولید و برخی نیز در حال آماده كردن زیر ساخت ها هستند.
منطقه آزاد اروند در شمال غربی خلیج فارس و جنوب غربی استان خوزستان در شهرستان‌های آبادان و خرمشهر با وسعت بیش از 173كیلومترمربع در محل تلاقی اروند رود و كارون واقع و دارای مرز مشترك با كشورهای عراق و كویت است.
این منطقه بر اساس طرح جامع تهیه شده شامل سه بخش اصلی شهركهای صنعتی خرمشهر و آبادان، شلمچه و جزیره مینو است از كل مساحت اراضی این منطقه 8600 هكتار به فعالیتهای صنعتی و 4800 هكتار به سایر بخش‌ها در زمینه بازرگانی گردشگری و اداری و 3800 هكتار به بخش‌های بندری، انبارداری و و ترانزیت اختصاص یافته‌است.
وجود آب شیرین فراوان و رودهای بهمنشیر، كارون و اروند و امكانات دیگر مانند حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی، دریایی و هوایی به داخل و خارج كشور و فرودگاه آبادان و فاصله كم با كشورهای همجوار از مزیت‌های منطقه آزاد اروند است.
منطقه آزاد اروند در نیمهٔ دوم سال 1382 به تصویب رسیده‌است و با وسعتی بالغ بر 17٫200 هكتار بزرگترین منطقهٔ آزاد تجاری وصنعتی كشور است.
7104/6125 خبرنگار:مسعود گادار ** انتشار:سیدبهادر حسینی

سرخط اخبار استان‌ها