رای الیوم:ائتلاف عربی-اسرائیلی دونالد ترامپ خطرناكتر از بمب هسته ای خیالی ایران است

تهران- ایرنا- عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رای الیوم و تحلیلگر مشهور عرب در واكنش به آنچه تلاش دونالد ترامپ برای تشكیل یك ائتلاف از كشورهای عرب و رژیم صهیونیستی و تركیه در منطقه، نوشت: این ائتلاف به مراتب برای منطقه خطرناك تر از بمب هسته ای خیالی ایران است كه رئیس جمهور آمریكا كشورهای عرب را با آن تهدید می كند.

عطوان امروز یكشنبه در سرمقاله این روزنامه افزود: هركس تصریحات این روزهای دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا و 'مایك پنس' معاون وی در خصوص خطر ایران كه آمریكا و متحدانش را در منطقه تهدید می كند، می شنود، گمان می كند كه جنگ جدی و نزدیك است و موشك های ایران با كلاهك های هسته ای آماده حمله به عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی است.
به نوشته عطوان، معاون رئیس جمهوری آمریكا چندی پیش ادعا كرد كه 'كاخ سفید تمام سعی خود را برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته ای كه اسراییل را تهدید می كند، خواهد كرد'، ادعایی كه باعث تعجب ما شد؛ ما نمی دانیم ایران چطور می تواند این سلاح را داشته باشد در حالی كه این كشور پایبند به توافق خود با شش قدرت جهانی بوده و به مدت 15 سال نباید به غنی سازی گسترده اورانیوم دست بزند.
عطوان در ادامه می نویسد: پرسشی كه مطرح می شود و پاسخ دادن به آن دشوار است دلایل و انگیزه های دولت آمریكا برای كوبیدن بر طبل جنگ و تشكیل ائتلاف های سیاسی و نظامی در منطقه برای مواجهه با ایران است، در حالی كه از روی كار آمدن دولت ترامپ تنها سه هفته گذشته است، آیا این دولت خطراتی را می بیند كه دولت سابق آمریكا و دولت های اروپایی آن را نمی دیدند؛ دولت هایی كه دو سال بر سر توافق هسته ای با ایران مذاكره كردند.
'معتقدیم كه چیزی به نام خطر ایران وجود ندارد، بلكه تلاش هایی برای بزرگ نمایی آن و احیای آن از سوی دولت جدید آمریكا با تحریك بنیامین نتانیاهو برای ایجاد یك خاورمیانه جدید براساس اصول مختلف است كه مهمترین آن تشكیل یك ائتلاف جدید با كشورهای عرب سنی بخصوص كشورهای حوزه خلیج فارس، مصر، اردن و تركیه است؛ موضوعی كه باعث فراموشی مساله فلسطین شده و آن را از اولویت های منطقه و جهان خارج می كند.'
عطوان می نویسد، بنیامین نتانیاهو فیلسوف! خاورمیانه جدید و نظریه پرداز آن است؛ وی در مصاحبه با شبكه سی ان ان آمریكا گفت كه او خواهان صلح در خاورمیانه بین اسراییل (رژیم صهیونیستی) و كشورهای عربی است؛ بسیاری از كشورهای عربی اسراییل (رژیم صهیونیستی) را دشمن خود نمی دانند، بلكه متحد او در مواجهه با ایران و داعش محسوب می شوند.
سردبیر روزنامه رای الیوم افزود: ما به خوبی می دانیم كه چه كسانی از ترس ایران خواب به چشمانشان نمی رود، آیا الجزایری ها، سودانی ها، اغلب سوری ها و عراقی ها، مصری ها، اردنی ها و مغربی ها نیز نگران خطر ایران هستند؟ و رژیم صهیونیستی را ملجأ و پناه خود می دانند؟.
عطوان در ادامه می نویسد: حاكمان عرب حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان سعودی نسبت به خطر ایران نگران بوده و سعی دارند این موضوع را به ملت خود منتقل كنند، همچنان كه این گونه احساس خطر ها را صدام و قبل از آن جمال عبدالناصر از خود اختراع می كردند؛ زمانی هم محمدرضا پهلوی كه به فارس بودن خود افتخار و عرب ها را تحقیر می كرد و روابط راهبردی با رژیم صهیونیستی داشت.
عطوان معتقد است: آنچه كه یقین داریم این است كه این ائتلاف عربی - اسرائیلی با مقاومت سخت روبرو خواهد شد، چراكه این ائتلاف بر پایه های عادلانه برای راه حل دو دولت استوار نبوده و طرح های جایگزین چه بسا باعث شود تا كشورهایی مانند مصر و اردن از آن خارج شوند.
'راه حل پیشنهادی جدید مبتنی بر تاسیس دولت فلسطینی در سینای مصر و همچنین برای گسترش نوار غزه و انضمام كرانه باختری به اردن می باشد و این چیزی است كه ملت مصر كه بر سر واگذاری دو جزیره مهجور در دهانه خلیج عقبه با عربستان سعودی به كل مخالفند و با آن مواجهه می كنند، آیا در مقابل این موضوع كوتاه خواهند آمد و از سرزمین خود صرفنظر خواهند كرد؛ ملت فلسطین نیز این طرح های جایگزین را هزگر قبول نخواهد كرد'.
عطوان در ادامه می نویسد: اما قرار دادن نام اخوان المسلمین در لیست گروههای تروریستی از سوی دولت دونالد ترامپ به نفع ایران خواهد بود، چرا كه باعث می شود كه این جنبش روابط خود را با ایران تقویت كند.
وی در پایان می افزاید: ائتلاف های عربی - اسرائیلی جدید هر زمان كه تشكیل شوند بمبی خواهد بود كه منطقه و چه بسا كشورهای عضو آن را منفجر خواهد كرد و این ائتلاف به مراتب از بمب هسته ای خیالی ایران خطرناكتر خواهد بود.
خاورم**9366**1275
مترجم:صغری رحیمی*انتشار دهنده: مجید جعفری