مقام مسئول: روس ها در هرمزگان نیروگاه بخاری 1400 مگاواتی می سازند

تهران- ایرنا - مدیر عامل شركت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: نیروگاه بخاری یك هزار و 400 مگاواتی سیریك و پُست فشار قوی بلافصل آن با تامین مالی (فاینانس) دولت روسیه در مدت پنج سال در استان هرمزگان ساخته می شود.

(پست Generator station ) یا پست بلافصل نیروگاهی، متصل به یك نیروگاه و به پست هایی گفته می شود كه انرژی تولیدی نیروگاه را به شبكه انتقال می‎دهند؛ این پست‎ها جزو پست های انتقال نیستند و مالكیت آنها با نیروگاه است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محسن طرزطلب» امروز(شنبه) در نشست خبری در محل شركت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی افزود: شركت مهندسی « تكنوپروم اكسپورت » روسیه به عنوان پیمانكار نیروگاه و پست فشارقوی «جی آی اس GIS » دارای عایق گازی با همكاری پیمانكاران و سازندگان ایرانی، این نیروگاه بخار را در جنوب شرقی هرمزگان به مساحت 199 هكتار راه اندازی می كند.
وی یادآور شد: این نیروگاه بخار در چهار واحد بخاری 350 مگاواتی با بازده حدود 45 درصدی، یك هزار و 400 مگاوات برق تولید خواهد كرد.
مدیرعامل شركت تولید نیروی برق حرارتی تاكید كرد: این نیروگاه بخار از نظر فناوری از نوع پیشرفته و بویلر آن، فوق بحرانی است.
به گزارش ایرنا، مولدهای بخار فوق بحرانی اغلب برای تولید برق استفاده می شوند و در شرایط فوق بحرانی كار می كنند، برخلاف یك بویلر زیر بحرانی، یك مولد بخار فوق بحرانی در چنان فشار بالایی كار می كند (بیش از 22 مگاپاسكال) كه جوشش واقعی رخ نمی دهد و در بویلر هیچ آب مایع و جدایش بخاری وجود ندارد.
طرزطلب افزود: تامین مالی این پروژه از محل تسهیلات یك میلیارد و 200 میلیون یورویی دولت روسیه به دولت ایران تامین می شود.
وی یادآور شد: تامین آب مورد نیاز نیروگاه از دریا صورت گرفته و برای تامین آب شیرین مصرفی نیروگاه نیز ساخت آب شیرین كنی با ظرفیت نزدیك به 200 مترمكعب در ساعت در نظر گرفته شده است.
مدیرعامل شركت تولید نیروی برق حرارتی، مدت زمان اجرای كل قرارداد را 55 ماه اعلام كرد و افزود: سنكرون نخستین واحد نیروگاهی با شبكه برق كشور، 41 ماه پس از شروع قرارداد در نظر گرفته شده است.
«سنكرون» به معنی وصل دو شبكه مجزا به شیوه ای است كه هیچ نوع شدت جریان ضربه ای قابل ملاحظه ایجاد نشود.
طرزطلب گفت: برای تامین آب شرب مردم بندرعباس و منطقه نیز آب شیرین كن جدیدی به ظرفیت 100 هزار مترمكعب در روز با استفاده از دود خارجی این نیروگاه ساخته می شود كه موجب افزایش بازدهی نیروگاه نیز خواهد شد.
نیروگاه بخاری سیریك در 140 ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮی ﺷﺮق ﺷﻬﺮﺳﺘﺎن ﺑﻨـﺪرﻋﺒﺎس و 30 ﮐﯿﻠﻮﻣﺘﺮی ﺟﻨـﻮب ﺷﻬﺮﺳﺘﺎن ﻣﯿﻨﺎب در ساحل دریای عمان ساخته می شود.
به گزارش ایرنا، پیش تر معاون برنامه ریزی شركت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی از افزایش یك هزار و 640 مگاوات به ظرفیت شبكه برق كشور در پی راه اندازی هشت واحد گازی و دو واحد بخار سیكل تركیبی همسو با اجرای پروژه های اولویت دار اقتصاد مقاومتی در سال 1395 خبر داد.
ایران در رتبه نخست ظرفیت تولید برق منطقه، رتبه چهاردهم ظرفیت نصب شده (بیش از 76 هزار مگاوات) و رتبه هفدهم تولید برق در اوج (بیش از 52 هزار مگاوات) جهان قرار دارد.
اقتصام ** 3065 ** 1070**1561**خبرنگار: محمد ملك دار ** انتشاردهنده: مژگان توانا
اطلاع از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco