نماينده مردم اهواز در مجلس: كارگروه ملي كنترل كانون هاي گرد و غبار خوزستان تشكيل شود

اهواز – ايرنا – نماينده مردم اهواز، باوي و حميديه در مجلس شوراي اسلامي گفت: براي حل مشكل گرد و غبار در خوزستان بايد كارگروه ملي كنترل كانون هاي داخلي گرد و غبار استان تشكيل شود.

به گزارش ايرنا همايون يوسفي پنجشنبه در نشست شوراي اداري در سرسراي شهيد هاشمي استانداري خوزستان اظهار كرد: با توجه به مساله گرد و غبار در 10 تا 15 سال اخير، جلسات زيادي برگزار شد اما مشكلات استان با تشكيل جلسه و نوشتن صورتجلسه حل نمي شود.
وي افزود: براي حل مشكل گرد و غبار پيشنهاد مي شود كه گرد و غبار خوزستان مانند طرح احياي درياچه اروميه به عنوان طرح ملي با يك دبيرخانه مشخص ديده شود و تمام موضوعات در آن كارگروه بررسي شود چون با وجود كارگروه ملي گرد و غبار، دردي دوا نمي شود.
يوسفي ادامه داد: زماني بيشترين مشكلات ما با كانون ها گرد وغبار خارجي بود اما امروز بيشتر مشكلات خوزستان با كانون هاي داخلي است كه شدت و ماندگاري بيشتري دارند.

**با مديريت مناسب منابع آب خوزستان، گرد و غبار خوزستان قابل كنترل است
عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس گفت: ريشه قطعي برق، گرد و غبار و بيشتر به علت انتقال آب بوده بوده است و بدون شك مي گوييم اگر مديريت مناسبي درخصوص منابع آب خوزستان داشته باشيم خيلي از مشكلات محيط زيست استان از جمله گرد و غبار قابل كنترل است .
وي بيان كرد: پديده گردوغبار علاوه بر مشكلات جسمي، بار بيشتري بر سلامت رواني مردم وارد كرده كه باعث افزايش مهاجرت به ويژه نخبگان شده است.
يوسفي ادامه داد: در نتيجه به صورت خطرناكي شاهد هستيم تركيب جمعيتي تغيير مي كند كه براي آينده مناسبات اجتماعي مردم استان خطرناك است.
نماينده مردم اهواز، باوي و حميديه گفت: وضعيت استان و مطالبات مردم به حدي است كه ديگر فرصت آزمون و خطا وجود ندارد.

** سرعت تشكيل بيابان ها به واسطه انتقال آب خيلي بيشتراز بيابان زدايي است
وي اضافه كرد: سرعت تشكيل بيابان ها در چند سال اخير به واسطه انتقال آب خيلي بيشتر از بيابان زدايي است چون زماني كانون هاي داخلي گرد و غبار350 هزار هكتار عنوان ميشد اما بعد از پنج سال، اين كانون هاي گرد و غبار به دوبرابر يعني 800 هزار هكتار رسيده است.
يوسفي ادامه داد: باتوجه به بررسي ها، نهال كاري نقش زيادي در حل مشكل گرد و غبار ندارد و از مهمترين راه حل ها، پرآب كردن تالاب ها است.
عضو كميسيون بهداشت مجلس اظهار كرد: اگرتالاب ها خشك شوند منبع كانون براي گرد و غبار است و اگر پرآب شوند به واسطه تبخير آب، سدي در مقابل كانون هاي خارجي است بنابراين حق آبه تالاب ها امر حياتي است.

**شركت هاي دانش بنيان براي كنترل كانون هاي گرد و غبار وارد عمل شوند.
وي گفت: مطالعات ديگر كشورها نشان مي دهد در مسائل زيست محيطي مردم بهتر از دولت ها عمل مي كنند و پيشنهاد اين است كه شركت هاي دانش بنيان براي كنترل كانون هاي گرد و غبار وارد عمل شوند.
يوسفي اضافه كرد: در حال حاضر برخي گونه هاي گياهي بدون نياز به آب در شورترين خاك ها رشد مي كنند و قابل صادرات به كشور است و همسو با اقتصاد مقاومتي در ايجاد اشتغال موثر هستند.
نماينده مردم اهواز، باوي و حميديه ادامه داد: در نتيجه بهتر است برخي كانون هاي گرد و غبار براي انجام كارهاي مطالعاتي به شركت هاي دانش بنيان سپرده شود.

** تجارب ديگر كشورها به كنترل گرد و غبار كمك مي كند
وي بيان كرد: مشكل گرد و غبار با امكانات و زيرساخت هاي كشور در استان حل نمي شود و به سرمايه گذاري خارجي نيازاست و تجارب ديگر كشورها به كنترل اين مشكل كمك مي كند.
يوسفي خاطرنشان كرد: فضاي فعلي خوزستان فرصتي براي دولت است و نوع مديريت براي خوزستان مانند ديگر كارهاي خوب دولت مي تواند پرونده درخشان دولت تدبيرو اميد را تكميل كند.
نماينده مردم اهواز، باوي و حميديه گفت: خوزستان بدون شك سد اول دفاعي، امنيت و اقتصادي كشور است و اگر مشكلي در خوزستان پيش آيد، درآينده نه چندان دور به نقاط ديگر كشور نيز سرايت مي كند و آئينه تمام نماي كشور است.
وي افزود: براي داشتن كشوري آباد بايد به نقاط استراتژيكي مانند خوزستان توجه داشته باشيم چون توسعه خوزستان باعث توسعه كشور مي شود.
يوسفي ادامه داد: در مدل هاي پيشرفته دنيا، سرمايه گذاري ها از نقاط استراتژيك آغاز مي شود و باعث تسري توسعه به ساير نقاط كشورها مي شود.
عضو كميسيون بهداشت اظهار كرد: از رهبري به علت عنايت به خوزستان تشكر مي كنم واين وظيفه دولت، ملت و مجلس را نسبت به وقايع خوزستان سنگين تر مي كند.
وي اظهار كرد: از مردم به علت نوع رفتار دراين مشكلات كه نشان دهنده بلوغ سياسي و اجتماعي مردم خوزستان بوده تقدير مي كنم.
يوسفي بيان كرد: از ملت شريف ايران كه از استان هاي مختلف با مردم استان همدردي كردند تشكر مي كنم كه نشان مي دهد مردم كشور در شرايط سخت مانند كوه پشت هم هستند و از دولت و همچنين استاندار خوزستان به علت اهتمام به مسائل استان تشكر مي كنم.
نماينده مردم اهواز ، باوي و حميديه ادامه داد: حضور دولت و وزرا نشان دهنده عزم و اهتمام دولت براي حل مشكلات خوزستان است.
حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري پنجشنبه در سفري يك روزه به منظور بررسي پديده گرد و غبار براي خوزستان وارد اهواز شد و وزيران اطلاعات، كشور، نيرو، نفت، جهاد كشاورزي، تعاون، كار و رفاه اجتماعي و معاون اجرائي رئيس جمهوري و نيز رئيس سازمان حفاظت محيط زيست، در اين سفر وي را همراهي مي كنند.
از جمله برنامه هاي سفر رئيس جمهوري به استان خوزستان بازديد از كانون ريزگردها در خوزستان، شركت در نشست تخصصي بررسي اين ريزگردها و بررسي راهكارهاي خروج از اين بحران و صدور دستورات اساسي وشركت در شوراي اداري استان از برنامه هاي سفر يك روزه رئيس جمهوري به اين استان است.
توفان گرد و خاك در هشتم بهمن ماه سالجاري، قطع مكرر آب و برق و مخابرات را در اهواز و چند شهر در پي داشت كه اوج آن خروج پنج نيروگاه استان از مدار و قطع چندين ساعته برق و آب در 11 شهرستان خوزستان و از جمله كلانشهر اهواز و تعطيلي مدارس و ادارات بود.
3004/6064
خبرنگار: خاطره غفاري** انتشار دهنده: محسن بهاروند

سرخط اخبار استان‌ها