بازديد وزير جهاد كشاورزي از كانون هاي ريزگرد در هنديجان

هنديجان - ايرنا - وزير جهاد كشاورزي و نماينده ويژه رئيس جمهوري در طرح مقابله با ريزگردهاي خوزستان از كانون هاي فعال ريزگرد در شهرستان هنديجان بازديد كرد.

به گزارش ايرنا، محمود حجتي پنجشنبه به همراه جمعي از مسئولان استاني ظهر امروز از هور هنديجان به عنوان يكي از كانون هاي اصلي ريزگرد در استان و رودخانه زهره كه به علت خشكي زمينه تغيير اكوسيستم را فراهم كرده، بازديد به عمل آورد.
رئيس اداره منابع طبيعي هنديجان در خصوص اين بازديد به خبرنگار ايرنا گفت: سال هاي قبل به علت طغيان رودخانه هاي زهره و جراحي اين هور داراي پوشش و خاك تثبيت شده بود ولي اكنون به علت سد سازي و خشكي رودخانه ناشي از برداشت هاي بي رويه آب در بالادست، علاوه بر خشكي و خسارت به زمين ها كشاورزي به عنوان يكي از كانون هاي اصلي ريزگرد شناسايي شده است.
امين عبادي در اين بازديد نقشه هاي مربوط به گذشته و حال هور هنديجان و وضعيت خشكي آن به نماينده رئيس جمهور ارائه كرد.
وزير جهاد كشاورزي از رودخانه زهره نيز كه به گونه اي بي سابقه ، علاوه بر تابستان در زمستان نيز خشك شده ، بازديد به عمل آورد.
شهرستان هنديجان داراي پنج كانون ريزگرد است وساكنان منطقه اميدوارند اقدامات موثري براي تثبيت خاك اين منطقه و كاهش ريزگردها صورت بگيرد.
شهرستان هنديجان با 38 هزار نفر جمعيت در جنوب استان خوزستان قرار گرفته است.
وزير جهاد كشاورزي ونماينده ويژه رئيس جمهوري در طرح مقابله با ريزگردهاي خوزستان در پي بروز بحران گرد و خاك و ادامه قطع برق بخشهاي بزرگي از كلانشهر اهواز و تعدادي از شهرهاي ديگر استان و پيامدهاي منفي آن، از سه شنبه شب در اهواز به سر مي برد.
چيت چيان وزير نيرو نيز امروز درهمين ارتباط وارد اهواز شد تا وضعيت قطعي هاي برق را بررسي كند.
دولت تمام توان خود را براي حل مسائل پيش آمده در خوزستان به كار گرفته است.
علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي نيز روز چهارشنبه در ديدار اعضاي مجمع نمايندگان استان خوزستان با بيان اينكه معضلات خوزستان جدي است، افزود: اين حادثه اخير از جمله گردوغبار، قطعي آب و برق در استان بسيار تلخ بود.
رئيس مجلس شوراي اسلامي از روساي كميسيون هاي كشاورزي، آب و منابع طبيعي و انرژي خواست تا اين موضوع را با جديت پيگيري كنند و با دعوت از مسئولان و وزيران مربوطه علت وقوع اين مشكلات را جويا شوند.
لاريجاني با تاكيد بر اينكه حادثه خوزستان نشان داد كه امكان تكرار آن وجود دارد، افزود: البته طبق گفته مسئولان مربوطه تمهيداتي اتخاذ شده تا هر 3 ماه يك بار بازرسي هايي از ايستگاه ها صورت گيرد تا در صورت لزوم تغييراتي نيز لحاظ شود، اما با اين وجود باز هم نياز به پيگيري وجود دارد و اين حق نمايندگان استان خوزستان است كه با دعوت از وزيران مربوطه در پي رفع معضلات مهم استان خوزستان باشند.
افزايش كانونهاي گرد وخاك در داخل و در كشورهاي همسايه به دليل سدسازي هاي بي رويه و رعايت نكردن ملاحظات زيست محيطي وخشك كردن تالابها و طرحهاي برداشت بي رويه آب در مناطق بالادست منطقه ، همه دست بدست داده و موجب بروز پديده ريزگردها شده اند كه دامنه آن گاه علاوه بر جنوب و غرب كشور گاه تا پايتخت نيز گسترده شده است.
قائم مقام وزير نيرو ستار محمودي نيز چهارشنبه شب با بيان اينكه انتقال آب بين حوضه اي تنها براي مصارف آشاميدني است گفت: با تاكيد رئيس جمهوري طرح انتقال آب از سرشاخه هاي كارون به مناطق مركزي ايران صرفا' براي مصارف آشاميدني است.
خوزستان بيش از 2 ميليون هكتار زمين مستعد كشاورزي دارد كه به دليل كمبود آب تنها حدود يك ميليون هكتار آن زير كشت مي رود، اين استان با توليد بيش از 14 ميليون تن يكي از قطب هاي كشاورزي كشور است.
قطع آب ، برق و همچنين قطع و اختلال مخابراتي و اينترنتي در برخي مناطق زندگي ساكنان شهر اهواز و برخي شهرهاي استان را در هفته گذشته مختل كرده و روند فعاليت در اين مناطق را از حالت عادي خارج كرده است.
برق در شهرستان هاي اهواز ، ماهشهر ، هنديجان ، آبادان ، خرمشهر ، باوي ، كارون‌ ،حميديه ،سوسنگرد، هويزه و شادگان از ساعت سه بامداد شنبه به دليل رطوبت بالا و گرد و خاك قطع شد و قطع برق موجب تعطيلي ادارات ، سازمان ها ، بانك ها و مدارس دراين 11 شهرستان استان در اين روز شد.
علاوه بر تعطيلي ادارات ، بانك ها و مدارس ، بسياري از شركت هاي خصوصي و خدماتي نيز در كلانشهر اهواز به دليل قطع برق قادر به فعاليت و ارائه خدمات به شهروندان نبودند و همين امر مردم را خانه نشين كرد.
مسوولان استان قطع برق در مناطق وسيعي از استان و اهواز را پيامد معضل ريزگردها عنوان مي كنند .
7163/6002
خبرنگار: عبدالحسن محسني نژاد**انتشاردهنده : كبري آقازري

سرخط اخبار استان‌ها