استاندار يزد: آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان در يزد پاك‌سازي شد

يزد - ايرنا - استاندار يزد گفت: بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان تاكنون به انسان سرايت نكرده و در يزد پاك سازي شده است.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومي استانداري يزد، سيد محمد ميرمحمدي در چهارمين جلسۀ ستاد مبارزه با بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان يزد با بيان اينكه همۀ مسئولان براي مقابله با آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان بسيج شده‌اند افزود: دستگاه‌هاي استان براي مقابله با اين بيماري انسان سرعت عمل خوبي داشته‌اند كه اين تجربه نشان داد آمادگي استان براي مديريت بحران هرچند جاي كار دارد، اما اميدواركننده است.
وي ادامه داد: دغدغه‌هاي كنوني ناشي از آنفلوآنزاي فوق‌ حاد پرندگان فرصتي ايجاد كرده است كه استان براي آموزش همگاني مردم در مورد بيماري‌هايي از اين دست اقدام كنند.
استاندار يزد بر اطلاع‌رساني ابعاد بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان تأكيد و بيان كرد: شايسته است به‌زودي متخصصان از طريق رسانۀ صداوسيما ابعاد مختلف اين بيماري و روش‌هاي مقابله با آن را براي مردم شرح دهند و زمان اين برنامه نيز از طريق پيامك به مردم استان اعلام شود تا مردم از ويژگي‌هاي اين بيماري و مراقبت‌هايي كه بايد به‌عمل آورند مطلع شوند.
ميرمحمدي گفت: مردم تا اطمينان از مقابلۀ كامل با ويروس آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان در ساير نقاط استان، پرندگان خود را از قفس خارج نكنند.
وي افزود: آزمايش‌هاي انجام شده بر روي 346خانوار كه جمعيتي بيش از 2هزار نفر را شامل مي‌شد مشكوك شدن به 55نفر را به‌دنبال داشت و پس از نمونه‌گيري‌ از 10نفر آنها خوشبختانه نتيجه منفي بود، ولي واكسن‌زني به اين افراد انجام شد.
استاندار يزد گفت: تاكنون هيچ فردي از بيماري آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان در استان يزد آسيب نديده‌‌ و در بررسي‌ها روي نمونه‌هاي متعدد طيور، نتيجۀ آزمايش‌ها بر روي يك مرغ و در يك واحد مرغداري مثبت بوده است.
بيماري آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان (HPAI) بين پرندگان و انسان مشترك است و در مواردي به ساير پستانداران نيز از طريق تماس مستقيم و غير مستقيم با پرنده آلوده منتقل مي شود.
اين ويروس علاوه بر پرندگان مي تواند انسان، خوك، پستانداران دريايي، سنجاب و حتي گربه سانان مانند پلنگ و ببر را نيز آلوده مي كند و بيماري به علت شدت تلفات بالا به طاعون پرندگان نيز مشهور است.
7536/6197 دريافت كننده:كاظم سبحان زاده**انتشار: محمدحسين فلاح تفتي
irnayazdd@