پاپواگینه نوازحق رای سازمان ملل محروم شد

كوالالامپور- ایرنا - پاپوآ گینه نو كشوری بدهكار كه برق خانه دولت و پارلمانش به دلیل بدهی قطع است با پرداخت نكردن بدهی اش به سازمان ملل از حق رای در مجمع عمومی سازمان ملل نیز محروم شد.

به گزارش ایرنا، تارنمای شبكه 'ای.بی.سی' استرالیا روز جمعه اعلام كرد پاپوا گینه نو به دلیل پرداخت نكردن بدهی سالانه خود به سازمان ملل، حق رای اش را در مجمع عمومی این سازمان از دست داد.
پاپواگینه نو برای اینكه بار دیگر حق رای خود را در مجمع عمومی سازمان ملل به دست آورد باید دستكم 180 هزار دلار برای حق عضویت به سازمان ملل متحد پرداخت كند.
ونزوئلا، لیبی، سودان، كیپ ورد و وانواتو 5 كشور دیگری هستند كه حق رای آنها به دلیل پرداخت نشدن بدهی اشان به سازمان ملل به حالت تعلیق درآمده است.
برق مجلس ملی پاپوا گینه نو، خانه دولت و چند سازمان دولتی دیگر این كشور نیز به دلیل عدم توانایی دولت برای پرداخت صورت حساب قطع شده است.
ادارات دولتی این كشور در حوزه اقیانوس آرام از پایان سال 2016 میلادی 11 میلیون دلار بدهی برقی به تولیدكنندگان انرژی دارند.
یكی از نگران كننده ترین مسائل در پاپوا گینه نو كمبود مواد غذایی در یك زندان بزرگ گزارش شده است و 170 زندانی به دلیل تسویه حساب نشدن بدهی با پیمانكار گرسنه اند.
پاپواگینه نو در این دوره از بدهكاری در حال آماده شدن برای میزبانی اجلاس سران سازمان همكاری‌ های اقتصادی آسیا – اقیانوسیه (اپك) یك گروه اقتصادی از كشورهای حاشیه اقیانوس آرام در سال آینده میلادی است.
پاپوآ گینهٔ نو كشوری واقع در اقیانوس آرام و اقیانوسیه، شمال استرالیا و شرق اندونزی با پایتختی بندر مورسبی است كه سال 1973 از استرالیا مستقل شد.
این كشور 6 میلیونی فقیر و كاملاً روستایی تنها 18 درصد جمعیت شهرنشین دارد و بسیاری از نقاط آن هنوز جنگل‌ های دست ‌نخورده است و محل زیستگاه قبایل ابتدایی دور از تماس با تمدن امروزی می باشد.
آساق**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

سرخط اخبار جهان