توليد دستگاه آزماينده و شبيه ساز بومي سامانه پدافندي در ايران

تهران- ايرنا- جمعي از مهندسان و كارشناسان جهاد دانشگاهي واحد خواجه نصيرالدين طوسي موفق به طراحي و ساخت دستگاه آزماينده ( Tester ) مخابراتي و شبيه ساز سامانه پدافندي شدند كه تاكنون هيچ نمونه خارجي ندارد.

دكتر سعيد قاضي مغربي كه با ارائه اين طرح در سي امين جشنواره بين المللي خوارزمي موفق به كسب رتبه سوم پژوهش هاي كاربردي از گروه تخصصي برق و كامپيوتر شد، درباره ويژگي هاي دستگاه آزماينده و شبيه ساز سامانه پدافندي به خبرنگار علمي ايرنا توضيح داد: طرح ما آزماينده ( Tester ) مخابراتي است و ويژگي مهم و منحصر به فرد آن اين است كه مهندسي معكوس نشده و يك سيستم كاملا جديد است كه نمونه خارجي ندارد.
معاون پژوهشي جهاد دانشگاهي واحد خواجه نصيرالدين طوسي افزود: اين دستگاه، مطابق با فناوري روز است و تمام ويژگي هاي يك فناوري پيشرفته را داراست و از همه مهمتر اينكه چندفناوري است به اين ترتيب كه در آن تركيبي از دانش هاي مخابرات، الكترونيك، قدرت و فناوري اطلاعات به كار گرفته شده است.
وي خاطرنشان كرد: اين دستگاه، يك سيستم كاملا خودكار است و مي تواند سامانه هاي مخابراتي را هم به صورت دستي و هم به صورت خودكار، تست كند.
عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرري، كاركرد اصلي اين سامانه را در صنايع نظامي ذكر كرد و گفت: معمولا سامانه هاي مورد استفاده در صنايع نظامي، بعد از مدتي نياز به تست و آزمايش براي اطمينان از سلامت عملكرد دارند و دستگاه ساخت ما بعد از اتصال به سامانه هاي دفاعي، به صورت خودكار كار تست را انجام مي دهد و درصورت وجود مشكل در قسمت هاي مختلف، كار عيب يابي را انجام مي دهد و به طور دقيق مشخص مي كند كه سامانه، سالم يا معيوب است.
مجري پروژه 'طراحي و بومي سازي آزماينده و شبيه ساز سامانه پدافندي' هزينه صرف شده براي اجراي اين طرح را بيش از 3 ميليارد تومان و مدت زمان اجراي آن را دو سال ذكر كرد.
وي درباره ويژگي هاي تخصصي اين دستگاه توضيح داد: دستگاه ساخته شده كه شامل دو رك مخابراتي و رك تغذيه است و از جمله ويژگي هاي منحصر به فرد آن مي توان به كسب دانش فني، بومي سازي، طراحي و ساخت سامانه جديد و امكان ارتقاي آن و ساخت آزماينده هاي مشابه و پيشرفته تر اشاره كرد.
مغربي استفاده از مواد جاذب امواج الكترومغناطيسي و رسيدن به سامانه مقاوم در مقابل تشعشعات بيروني تا ميزان 100dB و استفاده از روش هاي نوين طراحي همانند BIT در بومي سازي و بازبيني نظام آزمون و تعميرات تجهيزات مشابه و همچنين كاهش قابل ملاحظه نشتي الكترومغناطيسي را از ديگر ويژگي هاي قابل توجه اين دستگاه كاملا ايراني برشمرد.
وي بيان داشت: در اين دستگاه همچنين طراحي و ساخت اينورتر تمام سينوسي 400 هرتز براي تغذيه بارهاي نامتعادل و غيرخطي خاص با استانداردهاي معتبر قابل قبول كه براي جبران جريان نامتعادلي بار غيرخطي يا نامتعادل، از اينورتر چهار ساق با ساق چهارم فعال استفاده شده است.
به گفته اين پژوهشگر حوزه مخابرات، اينورتر ساخته شده براي رسيدن به پاسخ ديناميكي سريع به تغييرات بار در مدت زمان كمتر از 40 چرخه كاري تغييرات ناگهاني بار را جبران مي كند.
سي امين جشنواره بين المللي خوارزمي، 13 طرح برگزيده داخلي و 6 طرح برگزيده خارجي داشت كه مراسم معرفي و تجليل از آنها روز دوشنبه 25 بهمن ماه امسال برگزار شد.
علمي **1055**1440
خبرنگار : زينب كارگر **انتشاردهند: معصومه گلشن
براي اطلاع از اخبار متنوع علمي و فناوري، با كانال علمي ايرنا در تلگرام همراه شويد:irnaelm@https://telegram.me