۲ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۱۱:۴۸
کد خبر: 82437520
۰ نفر
اهدای 4 عضو بیمار مرگ مغزی در چهارمحال وبختیاری

شهركرد - ایرنا- هماهنگ كننده تیم پیوند اعضا در چهارمحال وبختیاری از اهدای چهار عضو بیمار مرگ مغزی در شهرستان لردگان این استان به بیماران نیازمند خبر داد.

زهرا سیاح روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در 28 بهمن ماه 'نزاكت مشفق زاده' 35 ساله به دلیل مسمومیت با گاز به بیمارستان شهدای لردگان منتقل شد.
وی بیان كرد: با وجود تلاش پزشكان، وی به علت شدت گازگرفتگی دچار ایست قلبی و مرگ مغزی شد و با رضایت خانواده اش، كبد، كلیه ها و نسوج وی برای پیوند به بیماران نیازمند در بیمارستان آیت الله كاشانی شهركرد جداسازی شد.
از ابتدای سال جاری تاكنون اعضای 17 بیمار مرگ مغزی در این استان به نیازمندان اهدا شده است.
سالانه بین پنج تا هشت هزار نفر در كشور دچار مرگ مغزی می شوند كه در 36 درصد موارد، تیم های پیوند عضو موفق به جلب رضایت خانواده ها می شوند.
هرچند آمار رضایت خانواده ها برای انجام این عمل خداپسندانه در تمامی استانها رو به افزایش است اما در استان های محرومی نظیر چهارمحال و بختیاری تیم پیوند اعضا در 65 درصد موارد مرگ مغزی كه حدود 2 برابر نرم كشوری است، موفق به جلب رضایت خانواده ها برای جداسازی و پیوند عضو بیماران مرگ مغزی می شوند.
سالانه 35 مورد مرگ مغزی در این استان گزارش می شود كه درصد بالایی از خانواده آنان با اهدای عضو بیمار خود شوق دوباره زیستن را به دیگر بیماران هدیه می كنند.
چهارمحال و بختیاری همراه با استان های كوچك دیگر نظیر كهگیلویه و بویراحمد از نظر آمار اهدای عضو به تناسب جمعیت در دوره های زمانی مختلف در رتبه های اول تا سوم كشور قرار داشته اند.
خبرنگار:شكوفه سلیمانی**انتشاردهنده: جهانبخش صفری دهكردی
8125/6021