واعظی: برجام راه به سوی صادرات غیرنفتی را هموار كرد

اردبیل- ایرنا - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینكه شرایط پسابرجام راه به سوی صادرات غیرنفتی را هموار كرد، گفت كه در این راستا تراز صادرات كالاها و فرآورده های غیرنفتی كشور مثبت شده است.

به گزارش ایرنا ، محمود واعظی عصر چهارشنبه در نشست شورای اداری استان اردبیل افزود: در سال های گذشته به خاطر تمركز روی فروش نفت و استفاده از درآمد آن توجه چندانی به این موضوع نمی شد اما دولت تدبیر و امید از زمان روی كار آمدن خود تلاش گسترده ای را در ارتباط با تولید كالاهای غیرنفتی و صدور به خارج آغاز كرده است.
وی با اشاره به اینكه تلاش برای رونق دادن به اقتصاد كشور در اولویت برنامه های كاری دولت بوده است، اظهار كرد: مهار تورم از موفقیت های بزرگ دولت بوده به گونه ای كه نرخ تورم به تدریج از 40 به 25 و 17 درصد كاهش یافته و اكنون به تورم یك رقمی رسیده است.
وی ادامه داد: نشانه های خوبی از بهبود وضعیت اقتصادی كشور در سایر حوزه ها دیده می شوند و به مردم شریف ایران این اطمینان را می دهیم كه عقب ماندگی های گذشته در آینده نزدیك جبران شوند.
وی با بیان اینكه اكثر مشكل ها و كارهای انجام نشده ناشی از محدودیت های خارج از اراده دولت بوده اند، افزود: امیدوارم آنچه را كه گفته شده اما انجام نشده به پای كم كاری دولت نوشته نشود.
واعظی یكی از كارهای ارزشمند دولت را موفقیت در زمینه سیاست خارجی دانست و خاطرنشان كرد: توافق برجام و سیاست خارجی یك كشور به دولت ، گروه و جناح خاص مربوط نمی شود و این فقط در وهله اول در سایه هدایت ها و دلگرمی دادن های رهبر معظم انقلاب و در مرحله بعد با پشتوانه مردمی كه فضای پرآرامشی را برای انجام مذاكره های مفید فراهم كرده بود، انجام شد.
او مذاكره را یك جریان دو سویه دانست كه در آن هیچ طرفی حاضر نیست كه بدون دریافت امتیاز به طرف مقابل امتیاز دهد دانست و بیان كرد: نتیجه مذاكره تیم ایرانی و موفقیت كشورمان در ارتباط با برجام به اندازه ای است كه ترامپ كه فاقد دیپلماسی بین المللی است عمق ناراحتی خود را از این توافق نشان می دهد و بطور قطع این موضوع از برنده بودن كشورمان در این توافق حكایت دارد.
وی یكی از آثار مفید برجام را رفع قسمت عمده ای از تحریم ها دانست و افزود: در ماه گذشته میعانات نفتی ایران به میزان 2میلیون و 900 هزار بشكه فروش رفت كه به عنوان یك ركورد در تاریخ پس از انقلاب به شمار می آید.
واعظی ، تاكید كرد: آمارها از پیشرفت در اكثر شاخص های اقتصادی كشور و از جمله در بخش های كشاورزی ، صنعت ، خدمات و تجارت حكایت دارند و بطور یقین مردم اثرهای مفید برجام و برداشته شدن تحریم ها را در آینده به تدریج احساس خواهند كرد.
وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات در قسمت دیگری از سخنانش گفت: دولت تدبیر و امید از ابتدای تصدی این مسوولیت تلاش كرده تا نگاه ملی و متوازن به تمام نقاط كشور داشته باشد و در مناطق روستایی ، مرزی و كم برخوردار كه در سال های قبل توجه چندانی به پیشرفت و عمران آنها نشده سرمایه گذاری ها و طرح های بیشتری را با وجود محدودیت اعتباری به اجرا بگذارد.
وی تشریح كرد: دولت به هیچ عنوان علاقمند نیست كه یك ساكن شهر كوچك و یا روستا كه با تلاش روی زمین خویش امرار معاش و به شكل ساده زندگی می كند به خاطر بعضی كاستی ها و نبود امكانات و یا به لحاظ بیكاری به شهرهای بزرگ مهاجرت كرده و علاوه بر خود سبب افزوده شدن بر مسائل و مشكل های ناشی از زندگی در شهرهای بزرگ نیز شود.
وی با بیان اینكه در نگاه دولت ، ایران فقط تهران و یا كلانشهرها نیستند افزود: سعی می شود تا در حد امكان دست كم قسمتی از امكاناتی كه در پایتخت و دیگر شهرهای بزرگ وجود دارند در شهرهای كوچك و روستاها نیز ایجاد شوند.
او گفت: مبلغی كه این دولت برای گازرسانی به روستاهای كشور صرف كرده آنقدر هنگفت است كه اگر آن را در سایر مسائل عمرانی هزینه می كرد در ظاهر بزرگ جلوه می كرد اما با هدف برخورداری روستاییان عزیز نیز از رفاه نسبی این كار عظیم انجام شده است.
به گزارش ایرنا، رییس كمیسیون مشترك همكاری های اقتصادی ایران و جمهوری آذربایجان كه برای شركت در نشست مشترك با مقام های جمهوری آذربایجان به اردبیل سفر كرده در ادامه این نشست گفت: هر چند از 25 سال قبل مقام های آذری به اتصال خط ریلی ایران از طریق استان گیلان به جمهوری آذربایجان تمایل دارند اما سعی ما بر آن هست تا در این ارتباط به صورت منطقی عمل شود و با لحاظ سود و زیان موضوع این كار عملی شود.
وی ضمن قول مساعد به تسریع در اجرای طرح اتصال اردبیل به راه آهن سراسری ادامه داد: اگر از جهات مختلف صلاح بر این باشد كه راه آهن ایران از طریق پارس آباد در استان اردبیل به جمهوری آذربایجان وصل شود این كار را انجام خواهیم داد.
محمود واعظی روز چهارشنبه برای دیدار با شاهین مصطی اف وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان كه به اردبیل سفر كرده و نیز شركت در همایش تجاری ایران و جمهوری اذربایجان در سرعین به استان سفر كرده است.
خبرنگار: مسعود وسیله ** انتشار دهنده: سیفعلی موسی زاده
6019/6016

سرخط اخبار استان‌ها