۲ اسفند ۱۳۹۵،‏ ۹:۱۱
کد خبر: 82437249
۰ نفر
استاندار:خوزستان مظلوم را دريابيد

اهواز- ايرنا- غلامرضا شريعتي استاندار خوزستان در يادداشتي كه در روزنامه جام جم به چاپ رساند نوشت: خوزستان مظلوم را دريابيد.

خوزستان قلب تپنده ايران است. وقتي قلب خوب كار كند، ساير اعضا و جوارح بدن هم خوب كار مي‌كند. خوزستان؛ اين قلب تپنده ايران زمين هم در گذشته نه‌چندان دور و به‌واسطه برخورداري از ظرفيت‌هاي فراوان، عروس ايران و مظهر اولين‌هاي كشور بود؛ داشتن اولين چاه نفت، اولين تاسيسات آب و برق و فاضلاب و...، اما پس از جنگ تحميلي و براي دفاع از ايران و مردم عزيز كشورمان، خوزستان تمام قد در مقابل دشمن ايستاد و زيرساخت هايش را يكي پس از ديگري از دست داد.
البته همه اينها درحالي بود كه از خدمات رساني اين استان به كشور چه در آن زمان و چه تا به امروز كاسته نشد كه نتيجه اش توسعه تدريجي كل كشور در سال‌هاي پس از جنگ تحميلي بود، درحالي كه زيرساخت‌هاي خوزستان همچنان مخروبه باقي ماند و اگر توجه‌اي هم به نوسازي و بهسازي آن شد، آن‌طور كه بايد، نبود.
از آنجا كه خوزستان يك استان ملي است كه با ثروت و ذخاير زيرزميني فراوانش به كل كشور خدمات مي‌دهد، توجه، نگهداري و حمايت از آن نيز بايد با عزم و نگاه ويژه ملي باشد كه تاكنون نبوده است. به‌عنوان مثال با آغاز خشكسالي از 10 تا 12 سال پيش در خوزستان و كاهش آب ورودي به استان، با بيابان زايي بزرگي در اين خطه مواجه شديم. اين درحالي بود كه همزمان شاهد دستكاري زيادي در طبيعت استان بوديم؛ از تاثير جنگ تحميلي در طبيعت و نخيلات و كشاورزي استان گرفته تا ساخت سدهاي متعدد بزرگ و عظيم و اجراي طرح‌هاي توسعه‌اي مثل نيشكر كه گرچه منكر فوايد اين طرح‌ها براي كشور نيستيم، اما اثرات منفي آن فقط شامل حال خوزستان و مردم مظلوم آن شد.
اكنون و به دنبال هجوم گردوغبار و آلودگي بي سابقه هواي استان طي هفته گذشته، شاهد توجه ويژه شخص رئيس جمهور و دولت درخصوص رفع مشكل آلودگي هواي خوزستان بوديم. بر همين اساس طي چند روز گذشته و بويژه ديروز شاهد برنامه‌ريزي و تصميم‌گيري‌هاي خوبي براي مقابله با گردوغبار در خوزستان بوديم. به دستور اكيد رئيس‌جمهور و معاون اول ايشان، تمام امكانات و تجهيزات استان در اختيار استاندار قرار مي‌گيرد. از جمله برنامه‌هاي كوتاه مدت و ميان مدت در اين زمينه، نهالكاري و مالچ پاشي است كه نهال‌هاي مورد نياز خريداري و به همراه ماشين آلات وارد استان شده است.
از آنجا كه ما 35 هزار هكتار مناطق فوق بحراني داريم، قرار شد طي يك سال اين گستره نهالكاري و مالچ پاشي شود. همچنين روز گذشته مصوب شد كه سيستم برق رساني و آب‌رساني را مقاوم‌تركنيم تا درصورت قطع برق شاهد قطع آب نباشيم.
امروز شاهد توجه و پيگيري جدي رئيس‌جمهوري و مسئولان ارشد نظام براي حمايت از خوزستان هستيم، مطمئنيم كه برنامه‌هاي كوتاه‌مدت اجرايي خواهد شد و البته من بجد پيگير خواهم بود كه برنامه‌هاي ميان مدت هم تا انتها اجرايي شود.
6064
دريافت كننده و انتشار دهنده: محسن بهاروند

سرخط اخبار استان‌ها