رئیس جمهوری فردا پنجشنبه به خوزستان سفر می كند

اهواز- ایرنا- معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان گفت: دكتر روحانی رئیس جمهوری فردا پنجشنبه برای بررسی موضوع ریزگردها به استان خوزستان سفر خواهد كرد.

علی حسین حسین زاده روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: دكتر روحانی برای دلجوئی از مردم استان خوزستان كه طی روزهای اخیر به دلیل بروز پدیده ریزگردها سختیهای فراوانی كشیدند به استان خوزستان سفر می كند.
وی گفت: رئیس جمهوری در سفر یك روزه خود به استان خوزستان ضمن بازدید از كانونهای ریزگرد در این استان در نشست تخصصی بررسی این ریزگردها شركت خواهد كرد.
وی گفت: همچنین رئیس جمهوری آخرین مصوبات اجرائی دولت در این زمینه را بررسی و برای حل كانونهای داخلی ریزگردها دستورات اساسی صادر خواهد كرد.
وی گفت: طی چند روز گذشته اعتبارات خوبی برای مقابله با ریزگردها در استان خوزستان توسط دولت تصویب شده است و در اولین اقدام 300 میلیارد ریال برای مهار این ریزگرد در كوتاه مدت توسط دولت تصویب و به وزارت جهاد كشاورزی نیز برای اجرا ابلاغ شد.
معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان اظهار كرد: قطعا در سفر رئیس جمهوری به استان خوزستان تصمیمات خوب و خوشحال كننده ای برای مردم استان اتخاذ خواهد شد.
هشتم بهمن ماه سالجاری توفان گرد و خاك با سرعت 65 كیلومتر بر ساعت استان خوزستان را درنوردید و همین امر باعث اختلالاتی در شبكه های آب و برق و در نهایت قطعی چند ساعته برق و آب در 11 شهرستان خوزستان و از جمله كلانشهر اهواز شد.
دو روز پیش نیز رهبر معظم انقلاب در حاشیه درس خارج فقه خود نسبت به وضعیت پدیده گرد و خاك در استان خوزستان ابراز نگرانی كردند و به مسئولان نظام دستور دادند تدابیر لازم برای این كار را اتخاذ كنند.
استان خوزستان به دلیل خشكسالیهای اخیر و نیز كاهش منابع آبی چند سال است كه با پدیده ریزگردها دست و پنجه نرم می كند هر چند بیش از 60 درصد كانون ریزگردها در كشورهای عراق و عربستان قرار دارند.
سال گذشته دولت دستور داد حق آبه تالاب هور العظیم را تامین نمایند كه 70 درصد این حق آبه تا كنون تامین و 30 درصد دیگر نیز در دست اقدام است اما در حوزه های دیگر به دلیل كمبود آب هنوز حق آبه های لازم تامین نشده است.
استان خوزستان دارای یك میلیون هكتار بیابان و كانون ریزگرد است كه از این میزان 350 هزار هكتار آن فعال بوده و همین امر در فصول مختلف سال مشكلاتی را برای زندگی روز مره مردم به وجود می آورند.
7151/6064
خبرنگار: نادره وائلی زاده** انتشار دهنده: محسن بهاروند