رفع مشكل نرم افزار مديريت كتابخانه‌هاي مشاركتي و مستقل

تهران- ايرنا- مديركل توسعه كتابخانه‌ها و مشاركت‌هاي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور گفت: قفل نرم‌افزار مديريت كتابخانه به كتابخانه هاي مشاركتي و مستقل تحويل شد.

به گزارش ايرنا از نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور، محمد ربيع احمدخاني روز سه شنبه افزود: در حال حاضر بيش از 950 باب كتابخانه مشاركتي و مستقل در سطح كشور از سوي نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور مجاز به فعاليت هستند.
وي ادامه داد: بر اساس شيوه‌نامه تأسيس كتابخانه‌هاي عمومي، نظارت بر ارائه خدمات كتابخانه‌هاي مشاركتي و مستقل و تأمين نرم‌افزار اين كتابخانه‌ها از تعهدات نهاد است.
احمدخاني ادامه داد: ازآنجا كه كتابخانه‌هاي مشاركتي و مستقل تاكنون به سامانه مديريت كتابخانه‌ها (سامان) متصل نبوده‌اند، با هماهنگي انجام‌شده با معاونت‌هاي برنامه‌ريزي، پژوهش و فناوري اطلاعات و اداري و مالي نهاد كتابخانه‌هاي عمومي كشور، نرم‌افزار مديريت كتابخانه در صورت درخواست مؤسسان كتابخانه‌هاي موردنظر در اختيار آن‌ها قرار خواهد گرفت.
وي تصريح كرد: ازجمله محسنات وجود اين نرم‌افزار در كتابخانه‌هاي مشاركتي و مستقل، مي‌توان به ايجاد امكان مكانيزه شدن فعاليت كتابخانه‌هاي يادشده ، يكدست شدن اطلاعات و تسهيل در جمع‌آوري اطلاعات مربوط به عضويت و امانت كتاب در اين كتابخانه‌ها اشاره كرد.
احمدخاني گفت: فرم تحويل قفل نرم‌افزار مديريت به كتابخانه‌هاي يادشده تنظيم و به ادارات كل كتابخانه‌هاي عمومي استان‌ها ابلاغ مي‌شود، پس از صدور مجوز فعاليت كتابخانه، ادارات كل كتابخانه‌هاي عمومي استان‌ها در صورت درخواست مؤسسان اين كتابخانه‌ها به نرم‌افزار مديريت كتابخانه و وجود قفل موردنظر در استان‌ها، نرم‌افزار يادشده را در اختيار آن‌ها قرار خواهند داد.
مديركل توسعه كتابخانه‌ها و مشاركت‌ها اظهار داشت: اداره كل توسعه كتابخانه‌ها و مشاركت‌ها برنامه‌ريزي اتصال كتابخانه‌هاي مشاركتي و مستقل حائز شرايط را به‌منظور اتصال به سامانه يكپارچه مديريت كتابخانه‌هاي عمومي در دستور كار قرار داده تا اين كتابخانه‌ها از خدمات اين سامانه بهره‌مند شوند.
فراهنگ**1880* دريافت كننده: پروين اروجي * انتشار: طاهره نبي اللهي