لایحه حمایت از میراث بانان در دستور كار دولت است

كرمان - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از تهیه لایحه حمایت از میراث بانان و مطرح كردن آن در كمیسیون لوایح دولت خبر داد و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان میراث فرهنگی در این زمینه همگام خواهند بود.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كرمان سردار امیر رحمت الهی با اشاره به اینكه سازمان میراث فرهنگی در سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وظایف متعددی را بر عهده دارد افزود: اصلی ترین مسئولیت سازمان میراث فرهنگی حفظ و نگهداری از آثار به جا مانده از گذشتگان بویژه آثار ثبت شده ملی و جهانی است.
وی با بیان اینكه مهمترین وظیفه یگان حفاظت را حفاظت از اموال منقول و غیرمنقول و همه آثار تاریخی و فرهنگی است تاكید كرد: اگر به عنوان حافظان میراث فرهنگی وظایف خود را به درستی انجام دهیم، به طور قطع اهداف سازمان میراث فرهنگی نیز اجرایی می ‌شود.
فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: جرایم علیه میراث فرهنگی در ردیف جرایم علیه امنیت است كه حتی شروع به آن نیز جرم تلقی می شود و صرف تهیه مقدمات، داشتن اندیشه و شروع به كار از نظر یگان حفاظت یك جرم است و وظیفه مهم ما مقابله و برخورد است.
وی با اشاره به همكاری یگان حفاظت و نیروی انتظامی در انجام ماموریت های مرتبط گفت: جنبه ماموریت انتظامی و امنیتی یگان حفاظت در همكاری با نیروهای انتظامی در تبادل اطلاعات در موضوع هماهنگی در تردد مسافران و گردشگران خارجی كاملا برجسته است.
سردار رحمت الهی مشاركت عمومی تمام تشكل های برای حفظ و نگهداری آثار باستانی را از عوامل مهم حفاظت از این میراث دانست و تصریح كرد: باید از تمام ظرفیت های اجتماعی و تشكل های مردم نهاد در تحقق این امر استفاده كرد و موفقیت امروز در سایه مشاركت عموم و نهادهای مردمی است.
وی از انعقاد تفاهم‌نامه همكاری در زمینه ارائه خدمات آموزشی، پژوهشی، تالیف كتب دانشگاهی، ایجاد واحدهای درسی مرتبط با حوزه میراث فرهنگی با دانشكده علوم و فنون انتظامی و نیز توسعه دانش‌های مرتبط با حوزه فعالیت‌های سازمان‌ از طریق ارتقاء سطح علمی كاركنان یگان حفاظت خبر داد.
سردار رحمت اللهی با اشاره به راه اندازی بانك جامع اطلاعاتی از مشخصات آثار ثبت شده كشور با همكاری اداره كل فناوری سازمان میراث فرهنگی گفت: در این سامانه اطلاعات به صورت متمركز ثبت شده و برای سطح بندی حفاظتی مورد تجریه و تحلیل قرار می گیرد.
فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری كشور اظهاركرد: شعار یگان حفاظت میراث فرهنگی آماده سازی نیروی حرفه ای و آموزش دیده است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز گفت: استان كرمان در قبل از انقلاب به عنوان استان معین در جنوب شرق محسوب می شد و این اتفاق نشان از محوریت ومركزیت این استان در مسایل فرهنگی، سیاسی و امنیتی بوده است.
محمود وفایی با اشاره به اینكه استان كرمان با داشتن سه میلیون جمعیت دارای توانمندیها و قابلیت های فراوانی است افزود: كرمان مانند آلبومی است كه می توان دوره های مختلف تاریخ را در آن مشاهده كرد.
وی با بیان اینكه در جای جای این استان می توان رد پایی از تاریخ را مشاهده كرد گفت: هفت هزار اثر شناخته شده، 700 اثر ثبت ملی و پنج اثر جهانی، ره آورد این استان در بحث میراث فرهنگی و طبیعی است كه این موضوع كرمان را در صدر كشور قرار داده است.
وفایی با اشاره به ثبت بیابان لوت به عنوان اولین اثر طبیعی ایران تصریح كرد: بیش از 80 درصد از این بیابان و شگفتی های خاص و منحصربفرد آن در این استان قرار گرفته است.
وی افزود: ارگ سترگ بم به عنوان بزرگترین مجموعه خشت و گلی جهان در دو دوره قبل و بعد از انقلاب همچنان در استان كرمان می درخشد.
وفایی با اشاره به ارگ بم به عنوان بزرگترین مجموعه خشت و گلی جهان گفت: در اثر زلزله سال 82 این اثر تاریخی تخریب شد و امیدواریم كار بازسازی این اثر تاریخی تا سه سال آینده به پایان برسد.
وی با اشاره به اینكه استان كرمان در بخش صنایع دستی دارای جایگاه مهمی در كشور است بیان كرد: 70 تا 80 هزار هنرمند صنایع دستی به خلق آثار هنری پرداخته و به امرار معاش خانواده كمك می كنند.
وفایی در ادامه از فعالیت 193 نیروی یگان حفاظت میراث فرهنگی در سراسر استان خبر داد تاكید كرد: با توجه به پهناور بودن و تاریخی بودن این استان بنابراین فعالیت این تعداد از نیروهای یگان حفاظت در زمینه نگهداری و مراقبت از آثار تاریخی و فرهنگی امكانپذیر نمی باشد.
وفایی با اشاره به اینكه نیروهای یگان حفاظت این اداره كل به عنوان حافظان میراث فرهنگی نقش خود را به خوبی ایفا كرده اند،گفت: تبدیل وضعیت استخدامی و تهیه تجهیزات مناسب برای فعالیت این نیروها از دغدغه های این اداره كل می باشد كه امیدواریم به بهترین شكل انجام شود.
خبرنگار: داود رجبی بهجت ** انتشار دهنده: نجمه حسنی
7437/3029

سرخط اخبار استان‌ها