۴ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۴:۱۱
کد خبر: 82440599
۰ نفر
تشخیص زودهنگام بیماری‌های قلبی با استفاده از فناوری جدید

تهران-ایرنا-محققان كالج كینگ لندن برای تشخیص زودهنگام بیماری‌های قلبی از آپولیپوپروتئین‌ها استفاده می‌كنند. آپولیپوپروتئین‌ها نوعی پروتئین هستند كه سلول‌های چرب را به هم پیوند می‌دهند تا نوع دیگری از پروتئین چرب ایجاد كنند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از مدیكال ساینس، محققان برای اندازه‌گیری آپولیپوپروتئین A1 در مطالعات خود از فناوری موسوم به طیف‌سنجی جرمی استفاده كردند. آپولیپوپروتئین A1 مولفه اصلی كلسترول خوب یا HDL است و آپولیپوپروتئین B مولفه اصلی كلسترول بد یا LDL است.
با وجود این محققان در یك دوره مطالعاتی 10 ساله دریافتند گروه دیگری از آپولیپوپروتئین‌ها موسوم به E، C2 و C3 نیز می‌توانند شاخصی برای كلسترول خوب یا بد باشند. در واقع محققان دریافتند این آپولیپوپروتئین‌ها با لیپوپروتئین‌های كم چگال یا VLDL و گلیسریدها پیوند دارند و ارتباط آپولیپوپروتئین‌های E، C2 و C3 با بیماری‌های قلبی بسیار بیشتر از ارتباط آپولیپوپروتئین‌A1 و B است.
بر اساس نتایج این تحقیقات، آپولیپوپروتئین C3 مهم‌ترین هدف درمانی برای كاهش VLDL و در نتیجه كاهش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی محسوب می شود.
به گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، بیماری های قلبی عروقی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان محسوب می شوند. فشار خون، قند خون و كلسترول بالا، استعمال دخانیات، چاقی و مصرف ناكافی میوه و سبزیجات، از مهمترین عوامل خطر این عارضه محسوب می شوند.
مطالعات انجمن قلب آمریكا نشان می دهد كه چند عادت به ظاهر بی ضرر، احتمال بیماری های قلبی را افزایش می دهند.
1-نشستن طولانی مدت: نشست بیشتر از پنج ساعت در روز، یكی از مهمترین عوامل ابتلا به بیماری های قلبی است. نشستن طولانی مدت پشت كامپیوتر یا فرمان اتومبیل، به معنای زندگی بی تحرك است كه زمینه را برای بیماری های قلبی فراهم می كند.
می توان با پنج دقیقه پیاده روی پس از 45 دقیقه نشستن، اثر مخرب نشستن را خنثی كرد. این پیاده روی كوتاه به رگ ها كمك می كند كه حالت انعطاف پذیری خود را حفظ كنند و گردش خون در بدن بهبود یابد.
2-عدم توانایی در كنترل خشم: خشم همراه با اضطراب، یكی از دلایل ابتلا به بیماری های قلبی است. افرادی كه به سرعت عصبانی می شوند، سه برابر بیشتر در معرض بیماری های قلبی قرار دارند. خشم همراه با استرس سبب افزایش فشار خون، اختلال در ضربان قلب و تصلب شرایین می شود. بهتر است هنگام عصبانیت چند نفس عمیق بكشید؛ این كار اولین و مهمترین قدم در كنترل خشم است.
3- نگرش بدبینانه: بدبینی و منفی نگری علاوه بر افزایش احتمال بیماری های قلبی، احتمال دیابت، فشار خون و كلسترول بالا و افسردگی را افزایش می دهد.
4-كم خوابی:ضرر كم خوابی برای بدن به اندازه استرس است. كم خوابی سبب اختلال در هورمون های كورتیزول و آدرنالین می شود و احتمال بیماری های قلبی را افزایش می دهد. هشت ساعت خواب برای بزرگسالان توصیه شده است.
5-عدم توجه به بهداشت دهان و دندان:نفوذ باكتری های حاصل از بیماری های لثه به عروق كرونر قلب، یكی از مهمترین دلایل ابتلا به بیماری های قلبی است. متخصان توصیه می كنند كه علاوه بر مراجعه دوره ای به پزشك و استفاده از مسواك و دهانشویه، استفاده از نخ دندان نیز جدی گرفته شود.
6- بی توجهی به چكاپ دوره ای:خیلی از بیماری های قلبی را در صورت مراجعه به موقع به پزشك، می توان به راحتی درمان كرد. مراجعه منظم به پزشك یكی از مهمترین روش های پیشگیری از بیماری های قلبی است.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه American College of Cardiology منتشر شده است.
علمی (6)**9259**1440
مترجم: سپیده علی كاشانی** انتشار: معصومه گلشن

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش