رواج روانگردان‌ها، ایران را در خطر شیوع عمومی ایدز قرار داده است

تهران - ایرنا - رئیس مركز تحقیقات ایدز گفت: شیوع عفونت ویروس ایدز در جمعیت عمومی كشور هنوز زیر یك درصد است اما با رواج و افزایش مصرف روانگردان‌ها و گسترش انتقال جنسی، خطر افزایش شیوع ویروس ایدز به بالای یك درصد جمعیت بسیار جدی است.

مینو محرز روز چهار‌شنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگار سلامت ایرنا افزود: از نظر اپیدمی بیماری‌ها از جمله ایدز سه فاز داریم. یكی فاز LOW یا شیوع كم، دوم مرحله شیوع متمركز بالای 5 درصد در یك گروه خاص و سوم شیوع بالای یك درصد در جمعیت عمومی است.
وی گفت: در مورد عفونت HIV/ایدز از مرحله شیوع كم عبور كرده و اكنون به مرحله متمركز بالای 5درصد در گروه دارای رفتارهای پر خطر هستیم. در جمعیت كل هنوز شیوع ابتلا به این ویروس زیر یك درصد است ولی اگر وضعیت انتقال جنسی ایدز همین طور پیش برود و الگوی ابتلای جنسی ایدز گسترش پیدا كند ممكن است در آ‌ینده نزدیك به مرحله سوم كه مرحله شیوع بالای یك درصد در جمعیت عمومی است برسیم و این خطر بزرگی است.
رئیس مركز تحقیقات ایدز دانشگاه علوم پزشكی تهران ادامه داد: متاسفانه انتقال ویروس ایدز به سمت انتقال جنسی رفته است. مسئله مهم این است كه جوانان نسبت به این موضوع آگاهی كافی ندارند، آموزش و پرورش، رسانه‌ها و خانواده‌ها آموزش چندانی درباره روش انتقال جنسی ایدز به جوانان نمی دهند و به طور طبیعی وقتی آموزش نباشد خیلی زود جوانان به سمت آسیب‌های اجتماعی و بی‌بند و باری‌ها می‌روند.
محرز هشدار داد: اخیرا مصرف مواد روانگردان هم به این معضل اضافه شده و خیلی مشكل‌ساز شده است. واقعیت این است كه افزایش مصرف مواد روانگردان به طور جدی عامل افزایش انتقال ویروس ایدز خواهد بود.
این فوق تخصص بیماری های عفونی درباره راهكار كنترل ایدز توضیح داد: راه اول ترویج خویشتنداری تا قبل از ازدواج است، دوم این است اگر افرادی نمی‌توانند خویشتندار باشند، حداقل نسبت به شریك جنسی خود وفادار باشند و سوم این است كه اگر هیچكدام از این مراحل انجام نشد، حداقل وسیله پیشگیری از انتقال ویروس در اختیار جوانان باشد.
محرز اضافه كرد: باید آموزش و پرورش، والدین و رسانه ها به خصوص تلویزیون در این مورد به صورت مداوم به جوانان آموزش بدهند، به خصوص اینكه سن ازدواج در جامعه بالا رفته و میزان ازدواج پایین آمده است. این واقعیتی است كه در جامعه وجود دارد و نمی توانیم آن را انكار كنیم.
وی گفت: باید برای پیشگیری از انتقال ویروس ایدز از طریق تماس جنسی برنامه داشته باشیم، به خصوص اینكه استفاده از مواد روانگردان باعث افزایش خطر انتقال ایدز از طریق روابط جنسی می‌شود و هنوز بسیاری از جوانان در مورد این خطر بزرگ اطلاعات كافی ندارند.
بر اساس آخرین آمار وزارت بهداشت، حدود 33 هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز تاكنون در كشور شناسایی شده است اما برآورد وزارت بهداشت این است كه بین 70 تا 100 هزار نفر در كشور به این ویروس مبتلا هستند و بسیاری از آنان هنوز شناسایی نشده‌اند.
خبرنگار: افشین شاعری ** انتشار: علی حبیبی
اجتمام(4)**3063 ** 1569

*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej