تحلیلگر مشهور عرب:ایران هراسی دستاویزی برای تحقق اهداف آمریكا و رژیم صهیونیستی با سرمایه های كشورهای عرب است

تهران- ایرنا- عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم و تحلیلگر برجسته عرب در واكنش به تلاش دونالد ترامپ برای تشكیل ائتلاف آمریكایی عربی-اسرائیلی نوشت: تشكیل این ائتلاف به بهانه مواجهه با خطر ایران و به منظور باج خواهی آمریكا از كشورهای عرب برای تحقق اهداف واشنگتن و رژیم صهیونیستی است.

عطوان در سرمقاله امروز (شنبه) روزنامه رای الیوم افزود: دولت جدید آمریكا به ریاست دونالد ترامپ اقدام به تشكیل ائتلافی متشكل از محور عربی و رژیم صهیونیستی به بهانه مقابله با ایران كرده، اما هدف حقیقی این ائتلاف هرگز اعلام جنگ علیه این كشور نیست، بلكه آمریكا از بهانه خطر ایران برای عادی سازی روابط اعراب سنی به طور كامل با رژیم صهیونیستی استفاده كرده و با این بهانه تا قران آخر كشورهای حاشیه خلیج فارس را تركه كرده و از باقیمانده ثروت آنها برای سرمایه گذاری در پروژه های زیربنایی آمریكا كه در زمان كاندیداتوری خود وعده داده بود، استفاده می كند.
وی افزود: دولت باراك اوباما رئیس جمهوری سابق آمریكا از مستمسك قرار دادن خطر ایران برای تحقق اهداف خود استفاده كرده و با این بهانه 130 میلیارد دلار هواپیمای و اسلحه پیشرفته نظامی به كشورهای عرب حاشیه خلیج فروخت در حالی كه خود با ایران دور میز مذاكره نشسته بود.
سردبیر روزنامه رای الیوم با اشاره به گزارش روز گذشته (جمعه) روزنامه وال استریت ژورنال آمریكا نوشت: این روزنامه در گزارش خود از تصمیم آمریكا برای تشكیل یك ائتلاف عربی- آمریكایی قوی برای مقابله با ایران كه مقر آن در مصر خواهد بود، خبر داد؛ ائتلافی كه شامل عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و اردن خواهد بود.
وی افزود: تشكیل این ائتلاف باعث غافلگیری ما نشد، همانطور كه وارد شدن رژیم صهیونیستی به این ائتلاف برای هماهنگی های امنیتی و اطلاعاتی باعث تعجب ما نخواهد بود، چرا كه بینامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی بارها به صورت علنی به روابط این رژیم با عربستان و كشورهای عربی حاشیه خلیج فارس اعتراف كرده بود و این روابط هم اكنون در سطح بسیار پیشرفته قرار دارد.
عطوان ادامه داد: تنها حامیان مالی این ائتلاف كشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و در عین حال قربانیان آنها نیز عرب ها هستند، بخصوص مردم یمن كه اولین جولانگاه آزمایش كارآمدی این ائتلاف، كشور آنها بوده و بهانه آنها مقابله با نفوذ ایران و كمك های نظامی آن به انصارالله و طرفداران علی عبدالله صالح است.
وی معتقد است: چیزی كه كشورهای عربی با ورود به این ائتلاف بی سابقه با رژیم صهیونیستی به خصوص عربستان سعودی به دست می آورد این است كه می تواند قانون جاستا (عدالت در برابر حامیان تروریسیم) را كه به شهروندان آمریكایی اجازه می دهد تا عربستان را در محاكم آمریكایی محكوم و از این كشور طلب غرامت كند را به نفع خود اصلاح كند.
به اعتقاد عطوان، خودكشی مالی و سیاسی كه چهار كشور عربی با این ائتلاف به آن روی آورده اند، دامی جدید از سوی دولت آمریكا است كه این كشورها را به سوی آن تحریك می كند تا از نظر مالی و انسانی از آنها باج خواهی كند و متاسفانه این كشورها با چشمان باز به سوی این تله می روند.
'آمریكا ایران هراسی را برای باج خواهی از كشورهای عربی و فروبردن آنها در جنگ های فرقه ای بكار گرفته و متاسفانه كشورهای عربی نیز فریب این سودجویی را خورده و پرچم های سفید را در برابر آن تكان داده اند، اما از گذشته درس نگرفتند كه ایران قوی تر شده و دامنه اش گسترده تر می شود در حالی كه عرب ها و میانه روهای آنها كه دوستان آمریكا هستند از هر جهت از ضعف به فلاكت و افلاس روی نهاده اند.'
وی در ادامه افزود: ائتلاف جدید دونالد ترامپ راه حل دو دولت در اراضی اشغالی فلسطین را كشته و دفن می كند و به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی چراغ سبز می دهد تا عملیات شهرك سازی را با سرعت پیش برده و اراضی باقیمانده فلسطینیان را نیز از دست آنها خارج می سازد.
عطوان در پایان با ابراز تاسف تاكید كرد: بسیار دردناك و تلخ است كه ما شاهد فروپاشی عرب ها و تشكیل این ائتلاف ها و سكوت كشورهایی هستیم كه در این قضایا دست دارند، كسانی كه دشمن این امت هستند هرچند زمانی كه می گوییم امت، لفظی مبالغه آمیز است و باید از لفظ 'بقایای این امت' استفاده كرد.
خاورم**9366**1275
مترجم:صغری رحیمی*انتشار دهنده: مجید جعفری