۲۸ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۲۳
کد خبر 82432818
۰ نفر
آغاز مسابقات ملي رباتيك در آستارا

آستارا - ايرنا - مسابقات ملي رباتيك با شركت 45 تيم از هفت استان كشور به منظور معرفي دستاوردهاي اين رشته و ترويج نخبه پروري در شهرستان مرزي بندر آستارا آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، مريم مولايي فرد دبير اجرايي مسابقات ملي رباتيك آستارا روز پنجشنبه در آئين افتتاحييه اين مسابقات در سالن اجتماعات شهرداري آستارا گفت: مسابقات ملي رباتيك امروز و فردا با همكاري آزمايشگاه تعامل انسان و رباتيك دانشگاه تهران، با عنوان Astara Cup 2017 و در 2 بخش دانش آموزي و دانشجويي در سالن ورزشي انقلاب آستارا برگزار مي شود.
وي با اشاره به حضور 60 شركت كننده در قالب 45 تيم از هفت استان كشور در اين مسابقات، افزود: مسير ياب ساده و ويژه، ربات پرنده و اختراعات و ابتكارات از بخش ها و ليگ هاي مسابقات ملي رباتيك آزاد در شهرستان آستاراست.
رئيس بنياد نخبگان استان گيلان نيز در اين آئين با تقدير از همكاري سازمان هاي مردم نهاد در برگزاري چنين مسابقاتي تصريح كرد: توجه به استعدادهاي جوانان و خلاقيت آنها مي تواند زمينه هاي رشد اقتصاد دانش بنيان را در كشور فراهم كند.
مسعود اصفهاني با اشاره به وجود سه هزار دانشگاه، چهار ميليون و 800 هزار دانشجو و 13 و نيم ميليون دانش آموز در كشور، بيان كرد: نوجوانان و جوانان بار سنگين پويايي علم و دانش را در مدارس و دانشگاه ها بر عهده دارند و نيازمند حمايت هستند.
وي ادامه داد: نفرات برتر مسابقات ملي رباتيك آستارا تحت پوشش بنياد نخبگان قرار خواهند گرفت و فعاليت دانشجويان و دانش آموزان بايستي در سه محور آموزشي، پژوهشي و كارآفريني در كشور ادامه يابد.
وي با بيان اينكه نگاه ما به مسابقات رباتيك نبايد ظاهري و تفنني باشد، اظهار كرد: رباتيك به عنوان يك علم در حوزه هاي صنعتي، كشاورزي و ورزشي كاربرد دارد و با فعاليت نوجوانان مي توان شاهد تحول در عرصه كارآفريني شد.
اصفهاني با اشاره به اينكه فعاليت بنياد نخبگان گيلان از پنج سال قبل در اين استان آغاز شده است، گفت: شناسايي نخبه، نخبه پروري، شناخت اثرگذاري فرد نخبه و معرفي وي به جامعه از هدف هايي است كه توسط بنياد نخبگان پيگيري مي شود.
معاون توسعه ورزش اداره كل ورزش و جوانان استان گيلان نيز در اين آئين گفت: شناسايي نخبگان علمي و پرداخت به علم و دانش در حوزه ورزش از مزاياي مسابقات رباتيك است.
حسن آموزگار اضافه كرد: آستارا در عرصه هاي مختلف علمي و ورزشي شناخته شده است و برگزاري اين مسابقات نشانگر ظرفيت حقيقي اين شهرستان در ابعاد علمي و ورزشي است.
نماينده مردم آستارا در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين آئين با تقدير از بانيان و متوليان اين مسابقات ملي، افزود: برگزاري اين رويداد هاي علمي و ورزشي مي تواند ايران را جزو كشورهاي برتر در حوزه فناوري به جهان اسلام معرفي كند.
ولي داداشي خواستار ساماندهي سازمان هاي مردم نهاد شد و اضافه كرد: سازمان ها و ارگان هاي دولتي مي توانند نقش پررنگي در اين راستا ايفا كنند و با اقدامات فرهنگي و اجتماعي زمينه مشاركت پررنگ مردم فراهم كنند.
وحيد خاصي پور رئيس اداره ورزش و جوانان آستارا نيز در اين مراسم گفت: برگزاري مسابقات ملي رباتيك مي تواند گامي در جهت شناسايي استعدادهاي جوان در اين حوزه باشد.
وي اظهار كرد: در صورت فراهم بودن شرايط، اين مسابقات در سطوح بين المللي در آستارا برگزار خواهد شد.
آئين قرعه كشي ارايه ساخته ها و توليدات رباتيك استان ها و اجراي رقابت هاي مربوطه از برنامه هاي بعد از ظهر مسابقات ملي رباتيك آستارا اعلام شده است.
شهرستان آستارا با 86 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان و در همسايگي جمهوري آذربايجان واقع شده است.
خبرنگار: يوسف هدايتي ** انتشار : نصراله ابراهيمي
7105 / 7124/6070