۲۸ بهمن ۱۳۹۵،‏ ۱۶:۵۹
کد خبر: 82433094
۰ نفر
دلایل وزوز گوش

تهران-ایرنا-وزوز گوش (Tinnitus) صدای آزار دهنده ای است كه به صورت زنگ، سوت و همهمه در یك یا هر دو گوش شنیده می شود و آرامش فرد مبتلا به این عارضه را برهم می زند.

وزوز گوش عبارت است از شنیدن صدایی غیرطبیعی در گوش یا درك آن در سر در غیاب صدای خارجی است كه این حالت می‌ تواند به صورت موقتی یا دائمی باشد.
وزوز گوش به دو دسته ذهنی وعینی تقسیم می شود كه معمولاً وزوز گوش ذهنی است و صدا فقط توسط بیمار شنیده می‌شود.اگر وزوز گوش خفیف باشد درحالت آرامش شنیده می ‌شود ولی اگر خیلی شدید باشد در شنوایی فرد تداخل به وجود می ‌آورد و می ‌تواند منجر به اختلال در فعالیت، خواب و عصبی ‌شدن فرد شود.
عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران امروز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا در باره عواملی كه درایجاد وزوز گوش نقش دارند، گفت: فلزات سنگین ازجمله سرب می تواند سبب وزوز گوش شود كه این ماده می تواند در هوا، آب یا غذا باشد.
دكتر پدارم برقعی، داروها و مواد شیمیایی را از دیگر عوامل ایجاد وزوز گوش اعلام كرد و افزود: مصرف برخی از داروها می تواند روی گیرنده شنوایی تاثیر گذاشته و ایجاد وزوز كند.
وی اظهار كرد:داروهای دسته مایسین ها از جمله جنتامایسین و استرپتومایسین و نیز داروهای شیمی درمانی در بروز این عارضه نقش موثری دارند. اگر فردی براثر استفاده از این داروها دچار آسیب شنوایی شود، عارضه آن دائمی و برطرف نخواهد شد.
متخصص گوش، گلو و بینی ادامه داد كه برخی از داروها مانند ایندرال (برای بیماران قلبی) و پیشگیری از بارداری می توانند به طورموقت سبب آسیب شنوایی و وزوز گوش شوند كه با قطع مصرف آنها، مشكل هم برطرف می شود.
وی به نقش آلودگی های صوتی در ایجاد وزوز گوش اشاره كرد و گفت: یكی از عوامل مهم در ایجاد كننده وزوز گوش، آسیبی است كه به گیرنده های شنوایی براثر صداهای بلند محیطی ایجاد می شود.
فلوشیپ گوش بیان كرد: صداهای بلند محیطی به دلیل ایجاد رادیكال های آزاد، گیرنده های شنوایی را دچار مشكل كرده و براثر آسیب رساندن به سلول گیرنده شنوایی، می تواند ایجاد وزوز كند.
وی همچنین یكی دیگر از دلایل وزوز گوش را پیرگوشی اعلام كرد و افزود: این عارضه معمولاً در سنین بالا و به علت ضعیف شدن عصب شنوایی بروز می‌كند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران ادامه داد:علاوه بر صداهای محیطی، استرس و فشارهای عصبی، خستگی، بی خوابی های شدید می تواند سبب ایجاد وزوز گوش شوند.
وی اظهار كرد كه گوش درد باعث وزوز گوش در افراد نمی شود و این بیماری رابطی به عارضه وزوز گوش ندارد.
برقعی با اشاره به اینكه مشكل فك و صورت می تواند به ایجاد نوعی صدا بیانجامد گفت: این صدا با وزوز گوش متقاوت است.

** بیش از 20 درصد افراد بالای 60 سال عارضه وزوز گوش مبتلا هستند
متخص گوش، گلو و بینی، وزوز گوش را یكی از بیماری شایع دانست و گفت: پیش بینی می شود بیش از 20درصد افراد بالای 60 سال و 50 درصد افراد بالای 80 سال به وزوز گوش مبتلا باشند.
وی با اشاره به اینكه هرچه سن افراد بالاتر می رود شدت وزوز گوش بیشتر می شود، بیان كرد: بالا رفتن سن افراد، میزان، درصد شیوع و شدت این عارضه را بیشتر می كند.
برقعی با طرح این سوال كه چه میزان صدا در داخل گوش را می توان وزوز نامید و چقدر از این عارضه، آزار دهند است، گفت: وزوز گوش به معنی شنیدن صداهایی در داخل گوش است كه ممكن است شبیه هیاهو، زنگ و سوت باشد. افرادی كه تحمل شان كم است، حتی با وزوز ضعیف به پزشك مراجعه كنند و افرادی دیگری كه تحمل بیشتر است، وزوز شدید را تحمل كرده و به پزشك مراجعه نكنند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران افزود: زنان بیشتر از مردان دچار عارضه وزوز گوش می شوند و آنان بیشتر براثر این عارضه به پزشكان مراجعه می كنند.
وی به تاثیر منفی وسایل الكترونیكی از جمله تلفن همراه بر گوش اشاره كرد و گفت كه هرچند هنوز این موضوع ثابت شده و مقالات مستندی دال بر ابنكه تلفن همراه بتواند ایجاد وزوز گوش نقش دارند یا به آن آسیب شنوایی می رسانند، نداریم اما این وسایل جز چیزهای مشكوك هستند و از مصرف بی مورد آنها باید خودداری كرد.

** تاثیر ویتامین های C و E در پیشگیری از وزوز گوش
وی ادامه داد: ویتامین های C و E می توان برای پیشگیری از این عارضه استفاده كرد و از این طریق آسیب صداهای بلند به گوش را كمتر كرد.
برقعی، مهمترین راه های پیشگیری از این عارضه را اجتناب از عوامل تشدید كننده وزوز گوش دانست و گفت: افرادی مانند موسیقی دان ها و كارگران كارخانجات كه طولانی مدت در معرض صداهای بلند هستند، بیشتر به این عارضه مبتلا می شوند.
وی بااشاره به اینكه وزوز گوش به شرایط جسمی و روحی هرفرد بستگی دارد، گفت: داروهایی ضد رادیكال های آزاد از بروز این بیماری در افراد جلوگیری می كنند.
برقعی، توجه نكردن به این صدا را مهترین راه درمان این عارضه اعلام كرد و گفت: باید سعی كنیم كه به صورت ارادی به آن توجه نكنیم و ذهن، فكر و حواس خود را از این صدا به سایر صداها جلب كنیم.
برقعی با اشاره به اینكه درمان های متعدد و متنوعی برای وزوز گوش وجود دارد، گفت: برای درمان، ابتدای مریض باید با اراده خودش به این صدا توجه نكند و پس از آن با مصرف برخی داروها اقدام به درمان این عارضه كند.
علمی ** 1201 **1440
خبرنگار: عبدالكریم جبارپور** انتشار: گلشن