نخستین گزارش آمانو درباره اجرای برجام در سال 2017 منتشر شد

تهران-ایرنا-نخستین گزارش فصلی مدیركل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سال 2017 روز جمعه درمورد اجرای برجام در ایران در اختیار 35 عضو شورای حكام قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، این گزارش در حالی امروز در اختیار اعضای شورای حكام آژانس قرار گرفت كه در گزارش های پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی هم بر اجرایی شدن تعهدات جمهوری اسلامی ایران تاكید شده بود.
در گزارش فصلی آژانس اعلام شده میزان ذخائر اورانیوم دارای غنای 3.67 درصد ایران برابر با 101.7 كیلوگرم بوده است.
بر اساس این گزارش ایران طبق مفاد برجام مجاز به نگهداری تا 300 كیلوگرم اورانیوم غنی‌شده است.
رضا نجفی سفیر و نماینده دائم كشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین درمورد این گزارش تاكید كرد: مهم ترین تحول ذكر شده در این گزارش، تزریق گاز به سانتریفیوژ آی آر 8 است كه تاییدی بر ادامه فعالیت های تحقیق و توسعه هسته ای ایران بر طبق برنامه دراز مدت اعلام شده از سوی ایران است.
وی ادامه داد: اشاره به سندهای مصوب كمیسیون مشترك و اجرای آنها و تكمیل اقدامات فردو كه قبلا اعلام شده بود از بندهای جدید دیگر گزارش است.
وی خاطرنشان كرد: راستی آزمایی از محموله آب سنگین ارسال شده به خارج كشور كه قرار است به خریداران خارجی فروخته شود از موارد دیگر است.
سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین یادآور شد: وارد كردن اولین محموله پنج كیلوگرمی از اورانیوم 20 درصد غنی شده برای استفاده در راكتور تهران و پذیرش بازرسان جدید كه جایگزین بازرسان خارج شده از لیست ایران شده اند نیز در گزارش ذكر شده است.
نجفی ادامه داد: واردات 125 تن اورانیوم طبیعی یعنی كیك زرد از دیگر موارد ذكر شده جدید در این گزارش است.
سیام * 2021** 1336 خبرنگار: داود مرادپور** انتشار: مهرنوش خانزائی