مديركل حفاظت محيط زيست خوزستان: آغاز طرح پخش سيلاب براي مقابله با ريزگردهاي خوزستان

اهواز - ايرنا - مديركل حفاظت محيط زيست خوزستان با اشاره به بازديد هوايي وزير نيرو از كانون هاي ريزگرد گفت: طرح پخش سيلاب در كانون هاي فوق بحراني گرد و خاك در اطراف اهواز و تامين حقابه تالاب ها به منظور مقابله با ريزگردها عملياتي مي شود.

احمدرضا لاهيجان زاده پنجشنبه در گفت وگو با ايرنا اظهار كرد: وزارت نيرو و وزارت جهاد كشاورزي متعهد شده اند تمام راهكارهاي پخش سيلاب در كانون هاي گرد و خاك را بررسي كنند و هم اكنون مشاوران و عوامل اين 2 وزارتخانه اقدامات خود را در اهواز آغاز كرده اند.
وي افزود: امروز بعد از نشستي كه با حضور چيت چيان وزير نيرو، ميداني معاون وزير نيرو و شمسايي رئيس سازمان آب و برق خوزستان براي بررسي كانون هاي گرد و خاك برگزار شد بازديد هوايي از كانون هاي اطراف اهواز، ماهشهر، اميديه، هنديجان و تالاب شادگان و رودخانه هاي جراحي و زهره نيز انجام گرفت.
لاهيجان زاده در ادامه با اشاره به انجام مطالعات شناسايي كانون هاي گرد و غبار استان اضافه كرد: در اين مطالعات هفت كانون ريزگرد شناسايي شد كه كانون هاي 3 و 4 شامل 130 هزار هكتار در شرق و جنوب شرق اهواز قرار دارد.
وي اظهار كرد: بخش ديگري از اين كانون ها عرصه هاي تالابي است كه به دليل تامين نشدن حقابه، مساحت و كاربري تالابي خود را از دست داده و تبديل به كانون گرد و غبار شده اند.
لاهيجان زاده گفت: تالاب شادگان، محدوده خوريات هنديجان و ماهشهر شامل ده ها هزار هكتار است كه تا سال 77 و حتي در سال 82 در زمستان به وسيله سيلاب ها آبگيري مي شد اما چندين سال است كه هيچ آبي به آنها نمي رسد و خشك شده و بخشي از كانون گرد و غبار را تشكيل داده اند.
مديركل حفاظت محيط زيست خوزستان همچنين تاكيد كرد: در اين نشست وزارت نيرو متعهد شد تمام راهكارهاي تامين حقابه تالاب هاي شادگان و هورالعظيم را بررسي و اجرايي كند.
وي افزود: يكي از راه هاي طبيعي تامين آب تالاب شادگان، نهرهاي مالح و بحره هستند كه مشاوران سازمان آب و برق با همكاري جهاد نصر قرار است لايروبي و تامين آب آنها را اجرا كنند.
لاهيجان زاده با تاكيد بر ضرورت تامين حقابه تالاب هاي استان گفت: در اين سال ها مشخص شده است كه محقق نشدن حقابه تالاب هاي شادگان و هورالعظيم چقدر مي تواند در اقليم و شرايط آب و هوايي خوزستان تاثيرگذار باشد.
وي ادامه داد: طوفان هاي اخير نتيجه اتفاقاتي است كه طي 20 تا 30 سال پيش رخ داده و اگر از حالا به فكر علاج بخشي آن نباشيم قطعا در آينده خسارت هاي بيشتري به بار مي آيد به طور مثال در 8 بهمن امسال كمتر كسي تصور مي كرد كه ريزگردها به شبكه برق آسيب مي رساند.
لاهيجان زاده همچنين با اشاره به مصوبه مقابله با ريزگردها در سال 93 گفت: با وجودي كه اعتبار زيادي براي اجراي اين مصوبه تامين نشد، اما با بسيج امكانات و توانمندي هاي استان اقدامات خوبي صورت گرفت كه احياي تالاب هورالعظيم و نهالكاري و مالچ پاشي 10 هزار هكتار از بيابان هاي استان و خريد دستگاه هاي سنجش آلودگي هوا از آن دسته است.
وي تاكيد كرد: در صورت تمديد و تامين اعتبار كامل اين مصوبه مي توان چند برابر اين اقدامات را براي مهار كانون هاي گرد و غبار و كاهش اين پديده به اجرا درآورد.
بر اساس اين گزارش، در پي وقوع طوفان گرد و خاك در 8 بهمن شبكه برق خوزستان دچار اختلال شده و چندين روز قطع برق، آب و تلفن و اينترنت و تعطيلي مدارس را موجب شده است.
به دستور جهانگيري معاون اول رئيس جمهوري، وزير جهاد كشاورزي با همكاري وزارت نيرو و سازمان برنامه و بودجه مسئول پيگيري سريع مهار كانون هاي گرد و غبار شده اند.
منشاء گرد و غبار اخير كانون هاي اطراف اهواز اعلام شده اند كه بخشي از 2 كانون فوق بحراني ريزگردهاي استان هستند. به گفته ابتكار رئيس سازمان محيط زيست 20 هزار هكتار كانون فوق بحراني ريزگرد در استان وجود دارد.

7151/6002
خبرنگار: نادره وائلي زاده**انتشاردهنده : كبري آقازري