آغاز عملیات اجرایی نیروگاه 1400مگاواتی مشترك ایران و روسیه در سیریك هرمزگان

بندرعباس - ایرنا - عملیات اجرایی (كلنگ زنی) نیروگاه بخار 1400مگاوات و پُست فشار قوی بلافصل آن با تامین مالی (فاینانس) دولت روسیه روز دوشنبه در روستای كرپان سیریك هرمزگان آغاز شد.

'(پست Generator station ) یا پست بلافصل نیروگاهی، متصل به یك نیروگاه بوده و به پست هایی گفته می شود كه انرژی تولیدی نیروگاه را به شبكه انتقال می‎دهند؛ این پست‎ها جزو پست های انتقال نیستند و مالكیت آنها با نیروگاه است'.
به گزارش ایرنا ، مدیرعامل شركت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی كشور در مراسم آغاز عملیان اجرایی این نیروگاه بخار در سیریك هرمزگان گفت: مدت زمان در نظر گرفته شده برای تكمیل این پروژه مشترك پنج سال است.
محسن طرز طلب افزود: شركت مهندسی 'تكنوپروم اكسپورت' روسیه به عنوان پیمانكار نیروگاه و پست فشارقوی 'جی آی اس GIS' دارای عایق گازی با همكاری پیمانكاران و سازندگان ایرانی ، این نیروگاه بخار را به مساحت 199 هكتار راه اندازی می كند.
وی بیان داشت: این نیروگاه در چهار واحد بخاری 350 مگاواتی با بازده حدود 45 درصدی ، 1400مگاوات برق تولید خواهد كرد كه سرمایه مورد نیاز ساخت آن از محل تسهیلات یك میلیارد و 200 میلیون یورویی دولت روسیه به دولت ایران تامین می شود.
مدیرعامل شركت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی كشور اظهاركرد : آب مورد نیاز نیروگاه 1400 مگاواتی ایران و روسیه از دریا تامین می شود و برای آب شیرین مصرفی این نیروگاه ، آب شیرین كنی به ظرفیت 200 متر مكعب در ساعت ساخته می شود.
طرز طلب یادآورشد: مدت زمان اجرای قرارداد 55 ماه بوده و سنكرون نخستین واحد نیروگاهی با شبكه برق كشور ، 41 ماه پس از شروع قرارداد در نظر گرفته شده است.
'سنكرون' به معنی وصل 2 شبكه مجزا به شیوه ای است كه هیچ نوع شدت جریان ضربه ای قابل ملاحظه ایجاد نشود.
وی خاطرنشان كرد: آب شیرین كن جدیدی به ظرفیت 100 هزار مترمكعب در روز برای تامین آب شرب مردم بندرعباس و منطقه با استفاده از دود خارجی این نیروگاه ساخته می شود كه موجب افزایش بازدهی نیروگاه خواهد شد.
در مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه نیروگاه 1400 مگاواتی در سیریك هرمزگان ، حمید چیت چیان وزیر نیرو ، الكساندر نواك وزیر انرژی روسیه ، جاسم جادری استاندار هرمزگان ، احمد مرادی و سیدمصطفی ذوالقدر نمایندگان مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان محلی حضور دارند.
نیروگاه بخار 1400 مگاوتی سیریك در 140 ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮی ﺷﺮق ﺷﻬﺮﺳﺘﺎن ﺑﻨـﺪرﻋﺒﺎس و 30 ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮی ﺟﻨـﻮب ﺷﻬﺮﺳﺘﺎن ﻣﯿﻨﺎب در ساحل دریای عمان ساخته می شود.
ایران در رتبه نخست ظرفیت تولید برق منطقه ، رتبه چهاردهم ظرفیت نصب شده (بیش از 76 هزار مگاوات) و رتبه هفدهم تولید برق در اوج (بیش از 52 هزار مگاوات) جهان قرار دارد.
3219/6048
خبرنگار: عزت الله معمارباشی ** انتشار دهنده : اصغر رضاخانی